Syria

Syria

"Nie potrzebujemy pieniędzy. Bo po co, skoro codziennie giną ludzie?"

Syryjska armia po zerwaniu obowiązującego w kraju rozejmu rozpoczęła ofensywę w celu odbicia całego Aleppo. Według źródeł medycznych tylko w piątkowych bombardowaniach miasta zginęło ponad 90 cywilów. W mieście panuje głód, nie ma prądu. Zdaniem księdza Ziada Hillala z międzynarodowej organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” mieszkańcom Aleppo nie potrzeba teraz pieniędzy i pomocy humanitarnej, a pokoju. Z księdzem rozmawiała reporterka TVN24 Brygida Grysiak.

Kerry mówi o postępie. Ławrow wspomina o "Folwarku zwierzęcym"

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w piątek w Nowym Jorku po kolejnym spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, że widzi pewien postęp w sprawie Syrii. Ławrow apelował, by ustrzec Syrię przed katastrofą i krytykował Stany Zjednoczone.

"Damy mu rodzinę i będzie naszym bratem". Sześciolatek napisał do Obamy

Sześciolatek z Nowego Jorku skradł serce prezydenta Baracka Obamy. W liście wysłanym do Białego Domu zaoferował, że przyjmie do swojego domu małego Syryjczyka, Omrana Daqneesha. Jego zdjęcie po bombardowaniu Aleppo kilka tygodniu temu obiegło świat. Widać na nim dopiero co wyciągniętego spod gruzów, pokrytego kurzem i zakrwawionego pięciolatka, który posadzony w karetce pogotowia nie płacze.

Bez szans na powrót do rozejmu w Syrii

Żadnego rezultatu nie przyniosło czwartkowe spotkanie w Nowym Jorku Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii, z udziałem Rosji i USA, w sprawie przywrócenia rozejmu w Syrii.

Asad: "reżimy zachodnie wspierają terrorystów"

Prezydent Syrii powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla AP, że nie wierzy w partnerstwo Rosji i USA w walce z dżihadystami, bo nie widzi ku temu woli po stronie amerykańskiej. Zapewnił, że reżim nie blokuje dostaw żywności do Aleppo.

Rosja: amerykański Predator w pobliżu zniszczonego konwoju ONZ

Rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony gen. Igor Konaszenkow powiedział w środę, że amerykański dron typu Predator pojawił się na niebie kilka minut przed atakiem na konwój z pomocą humanitarną, do jakiego doszło w poniedziałek wieczorem na północy Syrii.

Nie wierzą Rosji, "bo jej strategia jest czysto wojskowa"

- Nie wierzymy stronie rosyjskiej, bo jej strategia jest czysto wojskowa - stwierdził koordynator organizacji reprezentującej syryjską opozycję, Rijad Hidżab. Krytykował on niewystarczające działania społeczności międzynarodowej na rzecz zakończenia wojny w Syrii. Wysiłki dyplomatyczne w celu ustanowienia rozejmu określił jako "mało wiarygodne".

Amerykanie nie przerwali ataku, bo Rosjanie rozmawiali ze złym oficerem

Przedstawiciel kierującego działaniami na Bliskim Wschodzie Centralnego Dowództwa USA spróbował wytłumaczyć, jak doszło do omyłkowego nalotu na siły syryjskiego reżimu. Według niego siły koalicji dwa dni obserwowały cel i uznały go za ważny obiekt dżihadystów, zanim w sobotę zaatakowały z powietrza.

"Dwa rosyjskie Su-24". Mocne oskarżenie Amerykanów

Jesteśmy przekonani, że to Rosja jest odpowiedzialna za nalot na konwój z pomocą humanitarną koło Aleppo w Syrii - oznajmił Biały Dom, określając ataki z powietrza "olbrzymią tragedią humanitarną". Rosjanie odpierają zarzuty. Według nich w ogóle nie było nalotu, a oskarżając ich Amerykanie starają się odwrócić uwagę od swojej wcześniejszej wpadki, kiedy zbombardowali pozycje sił reżimowych.

Rosja: nie ma dowodów na nalot. ONZ zmienia ton

Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczyło, jakoby zniszczony w poniedziałek w Syrii konwój z pomocą humanitarną został zbombardowany. Zdaniem resortu ciężarówki uległy pożarowi. Swoje stanowisko złagodziła także ONZ, które mówi teraz o ataku, a nie nalocie, jak wcześniej.

Setki dzieci i kobiet. Tysiące ofiar rosyjskich nalotów

Co najmniej 8,9 tys. osób - w tym 3,5 tys. cywilów i 5,4 tys. dżihadystów - zginęło w atakach rosyjskiego lotnictwa w Syrii od 30 września 2015 roku, gdy Rosja rozpoczęła naloty - wynika z opublikowanych we wtorek danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

ONZ zawiesiła pomoc humanitarną dla Syrii

Po poniedziałkowym ataku na konwój koło Aleppo ONZ zawiesiła wszystkie konwoje z pomocą humanitarną dla Syrii, a Czerwony Krzyż - pomoc dla czterech miast do czasu, gdy jego pracownikom zostanie przywrócone bezpieczeństwo. W nalocie zginęło ok. 20 osób.

Gotują trawę, mieszkają pod ziemią. "Czasami płaczemy w biurze"

Po sześciu latach konfliktu dla ludzi polityka nie jest już priorytetem, nikt nie debatuje rozwiązań politycznych publikowanych przez rządy czy ONZ. Ludzie tak naprawdę muszą przetrwać - tak codzienność w Syrii opisywał na antenie TVN24 BIS Paweł Krzysiek, rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Syrii. W poniedziałek w ataku na konwój humanitarny ONZ w tym kraju zginęło 12 wolontariuszy i kierowców.