Terroryzm

Terroryzm

Zachodnie agencje bezpieczeństwa przed atakami w Paryżu 13 listopada miały informacje, że do Europy dotarło już około 60 bojowników tzw. Państwa Islamskiego wysłanych, by zorganizować zamachy terrorystyczne w pięciu europejskich miastach - powiedziało CNN źródło w służbach antyterrorystycznych.

Jedna z najbardziej wpływowych szyickich milicji w Iraku ostrzegła w niedzielę, że wysłanie arabskich wojsk do Syrii i Iraku "otworzy bramy piekieł". Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Arabia Saudyjska poinformowały, że są gotowe wysłać siły lądowe do Syrii w ramach międzynarodowej koalicji do walki przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

Samolot linii Daalo Airlines awaryjnie lądował w somalijskim Mogadiszu z dużą dziurą w burcie, która powstała w wyniku głośnej eksplozji na pokładzie. Siedzący najbliżej pasażer został wyssany na zewnątrz i zginął na miejscu. Przyczyny eksplozji nie są znane. Mogła to być awaria lub bomba, na którą wskazują pewne poszlaki.

Do ponad 70 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego podwójnego zamachu terrorystycznego w pobliżu szyickiego meczetu na przedmieściach Damaszku - poinformowało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego opublikowali w niedzielę kilkunastominutowy film, który ma przedstawiać dziewięciu domniemanych sprawców zamachów w Paryżu. Na nagraniu widać m.in., jak przeprowadzają egzekucje zakładników i przygotowują się do walki. Pojawiają się także groźby pod adresem Wielkiej Brytanii i innych krajów, które przyłączyły się do koalicji walczącej z dżihadystami.