Syria

Syria

Utarczki rebeliantów z żołnierzami USA. Amerykanie "wyproszeni"

Kilka oddziałów amerykańskich sił specjalnych po raz pierwszy wsparło tureckie siły rządowe i ich sojuszników z syryjskiej opozycji w walce z tzw. Państwem Islamskim (IS) na północy Syrii - poinformował w poniedziałek rzecznik Pentagonu Jeff Davis. Tymczasem agencja Reutera poinformowała, że oddział żołnierzy USA został zmuszony do opuszczenia jednego z miasteczek przez przeciwnych ich obecności rebeliantów.

W nalotach zginął czołowy propagandzista IS

Minister informacji dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), Wail Adil Hasan Salman al-Fajad, zginął w nalocie dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji w pobliżu miasta Rakka na północy Syrii - poinformował w piątek Pentagon w oświadczeniu.

Armia wróciła w okolice kluczowej drogi. Ciężarówki z pomocą wciąż czekają

Armia syryjska wycofała siły i sprzęt z drogi Castello prowadzącej do Aleppo w północno-zachodniej Syrii, ale powróciła na pozycje, gdy dostała się pod ostrzał rebeliantów - podało w piątek ministerstwo obrony Rosji. Rozejm przewidywał demilitaryzację tej drogi na północ od Aleppo, co pozwoliłoby na dostarczenie pomocy humanitarnej do miasta.

Szef sztabu rosyjskiej armii w Ankarze. Rozmowy o Syrii?

Przebywający z wizytą w Ankarze szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji gen. Walerij Gierasimow rozmawiał z szefem sztabu generalnego Turcji Hulusi Akarem o sytuacji w Syrii po wejściu w życie rozejmu i możliwej dalszej współpracy – podała agencja Anadolu.

Rosjanie oskarżają Amerykanów o "werbalną zasłonę dymną"

- Bojówki opozycyjne kontrolowane prze USA wzmogły ostrzał dzielnic cywilnych - twierdzi rosyjskie Ministerstwo Obrony, które oskarża Amerykanów o "niechęć" do wypełnienia swoich zobowiązań w ramach porozumienia o rozejmie w Syrii. Przedstawiciel ONZ w kraju zauważa natomiast, że nie przykładają się też sojusznicy Rosjan, czyli siły reżimowe.

Kolejne 48 godzin względnego spokoju. Na razie jest dobrze

Szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, uzgodnili przedłużenie zawieszenia broni w Syrii o 48 godzin. Zdecydowali się na to wobec faktu, że dotychczas udaje się je utrzymać - poinformował Departamentu Stanu USA.

Dżihadyści z rosyjskimi rakietami. To może być ważna próba leopardów

Do sieci niemal codziennie trafiają nagrania z Bliskiego Wschodu, na których widać czołgi eksplodujące lub stające w płomieniach po trafieniu rakietami. Przeważnie to stare poradzieckie maszyny, ale od niedawna niszczone są też pojazdy jednej z najsilniejszych armii NATO - tureckiej. Czas próby może nadejść między innymi dla czołgów typu Leopard 2, które posiada też polskie wojsko. Zagrożeniem są jedne z najnowocześniejszych rosyjskich rakiet przeciwpancernych.

Rosjanie twierdzą, że uratowali Palmirę

Rosyjskie lotnictwo zaatakowało pozycje dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) nieopodal Palmiry w środkowej Syrii, zapobiegając przygotowywanemu przez nich atakowi na miasto - poinformował gen. Wiktor Poznichir.

Pokazówka z generałem nagle przerwana. "Kryć się!"

Miała być pokazowa prezentacja tego, jak rosyjskie wojsko wydatnie przyczynia się do pokoju w Syrii, zrobił się pokaz tego, jak trudna jest tam sytuacja. Rosyjscy widzowie mogli na żywo zobaczyć, jak żołnierze w pobliżu Aleppo nagle dostają się pod ostrzał i muszą uciekać sprzed kamery w bezpieczne miejsce. Słychać było tylko strzały i krzyki: Kryć się!.

Tak dobrych wieści z Syrii nie było od dawna

Jako "bardzo pozytywne" oceniło opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka pierwsze 36 godzin rozejmu, odkąd zaczął on obowiązywać w poniedziałek wieczorem w Syrii między siłami rządowymi a zbrojną opozycją. Więcej w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 BiS o godz. 19.55.

Co miał na myśli dalajlama? Niejasne słowa o wojnie w Syrii

W celu zakończenia przelewu krwi w Syrii i Iraku, duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV opowiedział się za dialogiem z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego, a tak przynajmniej jego słowa - bardzo ogólne i niejednoznaczne - zinterpretowała agencja Associated Press, której reporter towarzyszy mu w czasie jego wizyty w Europie.

Ponad 300 tys. ofiar wojny

Co najmniej 301 tys. ludzi zginęło w wyniku wojny domowej w Syrii, która wybuchła w marcu 2011 roku - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, zastrzegając, że liczba ofiar śmiertelnych tego konfliktu może być o wiele wyższa.