Syria

Syria

Fiasko rozmów z USA. Jak zareaguje oburzona Rosja?

USA nie porozumiały się z Rosją ani ws. przerwania działań wojennych w Syrii, ani nawet co do tego, jak wypracować porozumienie. - Nie ma mowy, byśmy godzili się na coś, co stoi w sprzeczności z podstawowymi celami USA – powiedział rzecznik amerykańskiego MSZ.

Izrael na moździerze odpowiada bombami. Ataki w Syrii

Lotnictwo Izraela przeprowadziło naloty w Syrii. Było to drugie uderzenie z powietrza w ciągu pięciu dni. Izraelczycy odpowiadają w ten sposób na działania syryjskich bojówkarzy, którzy ostrzelali z moździerzy izraelską część Wzgórz Golan.

Moskwa: turecka operacja zagraża suwerenności Syrii

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło w środę zaniepokojenie tureckimi działaniami na północy Syrii. Zdaniem Moskwy mogą one doprowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji w tym kraju, zarówno wojskowej, jak i politycznej.

Opozycja stawia warunki. Mówi, kiedy musi odejść Asad

Koordynator organizacji reprezentującej syryjską opozycję Rijad Hidżab przedstawił w środę w Londynie plan pokojowy dla Syrii, który zakłada oddanie władzy przez prezydenta Baszara el-Asada po zakończeniu półrocznych negocjacji w sprawie rządu tymczasowego.

Obama: problemem "luki w zaufaniu". Putin: rozumiemy się nawzajem

"Luki w zaufaniu" utrudniają wypracowanie porozumienia z Rosją w sprawie zakończenia wojny w Syrii - oświadczył prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z Władimirem Putinem. Rosyjski prezydent z kolei uznał, że porozumienie w sprawie Syrii może zostać osiągnięte w ciągu kilku dni.

Seria zamachów, dziesiątki ofiar

Co najmniej 48 osób zginęło w zamachach bombowych, do których doszło w poniedziałek w Syrii na terenach kontrolowanych przez siły rządowe i Kurdów - poinformowały państwowe media. Do zamachów przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS).

Reuters: Rosja i USA blisko porozumienia. Zakazy dla Asada, zawieszenie ognia w całej Syrii

Całkowity zakaz nalotów dla wojsk Baszara el-Asada na niektórych terenach Syrii, zawieszenie broni w jej granicach, zapewnienie dostępu pomocy humanitarnej do Aleppo i i stworzenie tam strefy "wolnej od broni" - to kilka z kwestii mających stanowić ramowy plan porozumienia Moskwy i Waszyngtonu w sprawie Syrii, podaje agencja Reutera. Szczegóły znają już rebelianci wspierani przez USA.

Amerykanie uderzyli w IS wyrzutniami HIMARS

Wojska USA zaatakowały cele tzw. Państwa Islamskiego w Syrii w pobliżu granicy turecko-syryjskiej, z użyciem nowo rozmieszczonego mobilnego systemu rakietowego HIMARS wyposażonego w precyzyjną amunicję - podał w sobotę wysoki rangą dyplomata cytowany przez Reutersa.

Dzieci z oblężonego miasta apelują o pokój

Dzieci z Aleppo apelują o zakończenie oblężenia miasta i pokój w Syrii. Na nagraniu opublikowanym przez organizację Aleppo Media Center widać grupę kilkulatków śpiewających piosenki i recytujących wiersze o pokoju. Niektóre z nich są ranne lub niepełnosprawne. "Ocalcie nasze dzieci z oblężonego Aleppo" - można przeczytać na trzymanym przez nie transparencie. Jedna z dziewczynek mówi, że Aleppo jest odcięte od świata jak Daraja, ale nikt nie zamierza go opuścić. Daraja to położone pod Damaszkiem miasto przejęte ostatnio przez siły rządowe, wcześniej bastion rebeliantów odcięty od świata przez ponad cztery lata.

Zdjęcie na dowód, że "życie się nie skończyło"

Pomimo wojny starają się żyć normalnie na tyle, na ile to możliwe. Organizacja Aleppo Media Center pokazała zdjęcia, na których widać, jak dzieci w kraterze po pocisku urządziły sobie mały basen. "Cokolwiek Asad robi w Aleppo, życie się nie skończyło" - piszą aktywiści.

"Podzielili ich na grupy i zaczęli strzelać". Liczą ciała w masowych grobach

Tzw. Państwo Islamskie jest coraz mniejsze - traci ziemię i w Iraku, i w Libii, i w Syrii, ale to, co pozostawia po sobie, budzi większe przerażenie niż opowieści tych, którym udało się stamtąd uciec. Dżihadyści dopuszczają się tortur, gwałtów, a reporterzy odnajdują wiele pozostawionych masowych grobów. Zbrodnie popełniają zaprawieni w walkach bojownicy, którzy służyli w jeszcze armii Saddama Husajna, ale też nastolatkowie, którzy jeszcze niedawno wiedli zupełnie normalne życie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Historia, która poruszyła świat. Mija rok od utonięcia małego uchodźcy

O tym chłopcu mówił cały świat. Mija rok od tragicznej śmierci Aylana Kurdiego, którego ciało fale wyrzuciły na brzeg tureckiej wyspy. Razem z rodzicami szukał lepszego losu. Na próżno. Czy jego śmierć też była na próżno? Czy jesteśmy wrażliwsi na los uchodźców? W programie "24 Godziny" pytał o to Michał Sznajder.

Erdogan zapewnia o udanej ofensywie i zaprzecza twierdzeniom USA

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan oświadczył, że armia turecka wyparła siły tzw. Państwa Islamskiego (IS) i kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z obszaru ok. 400 km kw. w północnej Syrii. Zaprzeczył twierdzeniom USA jakoby Kurdowie z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) w północnej Syrii wycofali się na wschód od rzeki Eufrat, tak jak tego domagała się strona turecka.

Rosjanie: to my zabiliśmy Adnaniego. Amerykanie: to żart

Rzecznik tzw. Państwa Islamskiego (IS) Abu Mohammed al-Adnani, o którego śmierci ugrupowanie to powiadomiło we wtorek, zginął w wyniku ataku rosyjskiego lotnictwa w Syrii - poinformowało Ministerstwo Obrony w Moskwie. - To żart - odpowiadają w rozmowie z agencją Reutera przedstawiciele Pentagonu.

Miliony od ONZ na organizacje żony i kuzyna Asada

ONZ przyznała kontrakty na kilkadziesiąt milionów dolarów osobom bądź organizacjom powiązanym z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem. Ich celem była realizacja projektów humanitarnych w ogarniętym wojną kraju - podał we wtorek brytyjski dziennik "Guardian".