Ukraina

Ukraina

Dopiero się urodzili i już dostali powołanie do wojska

W krymskich urzędach stanu cywilnego odbyły dość nietypowe obrzędy, związane z obchodami Dnia Obrońcy Ojczyzny. Urzędnicy, oprócz świadectw urodzenia, wręczyli rodzicom kilku narodzonych chłopców… powołanie do wojska. Obecne noworodki muszą stawić się na punktach poboru w styczniu 2032 roku.

"Ambasadorowie USA i państw UE prosili, by nie prowokować Rosjan"

Przywódca parlamentu Tatarów krymskich ujawnił kulisy rozmów dyplomatycznych z ambasadorami państw zachodnich w czasie rosyjskiej okupacji Krymu. – Dyplomaci apelowali, abyśmy nie prowokowali Rosjan do bardziej zdecydowanych działań – powiedział Refat Czubarow. Rosja anektowała półwysep po referendum, które odbyło się 16 marca 2014 r.

"Wydaje mi się, że Rosja nie zrezygnowała ze swoich celów"

- Skoro już udało się nam zatrzymać Rosjan, to dalej nie ustąpimy - stwierdził w programie "Świat" na antenie TVN24 BiS Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce. Komentując wydarzenia w swoim kraju, zapewniał, że pomimo kryzysu na szczytach władz Ukraińcy chcą dążyć ku Unii Europejskiej, a wojsko jest gotowe od odparcia ewentualnego kolejnego ataku Rosji.

"Pełzająca okupacja". Szykują się do zajęcia kolejnej wioski

Rebelianci szykują się do zajęcia kolejnej miejscowości w strefie buforowej w Donbasie. Tym razem chcą przejąć kontrolę nad wioską Mołodiożnoje – poinformował gubernator obwodu ługańskiego Georgij Tuka. Wcześniej separatyści okopali się w wiosce Kominternowe w pobliżu półmilionowego Mariupola.

Odzyskanie Krymu "celem życia". Dwa lata temu "zielone ludziki" ruszały do akcji

27 lutego 2014 r. grupa uzbrojonych żołnierzy w nieoznakowanych mundurach zajęła siedziby parlamentu i rządu w Symferopolu. Przejęcie gmachów państwowych zapoczątkowało rosyjską aneksję Krymu, zakończoną przeprowadzonym referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. W drugą rocznicę wydarzeń Ukraińcy przypominają o agresji rosyjskiej.

Zastrzelony na cmentarzu, przy grobie matki

W Charkowie został zastrzelony biznesmen Jurij Dyment - poinformowała ukraińska policja. Media relacjonują, że 52-letni przedsiębiorca był przyjacielem mera Hennadija Kernesa. Do zabójstwa doszło na cmentarzu. Dyment zginął przy grobie matki.

Zbiorowy pozew przeciwko Girkinowi. Rodziny ofiar MH17 żądają rekompensaty

W amerykańskim stanie Illinois krewni ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga MH17 złożyli zbiorowy pozew przeciwko byłemu "ministrowi obrony" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Igorowi Girkinowi - podała rozgłośnia Głos Ameryki. Do katastrofy samolotu doszło w lipcu zeszłego roku. Władze w Kijowie oskarżyły donieckich rebeliantów o zestrzelenie maszyny z wyrzutni rakietowej Buk.

Ukraińcy odparli szturm rebeliantów

Rebelianci przypuścili szturm na pozycję wojsk ukraińskich w pobliżu linii frontu w obwodzie donieckim. Walki w okolicach wioski Zajcewo trwały do rana. Separatyści się wycofali, a Ukraińcy przejęli rosyjskie przeciwpancerne pociski kierowane i miotacze ognia - podają władze w Kijowie.

"Kończcie już z tym g****m". Dziennikarka wyrzucona

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wydaliła rosyjską dziennikarkę i producentkę telewizyjną Marię Stolarową, oskarżoną przez opinię publiczną o znieważenie bohaterów Niebiańskiej Sotni, którzy zginęli podczas protestów w Kijowie dwa lata temu.

GRU i FSB mają zadanie w Donbasie. "Celem wyeliminowanie niekontrolowanych dowódców"

Oddziały operacyjne rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i Federalnej Służby Bezpieczeństwa pojawiły się w Doniecku, ich celem jest likwidacja zbuntowanych rebeliantów – poinformował ukraiński wywiad. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała, że na celowniku rosyjskich służb znaleźli się dowódcy separatystów, skonfliktowani z władzami samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.