Ukraina

Ukraina

Korupcja, ludzie Poroszenki i czystka w Departamencie K. Kulisy dymisji szefa SBU

Kolejne dymisje w kierownictwie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko wymienił dwóch zastępców szefa i naczelnika zarządu śledczego. Zwolnieni oficerowie poszli w ślady Wałentyna Naływajczenki, na którego dymisję parlament zgodził się kilka dni temu. Wszystko wskazuje na to, że faktyczną przyczyną dymisji było konflikt szefa SBU z ludźmi prezydenta.

Gubernator Odessy ostrzega: Rosja szykuje projekt "Besarabia"

Rosyjskie władze aktywnie próbują realizować w obwodzie odeskim projekt tzw. Besarabii - ostrzega gubernator Odessy Micheil Saakaszwili. Zarzuca on władzom w Kijowie, że przez lata zupełnie lekceważyły region, w którym on kieruje administracją od trzech tygodni. Niechęć do ukraińskiego państwa i dominacja mediów rosyjskich sprzyjają realizacji agresywnych planów Moskwy.

"Strategia Putina: wymienić Donbas na Krym i wyjść spod sankcji"

Rosja nie ma sił ani odwagi, aby zaryzykować otwartą wojnę w Donbasie - uważa rosyjski politolog Dmitrij Orieszkin. W rozmowie z ukraińskim portalem "Nowoje Wremja" Orieszkin mówi, jakich kroków spodziewa się ze strony Moskwy po tym, jak UE przedłużyła sankcje wobec Rosji. Jego zdaniem Putin jest gotów oddać Donbas w zamian za uznanie rosyjskich praw do Krymu.

Janukowycz boi się o życie. Pierwszy wywiad dla zachodnich mediów

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz udzielił pierwszego wywiadu od czasu jego ucieczki z Ukrainy w lutym zeszłego roku. W rozmowie z BBC powiedział, że przyjmuje część odpowiedzialności za rozlew krwi, który poprzedził jego obalenie w lutym ubiegłego roku. Zaprzeczył jednak, że wydał rozkaz otwarcia ognia do demonstrantów na Majdanie. Jego zdaniem Donbas powinien pozostać częścią Ukrainy.

Linia Merkel - Hollande - Putin. Tematem Ukraina

Przywódcy Francji i Niemiec - Francois Hollande i Angela Merkel - którzy w poniedziałek rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, uważają postęp na Ukrainie za "niewystarczający" - poinformowały źródła z otoczenia Hollande'a.

Nowy wysłannik OBWE w Donbasie. Rebelianci wrócą do rozmów

Austriacki dyplomata Martin Sajdik został specjalnym wysłannikiem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę - podała w komunikacie OBWE. Sajdik zastąpi na tym stanowisku Szwajcarkę Heidi Tagliavini. Rebelianci w Donbasie zapowiadali, że "wrócą do rozmów pokojowych po zapoznaniu się z nowym przedstawicielem OBWE".

"Mogło dojść do wycieku radioaktywnych substancji". Ukraińcy proszą o pomoc

Ukraińcy proszą misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by skontrolowała poziom napromieniowania w Doniecku. Twierdzą, że w wyniku walk o lotnisko zostało uszkodzone składowisko z odpadami radioaktywnymi. - Jest to bardzo niepokojąca sytuacja. Istnieje możliwość wycieku radioaktywnych substancji - powiedział generał Andrij Taran, przedstawiciel wspólnego ukraińsko-rosyjskiego z udziałem OBWE tzw. Centrum Kontroli i Koordynacji.

Ukraińscy wojskowi będą podglądać Rosję z powietrza. Legalnie

Grupa ukraińskich wojskowych przeleci nad wybranymi rosyjskimi bazami wojskowymi i obiektami strategicznymi. Będą mogli wykonywać zdjęcia i dokładnie wszystkiemu się przyglądać. Wszystko w ramach traktatu Otwarte Przestworza, który przetrwał pomimo załamania się relacji Zachodu z Rosją.

Żyd i banderowcy, czyli "Kołomojska Republika Ludowa"

Jeden z najbogatszych Ukraińców, agresywny biznesmen, ale też skuteczny urzędnik. Ihor Kołomojski to zapewne najbarwniejszy oligarcha i jeden z głównych bohaterów ukraińskiego życia publicznego po upadku Wiktora Janukowycza. Po starciu z prezydentem oficjalnie wycofał się z polityki, ale z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Niemiecki detektyw: Znalazł się informator. Wie, kto zestrzelił boeinga

Brytyjskie, holenderskie, a także malezyjskie media od piątkowego popołudnia przekazują jedną, elektryzującą informację. Niemiecki prywatny detektyw Josef Resch prowadzący - jak twierdzi - na zlecenie „anonimowego klienta” własne śledztwo ws. katastrofy lotu MH17 linii Malaysia Airlines nad Ukrainą, poinformował, że znalazł informatora, którego zeznania zakończą śledztwo.

