Terroryzm

Terroryzm

Młodzi, sfrustrowani i samotni. W imię religii mają zabijać

Mają najczęściej 20-25 lat, są sfrustrowani i samotni, często z kryminalną przeszłością. To profil socjopsychologiczny terrorystów. W grupach przestępczych odnajdują swój sens życia. Wmawia się im, że w imię religii mają zabijać niewinnych ludzi. Materiał "Polska i Świat".

Erdogan: ostrzegaliśmy Belgów, zignorowali to. Jest odpowiedź z Brukseli

Prezydent Turcji powiedział w środę, że służby jego kraju aresztowały i deportowały w lipcu 2015 r. jednego ze zidentyfikowanych przez policję terrorystów samobójców z Brukseli. Turcja ostrzegała Belgów, mimo to mężczyzna pozostał na wolności. Na zarzuty odpowiedział w środę wieczorem belgijski minister sprawiedliwości.

Zatrzymany przez policję, mężczyzna w kapeluszu i Laachraoui. To trzy różne osoby?

Dziennik "Derniere Heure" zaprzeczył swoim wcześniejszym informacjom, że w gminie Anderlecht pod stolicą zatrzymano trzeciego zamachowca z Brukseli, którego zidentyfikowano jako Najima Laachraoui. Wcześniej tym doniesienom zaprzeczył też dziennik "De Tijd". Belgijskie służby mają "kogoś" w swoich rękach, ale nie wiedzą, kim on jest, bo nie ma dokumentów. Przeprowadzą badania DNA.

Co wiemy do tej pory o zamachach? Dziesięć punktów

Co najmniej 35 osób zginęło, a ponad 300 zostało rannych - w Brukseli doszło do zamachów terrorystycznych na lotnisku oraz w metrze, w pobliżu siedzib instytucji unijnych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie. Oto najważniejsze informacje z Brukseli.

Ewakuacja lotniska. Znaleziono podejrzane pakunki

Port lotniczy Denver to piąte największe pod względem natężenia ruchu lotnisko w Stanach Zjednoczonych i 13. na świecie. Gdy na lotnisku znaleziono kilka "podejrzanych pakunków", ogłoszono ewakuację "głównej części terminala". Na miejsce przybyli saperzy i policja, którzy zbadali podejrzane paczki.

Bruksela wyrasta na wylęgarnię europejskiego terroryzmu

W poszukiwaniu jednego ze sprawców wtorkowych zamachów w Brukseli oczy belgijskich służb są dziś skierowane na Molenbeek. To dzielnica, która zdaniem ekspertów z wielu powodów jest idealną bazą operacyjną dla terrorystów. Tuż pod nosem unijnych i natowskich instytucji. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jedno zdjęcie z lotniska może wyjaśniać cały plan zamachu

Eksperci ds. terroryzmu w Europie i USA analizują, według jakiego planu działali terroryści, którzy wysadzili się we wtorek na lotnisku Zaventem w Brukseli. Do dyspozycji mają tylko jedno zdjęcie podejrzanych i kilka krótkich informacji dotyczących tego, co znaleziono na nagraniach i w samej hali głównego terminala po eksplozjach.

"Chcą, byśmy wierzyli, że to wojna globalna"

Terroryści, którzy uderzyli w lotnisko i metro koło instytucji UE w Brukseli, chcą, byśmy uwierzyli w globalną wojnę - uważa ekspert ds. terroryzmu Michael Weiss. - Ataki planowano od dawna, ale mogły być przyspieszone jako rewanż po schwytaniu Salaha Abdeslama - dodał.