Syria

Syria

Dżihadyści wypuścili szóstkę druzyjskich zakładników

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) wypuściło dwie kobiety i czworo dzieci. Jest to pierwszy etap realizacji umowy zawartej przez IS z rządem Syrii, w wyniku której uwolnieni mają być wszyscy druzyjscy zakładnicy porwani w lipcu w muhafazie As-Suwajda.

Wysłannik ONZ do Syrii zrezygnuje ze stanowiska

Pod koniec listopada specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura ustąpi ze stanowiska z "powodów osobistych". O swojej decyzji Mistura poinformował w środę, po "czterech latach i czterech miesiącach" pełnienia tej misji.

BBC: ponad sto przypadków użycia broni chemicznej w Syrii

Użycie broni chemicznej było kluczowym czynnikiem, który pozwolił prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi przechylić na swoją stronę szalę zwycięstwa w wojnie domowej w tym kraju - wynika z przedstawionego w poniedziałek śledztwa dziennikarskiego BBC.

Bahrajn chce współpracy z reżimem Asada

Minister spraw zagranicznych Bahrajnu powiedział w niedzielę w saudyjskiej telewizji Al-Arabiya, że kraje arabskie powinny współpracować z rządem syryjskim mimo różnic dzielących te kraje. Sunnickie państwa arabskie wspierały dotąd syryjską opozycję.

Armia Asada zaatakowała w Idlibie. Mimo porozumienia z Soczi

Syryjska armia przeprowadziła w sobotę silny atak rakietowy na - jak twierdzą sprzyjające władzom w Damaszku media - pozycje dżihadystów w rejonie Dżisr asz-Szugur w muhafazie (prowincji) Idlib. Ostrzał miał miejsce mimo zawartego 17 września porozumienia turecko-rosyjskiego, które miało zapobiec walkom.

Aresztowany pastor i gaz z Iranu. Erdogan przeciwko USA

Niemożliwe jest kontynuowanie wysiłków na rzecz pokoju w Syrii, dopóki u władzy w tym kraju pozostaje prezydent Baszar Asad - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Jak dodał, z nowej strefy zdemilitaryzowanej w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii już zaczęły wycofywać się "radykalne ugrupowania".

Putin i Erdogan porozumieli się w sprawie Syrii. "Dyplomacja działa"

- Syria z zadowoleniem przyjęła ogłoszone w poniedziałek w Soczi porozumienie w sprawie utworzenia w syryjskim Idlibie strefy zdemilitaryzowanej - podała we wtorek agencja SANA, powołując się na informację przekazaną przez przedstawicieli syryjskiego rządu. Zadowolenie wyraził też szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Syryjczycy zestrzelili rosyjski samolot wojskowy. Moskwa wini Izrael

Rosyjski samolot wojskowy Ił-20 z 15 żołnierzami na pokładzie został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą - oznajmiło Ministerstwo Obrony Rosji. Minister Siergiej Szojgu w rozmowie telefonicznej ze swym izraelskim odpowiednikiem Awigdorem Liebermanem "całkowitą" winą za zestrzelenie obciążył jednak Izrael.