Terroryzm

Terroryzm

Wśród pięciu osób zabitych w sobotnim ataku terrorystycznym w Stambule było trzech obcokrajowców: Irańczyk oraz dwóch Izraelczyków mających amerykańskie obywatelstwo - poinformowała agencja Associated Press.

W zamachu na meczet na obrzeżach miasta Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii zginęły w środę 22 osoby. Dokonały go dwie samobójczynie.

Policja zatrzymała łącznie trzech podejrzanych w związku z wczorajszą strzelaniną w Brukseli. Nie ma jednak pewności, czy są wśród nich dwie osoby, które uciekły z miejsca starcia. Przy zabitym mężczyźnie, który otworzył ogień do policjantów, znaleziono flagę tzw. Państwa Islamskiego. Był nielegalnym imigrantem z Algierii.

Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow powiedział w wywiadzie dla "Bilda" w piątek, że podczas kryzysu uchodźczego Niemcy zbagatelizowały kwestie bezpieczeństwa odmawiając współpracy z jego krajem i dopuszczając do niekontrolowanego przemieszczania się dżihadystów.

Arabia Saudyjska, która jest najważniejszym sojusznikiem USA na Bliskim Wschodzie musi nauczyć się dzielić region ze swoim arcywrogiem Iranem - stwierdził w wywiadzie dla magazynu "The Atlantic" prezydent USA Barack Obama. Powiedział także, że te dwa mocarstwa bezpośrednio odpowiadają za wojnę w Syrii, Iraku i Iranie.

Arabia Saudyjska prowadzi ośrodek rehabilitacji dla byłych bojowników dżihadu, w którym mogą oni przemyśleć swoją przeszłość i zastanowić się nad przyszłością. - Zajmowaliśmy się 122 więźniami z Guantanamo z osiemdziesięcioprocentowym powodzeniem - chwalą się zarządcy ośrodka. Reporter CNN obejrzał placówkę od środka.

Oddział amerykańskich sił specjalnych przeprowadził wraz z somalijskimi służbami atak z użyciem helikopterów na terrorystów z organizacji Al-Szabab - pisze "The Washington Post".

Liczba byłych więźniów Guantanamo, którzy najprawdopodobniej ponownie dołączyli do bojowników dżihadu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy podwoiła się - podała administracja prezydenta USA Baracka Obamy. O powrót w szeregi islamistów podejrzewanych jest 12 byłych osadzonych, co do 7 innych władze mają pewność.

Tzw. Państwo Islamskie chce przeprowadzić "olbrzymie i spektakularne" ataki w Wielkiej Brytanii "wymierzone w zachodni styl życia" - poinformował wysoki rangą przedstawiciel policji londyńskiej Mark Rowley.