Terroryzm

Terroryzm

Chcą porywacza sądzić u siebie

Prokurator Egiptu zwrócił się do władz Cypru o ekstradycję Egipcjanina oskarżonego o porwanie samolotu pasażerskiego linii EgyptAir i zmuszenie załogi do lądowania w Larnace - poinformowała egipska telewizja.

Coraz więcej Amerykanów popiera torturowanie terrorystów

Prawie dwie trzecie Amerykanów jest zdania, że stosowanie tortur w celu zdobycia informacji od osób podejrzewanych o terroryzm może być uzasadnione - wynika z sondażu Reuters/Ipsos. Podobny odsetek popierających tortury odnotowuje się np. w Nigerii.

Włochy: "czerwony alarm" w najważniejszych zabytkach

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym wprowadzono we Włoszech w około dwudziestu największych zabytkach, masowo odwiedzanych przez turystów - podały media. Władze nie ujawniają szczegółów i nie podają listy tych obiektów.

Raport: Dżihadyści od lat "testowali" służby. Nikt w Europie nie dostrzegał sygnałów

Już w 2014 r. tzw. Państwo Islamskie (IS) tworzyło w Europie siatkę terrorystyczną, która miała na celu zorientować się, jak działają służby poszczególnych krajów. Najpierw "męczennicy" mieli dokonywać odizolowanych ataków na małą skalę, by zobaczyć, co zrobi miejscowa policja we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Hiszpanii. Europa przespała cała dwa lata, uznając, że między atakami nie da się znaleźć powiązań. Teraz płaci za to olbrzymią cenę - twierdzi w swym raporcie "The New York Times". Dziennik dotarł do wielu źródeł w europejskich służbach bezpieczeństwa.

Porywacz samolotu się poddał. "Pas szahida był atrapą"

Poddał się porywacz egipskiego samolotu, który uprowadzony wylądował w cypryjskiej Larnace. Nastąpiło to po wypuszczeniu lub ucieczce wszystkich zakładników. Cypryjskie władze twierdzą, że porywacz nie jest terrorystą, ale osobą "niestabilną psychicznie".

Pięć tysięcy zatrzymań. Kim są fanatyczni mordercy chrześcijan?

W ramach obławy na sprawców wyjątkowo krawawego zamachu w pakistańskim mieście Lahore zatrzymano łącznie pięć tysięcy osób - oznajmiły regionalne władze. Bilans ataku samobójcy to 70 zabitych i niemal 300 ofiar. Jego celem były głównie kobiety i dzieci z chrześcijańskiej mniejszości. Atak przeprowadziło ugrupowanie, które nawet jak na standardy pakistańskich talibów jest radykalne i fanatyczne.

"Nie ma już czegoś takiego jak normalność"

Burmistrz Brukseli Yvan Mayeur oświadczył, że po ostatnich zamachach terrorystycznych stolica Belgii może już nie wrócić do normalności. Mayeur rozmawiał tego dnia z mer Paryża Anne Hidalgo o działaniach po zeszłorocznych zamachach w stolicy Francji.

Terroryści zaatakowali holownik i barkę

MSZ Indonezji poinformowało, że 10 obywateli tego kraju zostało uprowadzonych przez napastników, którzy zaatakowali holownik i barkę płynące do portu na Filipinach. Porywcze to najprawdopodobniej islamscy ekstremiści.

Operacja antyterrorystów przy granicy z Francją

Policja w Belgii przeprowadziła operację antyterrorystyczną w mieście Kortrijk, które znajduje się przy granicy z Francją. To pierwsza operacja od zamachów w Brukseli przeprowadzona z dala od stolicy.