Syria

Syria

Rozmowy o Syrii "w gorącej atmosferze"

Syria to nie geopolityczna szachownica, Syryjczycy sami powinni decydować o przyszłości swojego kraju - powiedziała we wtorek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini po spotkaniu przedstawicieli Unii Europejskiej i ONZ z grupami syryjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

"Apelujemy do Rosji, by zaprzestała takiego postępowania"

Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 potępili Rosję za "nieodpowiedzialne i destabilizujące" postępowanie i uzgodnili utworzenie grupy roboczej, która będzie badać szkodliwe rosyjskie działania. Wezwano Moskwę, by pomogła w rozwiązaniu konfliktu w Syrii.

Inspektorzy badają miejsce ataku. Szukają śladów broni chemicznej

W sobotę międzynarodowi inspektorzy ze specjalnej misji Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) przybyli do miasta Duma, gdzie mają zbadać miejsce prawdopodobnego ataku chemicznego. Pobrali pierwsze próbki, które zostaną następnie zbadane w holenderskim laboratorium.

ONZ: naciskamy na inspektorów, by zbadali miejsce ataku w Syrii

ONZ naciska na inspektorów Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), by "wykonali swoją pracę" w syryjskiej Dumie - powiedział w piątek specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura. Inspektorzy mają tam zbadać miejsce domniemanego ataku chemicznego.

Arabia Saudyjska gotowa wysłać wojska do Syrii

Wyślemy wojska do Syrii jako część koalicji pod dowództwem USA, jeżeli zostanie podjęta decyzja o poszerzeniu tej misji - powiedział we wtorek szef saudyjskiej dyplomacji Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir.

Merkel: nie ma wątpliwości, że Rosja jest współodpowiedzialna za atak chemiczny w Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o zaostrzeniu sytuacji wokół Syrii - podał we wtorkowe popołudnie Kreml. Wcześniej kanclerz Niemiec oświadczyła, że zamierza w "przewidywalnej przyszłości" także spotkać się z rosyjskim przywódcą. Równocześnie zaznaczyła, że Moskwa jest współodpowiedzialna za atak chemiczny w Syrii z 7 kwietnia, którego ofiarami stali się cywile.

G7: zjednoczyliśmy się, aby potępić użycie broni chemicznej

Przywódcy G7, najbardziej wpływowych państw świata, potępili we wtorek użycie broni chemicznej przez syryjski reżim w ataku z 7 kwietnia na szpital w Dumie i poparli "proporcjonalne" wysiłki USA, W. Brytanii i Francji, aby powstrzymać jej użycie w przyszłości.

Dopiero co go bombardowali, a ma ich najwyższe odznaczenie. Chcą je zabrać

Francuskie władze rozpoczęły proces pozbawienia Baszara al-Asada Legii Honorowej - twierdzi agencja Reutersa, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim. Syryjski dyktator najwyższe odznaczenia Francji ma od wielu lat i pomimo toczonej przez niego od dawna krwawej wojny domowej, do tej pory mu go nie odebrano.

Atak czy fałszywy alarm? Doniesienia o eksplozjach

Syryjskie media państwowe twierdzą, iż w nocy doszło do ataku na dwie bazy lotnicze. W ich stronę miało zostać odpalonych około dziesięciu rakiet i większość rzekomo została zestrzelona. Nie wiadomo, kto miałby atakować. Amerykanie twierdzą, że to nie oni. Izraelczycy nie komentują. Agencja dpa twierdzi wręcz, że był to fałszywy alarm i nic się nie stało.

May broni swojej decyzji w sprawie interwencji w Syrii

Brytyjska premier Theresa May broniła w poniedziałek w Izbie Gmin decyzji o udziale Wielkiej Brytanii w interwencji w Syrii, tłumacząc, że na podstawie wcześniejszych działań "doszła do wniosku, że same wysiłki dyplomatyczne nie przyniosą odpowiedniego skutku".