Syria

Syria

Źródła w Brukseli: UE może zagrozić Rosji sankcjami za Aleppo

Zapis sugerujący możliwość wprowadzenia sankcji wobec Rosji za wspieranie syryjskiego reżimu w bombardowaniach Aleppo znalazł się w projekcie dokumentu końcowego szczytu UE, który rozpocznie się w czwartek po południu w Brukseli - podały źródła dyplomatyczne.

Moskwa "dostrzega podwójną grę" i wyklucza dłuższą przerwę w nalotach

Rosja wyklucza możliwość jednostronnego przedłużenia przerwy w bombardowaniach Aleppo w północno-zachodniej Syrii - oświadczył wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow. Jego zdaniem takie posunięcie byłoby równoznaczne z wycofaniem się. W środę po południu Moskwa wydłużyła jednak tę przerwę o trzy godziny, do godz. 19 czasu lokalnego w czwartek.

Rosja oskarża Belgię o śmierć cywilów w Syrii

Władze Rosji oskarżyły w środę belgijskie siły powietrzne, wchodzące w skład antydżihadystycznej koalicji pod wodzą USA, o zbombardowanie pod Aleppo dwóch domów i zabicie sześciu cywilów. Moskwa domaga się reakcji Waszyngtonu. Belgowie dementują zarzuty.

Żona dyktatora: proponowano mi ucieczkę, ochronę i pieniądze

Wspierana przez Kreml telewizja Rossija 24 pokazała wywiad z żoną prezydenta Syrii, Baszara el-Asada. W pierwszej od lat rozmowie z dziennikarzami Asma el-Asad powiedziała, że wrogowie męża proponowali jej przed laty ucieczkę z kraju z dziećmi. Jak powiedziała, uważa, że zrobili to po to, by złamać reżim.

"Obiecaliśmy Bogu, że nie złożymy broni"

Syryjscy rebelianci oświadczyli we wtorek, że odrzucają jakiekolwiek wycofanie bojowników z Aleppo i zapowiedzieli kontynuowanie walki. Lotnictwo rosyjskie i syryjskie wstrzymało tego dnia naloty na Aleppo w ramach przygotowań do "przerwy humanitarnej".

Rosjanie wstrzymują naloty na kilka godzin. Amerykanie: to za mało i za późno

We wtorek, od godz. 10 czasu rosyjskiego, lotnictwo Rosji i Syrii wstrzymało naloty w rejonie Aleppo - poinformował rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Powodem jest wprowadzenie w tym mieście "humanitarnej przerwy". "Zapowiedziana na czwartek przez Rosję 8-godzinna przerwa w nalotach na Aleppo to za mało i za późno" - skomentował rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner.

"Czasem bomby spadają tuż obok nas". 13-latek z aparatem na froncie

Trzynastoletni Hamidi al Halabi jest prawdopodobnie najmłodszym aktywistą w Aleppo. Na co dzień dokumentuje wojnę, robi zdjęcia. - Pracuję dla portalu Halab News. Jestem korespondentem i obserwatorem - mówi o sobie 13-latek. Razem z ojcem jeździ po mieście i wypatruje samolotów zrzucających bomby. Zagrożeniem są także bojownicy. - Musimy wypuszczać te zdjęcia, żeby pokazywać, co dzieje się w oblężonym Aleppo - powiedział chłopiec. - Tylko to nam pozostało - dodał.

Płyną "skopać d... dżihadystom". Morskie muskuły Rosji naprężone

W drogę na Morze Śródziemne wyruszył wyjątkowo silny zespół rosyjskiej floty. Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje i lotniskowiec Admirał Kuzniecow dostał eskortę w postaci krążownika atomowego Piotr Wielki oraz dwóch niszczycieli. Razem mają prezentować siłę Rosji na Bliskim Wschodzie.

"Burza mózgów" bez konkretów. Nadziei na koniec przelewu krwi brak

Wiele nowych pomysłów i zgoda co do prowadzenia dalszych rozmów - tym skończyło się kolejne spotkanie dyplomatów w szwajcarskiej Lozannie, poświęcone pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Uczestniczący w nim sekretarz stanu USA John Kerry przyznał, że nie przyniosło ono żadnych konkretnych uzgodnień jak zahamować rozlew krwi.

"Sądzę, że jesteśmy blisko zbrodni wojennych"

Niektóre działania w Syrii są "bardzo zbliżone do zbrodni wojennych" - powiedziała w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel, określając bombardowania szpitali w Aleppo jako nieludzkie. Nie powiedziała jednak wprost, kogo obwinia o te zbrodnie.