Przerwał studia i pojechał na front. Opowiada o piekle, które widział

Ze studiów na front. Mikołaj jeszcze półtora roku temu pisał pracę doktorską. Sam zgłosił się do armii i trafił na ukraiński wschód. Na własne oczy zobaczył piekło i ginących kolegów. I kiedy z piekła wrócił opowiada, czego o życiu może nauczyć człowieka wojna. Materiał "Faktów" TVN.

Ukraińskie MSW: czystki w szeregach milicji będą trwały

- Konflikt z batalionem Tornado został wyczerpany. Decyduje się sprawa przeformowania jednostki – powiedział zastępca szefa ukraińskiego MSW Serhij Jarowoj. Wcześniej specnaz MSW miał przypuścić szturm na bazę rozwiązanego batalionu milicyjnego. Dochodzenie dotyczy ciężkich przestępstw, jakich dopuścić mieli się milicjanci. Aresztowano ich dowódcę i kilka innych osób. Sprawa nie jest jednak jednoznaczna. Tornado mogło się narazić zwierzchnikom robiącym nielegalne interesy z rebeliantami.

Rebelianci: USA finansują konflikt w Donbasie. Rozmowy w Mińsku wstrzymane

Wysłannik donieckich rebeliantów na rozmowy pokojowe w Mińsku Denis Puszylin oświadczył, że negocjacje w stolicy białoruskiej zostaną wstrzymane do lipca. - Musimy najpierw zapoznać się z nowym przedstawicielem OBWE, obecnym podczas negocjacji - wyjaśnił Puszylin. W oczekiwaniu na rozmowy pokojowe, wspierani przez Rosję rebelianci atakują pozycje ukraińskie w Donbasie, a samozwańcze władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oskarżyły USA "o finansowanie konfliktu".

Latający szpieg Rosji przyłapany na granicy. Tajemnica włączonego transpondera

Internauci wyśledzili, że w czwartek rosyjski samolot zwiadowczy Tu-214R przeleciał wzdłuż wschodnich i południowych granic Ukrainy. Maszyna miała włączony transponder i można ją było śledzić w sieci. Rosjanie mają dwa Tu-214R, które nie zostały jeszcze formalnie przyjęte do służby. Być może jeden z nich przechodził realistyczne testy, szpiegując Ukraińców.

"Psy wojny" z Donbasu. Groźni, zbędni, martwi

Rok temu byli na ustach wszystkich. Bohaterstwo Striełkowa, "Biesa" i Mozgowoja sławiły media w Rosji. Heroizm ochotników z batalionów Azow, Ajdar i z Prawego Sektora napawał dumą Ukraińców. Dziś większości z nich już nie ma w Donbasie. Zostali odwołani, zdegradowani czy aresztowani. Jedni zajęli się polityką, drudzy spoczywają w grobie. Moskwa i Kijów nie potrzebują już w Donbasie "psów wojny", bo i wojna przybrała tu inne oblicze.

Tornado wzywa na pomoc Prawy Sektor. Zaminowali teren, czekają na szturm

Ukraińskie władze zatrzymały dowódcę i siedmiu członków walczącego w Donbasie specjalnego batalionu milicji Tornado. Zatrzymanym zarzuca się stworzenie grupy przestępczej, która miała dopuszczać się zabójstw, wymuszeń, porwań, gwałtów i tortur. Szef MSW wydał rozkaz o likwidacji batalionu. Jego członkowie nie chcą się poddać. Zabarykadowali się w bazie w Siewierodoniecku, zaminowali teren i przygotowują sie do szturmu. Grożą otwarciem ognia, jeśli dojdzie do prób ich rozbrojenia.

Szef specsłużb odwołany. Poroszenko dopiął swego

Prezydent Petro Poroszenko wniósł do parlamentu wniosek o zwolnienie ze stanowiska szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyna Naływajczenki, a Rada Najwyższa się na nią zgodziła. Za odwołaniem Naływajczenki głosowało 248 deputowanych.

Atak o zmierzchu. "Rebelianci próbują wykonać zadanie, z którego nie wywiązali się 3 czerwca"

"Rebelianci trzykrotnie próbowali przerwać obronę Marjinki pod Donieckiem. Ataki zostały odparte" – poinformował w komunikacie sztab ukraiński. Dowódcy operacji antyterrorystycznej relacjonują, że w ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje ukraińskie w Donbasie 79 razy. Atakowali wzdłuż całej linii frontu. W strefie walk zginęło trzech żołnierzy ukraińskich, a 14 zostało rannych.