Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosjanie u wybrzeży. Francuzi "się przyglądają"

Francuska marynarka wojenna wykryła przenoszący pociski atomowe rosyjski okręt podwodny w Zatoce Biskajskiej - podał magazyn "Obs", powołując się na francuskich oficjeli. Do wykrycia miało dojść w styczniu.

Rosyjskie MSZ o "aroganckim zachowaniu Sawczenko"

Sytuacja ukraińskiej lotniczki Nadiji Sawczenko była w środę tematem rozmowy telefonicznej szefów MSZ Rosji i Ukrainy - Siergieja Ławrowa i Pawło Klimkina. Tego dnia poinformowano, że ogłaszanie wyroku ws. Sawczenko rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni.

Generał "Sokołow" i dwa tysiące zabitych Rosjan. Wywiad publikuje nazwiska

Ukraiński wywiad publikuje kolejne nazwiska i zdjęcia wysokich rangą rosyjskich wojskowych, którzy dowodzą oddziałami rebeliantów w Donbasie. Informuje także o rosyjskim pododdziale artyleryjskim, który pojawił się na poligonie w obwodzie donieckim. Rzecznik prezydenta Petra Poroszenki napisał na Twitterze, że w czasie konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło ponad dwa tysiące obywateli rosyjskich.

Rozmowy o rozejmie w "ślepej uliczce". Putin nie spotka się z Poroszenką

Negocjacje dyplomatyczne w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie zabrnęły w ślepą uliczkę. Po fiasku rozmów szefów MSZ "normandzkiej czwórki" w Paryżu, rzecznik Kremla oświadczył, że spotkania przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec w najbliższym czasie nie będzie. - Kijów nie przestrzega umów mińskich - oznajmił Dmitrij Pieskow.

Podpis Stalina, ukazy carów. USA zwracają Rosji cenne dokumenty

Uroczyste przekazanie blisko 30 cennych dokumentów wykradzionych z rosyjskich archiwów i odzyskanych przez amerykańskie służby odbyło się w czwartek w rezydencji ambasadora USA w Moskwie. Są wśród nich np. dokumenty z podpisami cara Piotra I i Józefa Stalina.

"Terroryzm chemiczny to groźna rzeczywistość". Ławrow ostrzega

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł we wtorek w Genewie przed rosnącym zagrożeniem ze strony tzw. Państwa Islamskiego (IS) i innych grup prowadzących wojnę chemiczną na Bliskim Wschodzie. Wezwał do globalnych negocjacji nad nowym układem, by z tym walczyć. Szef rosyjskiej dyplomacji stwierdził też, że konwoje, w tym humanitarne, wkraczające od strony Turcji do ogarniętej wojną Syrii dostarczyły ugrupowaniom rebelianckim broń.

Rosja nie wyklucza przebudowania Syrii. Może być federacja

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow nie wykluczył, że Syria mogłaby w przyszłości stać się państwem federalnym. Odrzucił przy tym - jak to ujął - "scenariusz kosowski". Stwierdził również, że mówienie Amerykanów o jakimś "planie B" dla Syrii jest "nieuczciwą i nierzetelną grą".

GRU i FSB mają zadanie w Donbasie. "Celem wyeliminowanie niekontrolowanych dowódców"

Oddziały operacyjne rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i Federalnej Służby Bezpieczeństwa pojawiły się w Doniecku, ich celem jest likwidacja zbuntowanych rebeliantów – poinformował ukraiński wywiad. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała, że na celowniku rosyjskich służb znaleźli się dowódcy separatystów, skonfliktowani z władzami samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Rosyjska prasa: stawka Rosji w Syrii jest bardzo wysoka

Prasa rosyjska podkreśla rolę Moskwy jako gwaranta, wraz z USA, rozejmu w Syrii. "Ważne, by mimo antagonizmu znajdować wyjście z konkretnych sytuacji" - pisze "Rossijskaja Gazieta". Jej zdaniem w tym samym czasie UE rezygnuje z ambicji w polityce zagranicznej i skupi się na problemach wewnętrznych.

Skazani za szpiegostwo dla Rosji

Estońska prokuratura poinformowała, że trzech mężczyzn skazano na kary więzienia od dwóch lat do czterech lat i dziesięciu miesięcy za szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb bezpieczeństwa.

Amerykanie zastanawiają się, czy można zaufać Putinowi

Trudno wyobrazić sobie konflikt, w którym rozejm potrzebny byłby bardziej niż w Syrii. Jednak Władimir Putin udowodnił, że rozejm jest dla niego jedynie taktyką, a nie celem - pisze "New York Times", który zastanawia się nad wiarygodnością prezydenta Rosji.