Terroryzm

Terroryzm

Szykował zamach we Francji, miał już wyrok z Belgii

Mężczyzna zatrzymany w czwartek w związku z planowaniem zamachu we Francji został już skazany zaocznie za terroryzm w lipcu ub. roku w Brukseli - podały w piątek źródła policyjne we Francji. Mężczyzna, zidentyfikowany tylko jako Red K., miał współpracować z nieżyjącym już "mózgiem" listopadowych zamachów w Paryżu Abdelhamidem Abaaoudem.

"Nie chciałem się wysadzić". Co było na kartce zamachowca?

Oskarżony o przygotowanie zamachów w Paryżu i zatrzymany po strzelaninie w Brukseli 18 marca Salah Abdeslam zeznał w czwartek w sądzie, że "nie chciał się wysadzić" w stolicy Francji. Miał pas szahida, ale zrezygnował z ataku. Tymczasem tydzień po jego aresztowaniu wciąż nie wiadomo, co się stało z tajemniczą kartką, która w trakcie zatrzymania wysunęła się z jego nogawki.

Policja ma kolejnych podejrzanych ws. zamachów w Brukseli

- Zatrzymany został mężczyzna, który niedługo przed zamachem w brukselskim metrze szedł razem z terrorystą samobójcą - twierdzi belgijska gazeta „De Standaard”. Według innego dziennika udało się zidentyfikować jeszcze innego pomocnika zamachowców. Według gazety „De Morgen” to 28-letni Syryjczyk.

Bruksela i Paryż to początek? CNN: jest plan kolejnych ataków w Europie

- Służby wiedzą o wielu innych szykowanych zamachach w Europie, które są na różnych etapach przygotowań - twierdzi CNN, powołując się na źródła w amerykańskich służbach. Wszystkie te potencjalne zamachy mogą być powiązane z tymi siatkami terrorystycznymi, które są odpowiedzialne za masakry w Paryżu i Brukseli.

Wielki Piątek pod szczególnym nadzorem

W Rzymie wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z uroczystościami Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka. Z powodu zagrożenia terrorystycznego szczególną ochroną objęto rejon placu Świętego Piotra i Koloseum.

Jak zabezpieczyć europejskie lotniska? Izrael oferuje rozwiązanie

Kilka warstw kontroli, dodatkowy monitoring i typowanie potencjalnych zamachowców zawczasu - tak Izraelczycy widzą sposób na zwiększenie bezpieczeństwa europejskich lotnisk. Po zamachu w Brukseli oferują stosowane przez siebie rozwiązania i technologie, a dotychczasowe działania Belgów nazywają „kolosalną porażką”.

Belgia obniża poziom zagrożenia. W Brukseli miała być powtórka z Paryża?

Belgijskie władze obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego o jeden stopień. Dotychczas, po wtorkowych zamachach, obowiązywał najwyższy. Tymczasem belgijski nadawca publiczny VRT informuje, że Salah Abdeslam, podejrzany o koordynowanie zamachów w Paryżu z 13 listopada i aresztowany w zeszłym tygodniu, planował dokonanie podobnych aktów terroru w Brukseli.

IS w specjalnym przesłaniu do zwolenników: Belgia ukarana

Tak zwane Państwo Islamskie opublikowało w czwartek zapis wideo adresowany do zwolenników, w którym ogłasza swe zwycięstwo i zapowiada kontynuację dżihadu po wtorkowych zamachach bombowych w Brukseli. IS przyznało się do nich jeszcze we wtorek, kilka godzin po wybuchach.

Samobójca z lotniska uczył się w katolickiej szkole. "Był bardzo dobrym uczniem"

Coraz więcej wiadomo o zamachowcach z Brukseli. Okazuje się, że 25-letni Najim Laachraoui, zamachowiec samobójca z lotniska, uczył się kiedyś w elitarnej katolickiej szkole w Brukseli. Reuters dotarł do dyrektorki, która wspomina, że Laachraoui był wzorowym uczniem. Zresztą to nie jedyny w ostatnim czasie islamski terrorysta, który chodził kiedyś do katolickich szkół.

Zmiany w prawie antyterrorystycznym to zmiany w konstytucji. Orban jest gotów

Rząd węgierski postanowił przygotować pakiet posunięć antyterrorystycznych, obejmujących m.in. zmiany w konstytucji – powiadomił minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter na konferencji prasowej w parlamencie. - Należy wyciągnąć wnioski z wydarzeń w Brukseli. Jest dla nas oczywiste, że trzeba zwiększyć środki bezpieczeństwa – oznajmił Pinter.

Groźba zamachu. Ostrzega ambasada USA

Amerykańska ambasada w Bułgarii ostrzegła obywateli Stanów Zjednoczonych, by unikali dużego węzła komunikacyjnego w Sofii z powodu groźby zamachu na jeden lub wiele miejskich autobusów.

Prezydent Litwy chce wojny

Na wojnę prowadzoną przez terrorystów należy odpowiedzieć wojną – oznajmiła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w czwartkowym wywiadzie dla litewskiego radia publicznego LRT. Zdaniem prezydent zagrożenie terrorystyczne Europa ocenia zbyt naiwnie i powierzchownie.