Ukraina

Ukraina

Zdobędą Debalcewe do środy? "Polityka faktów dokonanych"

W środę w Mińsku mają się spotkać przywódcy krajów tzw. formatu normandzkiego, by rozmawiać o sposobach powstrzymania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Zdaniem byłego szefa szwedzkiej dyplomacji do tego czasu należy oczekiwać intensyfikacji działań Rosjan i separatystów w celu zdobycia kluczowej na froncie miejscowości Debalcewe.

Wielka eksplozja w Doniecku. "Do wybuchu doszło w zakładzie chemicznym"

Potężna eksplozja wstrząsnęła Donieckiem w niedzielny wieczór - donoszą ukraińskie media i użytkownicy mediów społecznościowych. Do wybuchu doszło w zakładzie chemicznym, gdzie rebelianci wznowili produkcję broni. Przywódca Prawego Sektora Dmytro Jarosz twierdził, że eksplozję spowodował "celny strzał" ukraińskiej artylerii, ale doniesienia te dementuje dowództwo operacji antyterrorystycznej w Donbasie.

Pastwili się nad nim separatyści. Gdzie jest zaginiony "cyborg"?

Przez kilka miesięcy bronili lotniska w Doniecku, ale w końcu musieli się wycofać pod ostrzałem prorosyjskich separatystów. Kilkudziesięciu z nich trafiło do niewoli, gdzie dostali się w ręce pastwiących się nad nimi rebeliantów. Potem słuch po ukraińskich żołnierzach zaginął. Reporter "Czarno na białym" Przemysław Wenerski ruszył na Ukrainę śladem jednego z "cyborgów".

"Nie możemy winić Krymu za to, że wybrał Rosję"

Nicolas Sarkozy przemawiał w miniony weekend na kongresie swojej partii, Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Myślący o starcie w kolejnych wyborach prezydenckich polityk powiedział m.in, że Europa "musi znaleźć sposób na utworzenie sił pokojowych, które będą broniły rosyjskojęzycznej ludności na Ukrainie".

Z idylli angielskiej prowincji do Donbasu. Czeczen z Gloucestershire broni Debalcewego

Urodził się w stolicy Czeczenii Groznym, potem trafił pod opiekę jednej z brytyjskich rodzin, a teraz - po 20 latach od momentu, gdy zaczął chodzić do szkoły w idyllicznym hrabstwie Gloucester w środkowej Anglii - znalazł się na Ukrainie. W Debalcewem dowodzi od ubiegłego tygodnia oddziałami broniącymi miasta przed prorosyjskimi separatystami w najważniejszej jak dotychczas bitwie wojny toczącej się na wschodzie Ukrainy.

Dlaczego Polaków nie ma w negocjacjach? Bo z nimi "byłyby trudne, lub wręcz niemożliwe"

- Mam dużo szacunku dla Angeli Merkel i Francois Hollande'a, że podjęli się tej misji ostatniej szansy - mówił w „Faktach po Faktach” o negocjacjach ws. Ukrainy Marek Siwiec. Jego zdaniem jeśli nie uda się im, nie uda się nikomu innemu. Marek Ostrowski zaznaczał natomiast, że - niezależnie od wyniku negocjacji - Ukraińcy nie będą wyboru. Będą musieli przyjąć to, co zostanie ustalone.

"Na Ukrainie mogło zginąć nawet 50 tys. osób". Informacje niemieckiego wywiadu

Podczas walk na Ukrainie mogło zginąć dziesięciokrotnie więcej osób niż wynika z oficjalnych danych - napisała w niedzielę gazeta Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, powołując się na niemieckie służby specjalne. Według danych ukraińskich władz, które 7 lutego przytaczał w Monachium Petro Poroszenko, od kwietnia 2014 roku w Donbasie zginęło 5400 cywilów i 1200 żołnierzy.

Coraz mniej wiary w porozumienie na Ukrainie. "Ten scenariusz nazywa się wojną"

Monachijska konferencja bezpieczeństwa - pierwsza od czasu aneksji Krymu przez Rosję i rozpętania przez nią wojny na wschodzie Ukrainy - może być symbolicznym końcem "epoki złudzeń" Zachodu wobec Putina - pisze Marek Świerczyński, dziennikarz TVN24. Po zakończonej fiaskiem dyplomatycznej misji przywódców Niemiec i Francji w Moskwie, zachodni świat wyraża coraz mniej wiary w porozumienie, a coraz głośniej mówi o wojnie.

"Kolejny rosyjski konwój wtargnął na Ukrainę". W Donbasie zginęło 12 ukraińskich żołnierzy

12 ukraińskich żołnierzy zgineło, a 24 zostało rannych w ciągu ostatnich 24 godzin na terytorium tzw. ATO - poinformował Andrij Łysenko, rzecznik operacji antyterrorystycznej. Poinformował również, że na terytorium Ukrainy wjechał 13. konwój z Rosji. - Ciężarówki z tzw. pomocą humanitarną wtargnęły na Ukrainę z naruszeniem wszelkich światowych norm prawnych - powiedział Andrij Łysenko. Dodał, że trwa ewakuacja mieszkańców z terenów objętych walkami.

W Mińsku w środę kolejny szczyt ws. Ukrainy? Ławrow: oczekujemy "ważnych decyzji"

W najbliższą środę planowane jest kolejne spotkanie na szczycie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji w Mińsku - poinformował w niedzielę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Władimir Putin nie potwierdził, że środa to pewny termin. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że oczekuje, iż w czasie spotkania w Mińsku podjęte zostaną "ważne decyzje".

Die Welt: "niebezpiecznie blisko kapitulacji" przed Rosją

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce zamrozić konflikt na Ukrainie, nie rezygnując z zasad prawa międzynarodowego. Ten pomysł brzmi przekonująco, może jednak oznaczać tymczasową kapitulację przed Rosją - pisze w niedzielę niemiecki dziennik "Die Welt".

Duet na Kremlu, Cameron odrzucony? Londyn zaprzecza

Żadne porozumienie pokojowe między rządem w Kijowie a separatystami nie może uznawać zdobyczy terytorialnych dokonanych przez separatystów od czasu ustaleń z Mińska z września 2014 roku - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond. Stwierdził także, że brytyjski premier nie poczuł się urażony brakiem zaproszenia na Kreml.

"Plan tyrolski" i "drugi etap". Czego chce Putin?

Plan prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie przewiduje federalizację tego państwa, co jest nie do przyjęcia dla władz w Kijowie – napisał opiniotwórczy tygodnik ukraiński "Dzerkało Tyżnia".

"Separatyści gromadzą siły na nowe ofensywy w kierunku Debalcewego i Mariupola"

Prorosyjscy separatyści wzmogli ostrzał sił rządowych na wszystkich odcinkach frontu w Donbasie. W ciągu ostatniej doby w walkach zginęło pięciu żołnierzy, a 26 zostało rannych. W Donbasie doszło do wymiany jeńców. Ośmiu rannych "cyborgów" (obrońców lotniska w Doniecku, określanych tak z uwagi na zacięty opór wobec przeciwników) wymieniono na dziewięciu zatrzymanych rebeliantów.