Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Dwa wyjścia awaryjne albo upadek. Wieszczy koniec reżimu Putina

Obecny reżim Rosji nie przetrwa długo. Wydarzenia na Ukrainie z 2014 roku ograniczyły możliwe kierunki rozwoju do jednej ścieżki: ścieżki, która szybko doprowadzi do upadku rząd Putina, jeżeli nie zostanie dokonana radykalna zmiana obecnego kursu - twierdzi w raporcie "Upadek Putina" Nikołaj Pietrow, ekspert ds. Rosji z Europejskej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).

"Oczekujemy prezydenta Putina. W zasadzie się zgodził"

Przebywający we wtorek w Moskwie minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault przekazał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zaproszenie od francuskiego prezydenta Francois Hollande'a do złożenia w październiku wizyty we Francji. Do ostatniej wizyty prezydenta Putina w kraju UE doszło w lutym 2015 roku; były to Węgry.

Putin na linii z Obamą. Tematem Syria i Ukraina

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał w poniedziałek przez telefon z prezydentem USA Barackiem Obamą na temat sytuacji w Syrii i perspektyw uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy - poinformowała służba prasowa Kremla.

Amerykanie namawiają Rosjan: wywrzyjcie presję na Asada

Szef dyplomacji USA John Kerry, który rozmawiał w piątek telefonicznie ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, wezwał Moskwę do wywarcia presji na prezydenta Syrii Baszara el-Asada w sprawie przestrzegania rozejmu.

"Kampania demonizacji Rosji". Ławrow o incydencie na Bałtyku

Incydent na Bałtyku skomentował szef MSZ Rosji. Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja nie zamierza wchodzić w bezsensowny konflikt z NATO. W opinii ministra, który gościł akurat w MSZ Mongolii, Sojusz Północnoatlantycki zajmuje się szukaniem wroga "dla nadania sensu" swojemu istnieniu.

Londyn i Paryż: to fikcja i hańba. Moskwa chwali

Francuskie MSZ nazwało odbywające się w środę w Syrii wybory parlamentarne "fikcją". Brytyjski rząd ocenił, że decyzja o przeprowadzeniu głosowania świadczy o tym, jak bardzo syryjski reżim jest oderwany od rzeczywistości. Rosja uważa, że wybory są niezbędne.

NATO i Rosja. "Interesu jak zwykle" nie będzie

Rosja nie wznowi normalnego dialogu z NATO, jeśli Sojusz nie zrewiduje wobec niej swojej polityki powstrzymywania - oświadczył w sobotę w wypowiedzi dla rosyjskich mediów stały przedstawiciel Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko.

Rosja będzie uzbrajać walczące strony. Bo "i tak ktoś by to zrobił"

Dmitrij Miedwiediew zadeklarował, że Rosja nie przestanie sprzedawać uzbrojenia Armenii i Azerbejdżanowi, które właśnie niemal wszczęły między sobą wojnę. Jak wyjaśnił rosyjski premier, nie zrobi tego, ponieważ i tak oba państwa kupiłyby broń gdzie indziej, a Rosjanie dodatkowo dbają o równowagę sił.