Unia Europejska

Unia Europejska

"Cała Europa Wschodnia płaci za nadużycia władzy w Polsce i na Węgrzech"

Polityka naruszania praworządności i konfliktowania się w Unii Europejskiej przez Prawo i Sprawiedliwość rodzi namacalne straty dla Polski – ocenił we wtorek były komisarz UE do spraw budżetu i eurodeputowany PO Janusz Lewandowski. Skomentował w ten sposób propozycję unijnego budżetu, w którym zapisano duże cięcia środków dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Cięcia w unijnym budżecie. Jest propozycja dla Polski

64,4 mld euro - taką kwotę ma otrzymać Polska z unijnego budżetu na politykę spójności w latach 2021-2027 - wynika z propozycji Komisji Europejskiej. To o 23 proc. mniej niż w poprzednim budżecie. Polska pozostałaby jednak największym beneficjentem funduszy spójności w UE.

Szykują się potężne cięcia w środkach unijnych dla Polski. Reakcja premiera Morawieckiego

Polska może otrzymać niemal 20 miliardów euro mniej na politykę spójności w latach 2021-2027, niż ma to miejsce w obecnej siedmiolatce - wynika z informacji TVN24. To spadek o 23 procent. Stanowczo przeciwko temu projektowi wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki. - Osiem czy dziewięć krajów ma podobne propozycje ze strony Komisji Europejskiej, na pewno na nie się nie zgodzimy - stwierdził na wtorkowej konferencji prasowej.

Unia Europejska idzie na wojnę z plastikiem. Część produktów może zniknąć z rynku

Zbliża się koniec plastikowych słomek, sztućców, balonów, mieszadełek i patyczków kosmetycznych. Tak wynika z zapowiedzi Komisji Europejskiej. Zgodnie z projektem dyrektywy w tej sprawie wiele produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych ma być objętych zakazem wprowadzenia do obrotu i zastąpionych zamiennikami. Więcej o problemie w programie "24 Godziny" w TVN24 BiS opowiadał Mateusz Walczak.

Mogherini o porozumieniu z Iranem: nie widzimy lepszego rozwiązania

Państwa Unii Europejskiej będą koordynować działania, by chronić europejskie inwestycje w Iranie - oświadczyła w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Jak przekonywała, kraje członkowskie są jednomyślne w sprawie utrzymania umowy nuklearnej z Teheranem.

Iran daje Unii tydzień. Czeka na "plan B"

Władze Iranu chcą, aby mocarstwa europejskie do końca maja przedstawiły kroki mające na celu uratowanie porozumienia nuklearnego z 2015 roku, z którego niedawno wystąpiły Stany Zjednoczone - poinformował w piątek wysoki przedstawiciel władz irańskich.

Mogherini: Pompeo nie wyjaśnił, jak zerwanie umowy z Iranem poprawia bezpieczeństwo

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w odpowiedzi na przemówienie sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo wydała w poniedziałek komunikat, w którym podkreśliła, ze nie ma alternatywy dla porozumienia nuklearnego z Iranem. Dodała, że Unia Europejska "pozostanie wierna" porozumieniu "jeśli tylko Iran wywiąże się ze wszystkich zobowiązań związanych z energią jądrową, jak to czyni obecnie".

Źródła w Unii Europejskiej: nowej umowy z Iranem nie ma w planach

Cytowane przez Reutera źródła w Unii Europejskiej zaprzeczyły w niedzielę, jakoby dyplomaci pięciu państw sygnatariuszy umowy atomowej mieli wkrótce rozważyć nowe porozumienie z Iranem. Umowa miałaby przewidywać pomoc finansową w zamian za ustępstwa wobec Stanów Zjednoczonych.

"Działania Ameryki pokazują, że nie jest to kraj godny zaufania"

Unia Europejska obiecała utrzymać porozumienie nuklearne, mimo wycofania się z niego USA - powiedział szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi na wspólnej konferencji prasowej w Teheranie z unijnym komisarzem ds. działań klimatycznych i energii Miguelem Canete.

"Nie można lekceważyć eboli". Unia wysyła pomoc

Unia Europejska uruchomiła pilną pomoc logistyczną, w tym transport lotniczy dla służb Czerwonego Krzyża próbujących opanować rozprzestrzenianie się gorączki krwotocznej ebola w Republice Demokratycznej Konga (DRK). Gotowa jest też wysłać tam własne służby medyczne.

Iran, USA, rozszerzenie Unii o Bałkany. Ale wcześniej nieformalna kolacja

Premier Mateusz Morawiecki jest w Sofii, gdzie weźmie udział w czwartkowym szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Jeszcze w środę wieczorem odbyła się nieformalna kolacja głów państw i szefów rządów krajów Unii Europejskiej. Morawiecki miał podczas niej rozmawiać z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.

Sekretarz generalny ONZ: mamy do czynienia z nową zimną wojną

Żyjemy w niebezpiecznym świecie, zimna wojna wróciła, ale bez mechanizmów bezpieczeństwa - powiedział w środę w Brukseli sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wskazywał na konieczność utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem.

Tusk: Powinniśmy być wdzięczni Trumpowi. Dzięki niemu pozbyliśmy się złudzeń 

- Jesteśmy świadkami nowego zjawiska: kapryśnej asertywności amerykańskiej administracji - powiedział na środowej konferencji prasowej poprzedzającej unijny szczyt Donald Tusk. - Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, można pomyśleć: mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.