Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosyjskie media: "polski obóz śmierci w Sobiborze". Pojechał tam minister kultury

"Minister kultury Rosji Władimir Miedinski w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu weźmie udział w ceremonii złożenia kwiatów, upamiętniając radzieckich jeńców, którzy zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór" - takie sformułowanie pojawiło się w depeszy agencji RIA Nowosti opublikowanej w środę rano. Ambasada RP w Moskwie wyśle protest i zażąda sprostowania - powiedział rzecznik ambasady Bartosz Cichocki. Jak dodał, będzie to dotyczyć również każdego innego medium, które będzie powielało to sformułowanie.

Rosja chce nowego "resetu" z USA

Rosja nie zezwoli Zachodowi na karanie jej za prowadzenie niezależnej polityki zagranicznej - przekonywał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej poświęconej rezultatom działalności rosyjskiej dyplomacji w 2015 roku. Mimo to Ławrow chętnie widziałby nowy "reset" w stosunkach z USA.

Putin: przekazanie Donbasu Ukrainie było głupotą

- Granica między Ukrainą i Rosją w czasach sowieckich została ustanowiona bezpodstawnie, zaś przekazanie Donbasu Ukrainie było głupotą – powiedział prezydent Władimir Putin, cytowany przez agencję Interfax.

"Pan Putin i jego trująca londyńska herbatka"

Brytyjskie śledztwo ws. śmierci Aleksandra Litwinienki potęguje napięcie w stosunkach z Rosją - pisze w piątek "New York Times". Jednak badanie rosyjskich zbrodni państwowych jest międzynarodowym obowiązkiem - ocenia komentator "Wall Street Journal".

Koniec rozmów wiceszefów MSZ Polski i Rosji. Na razie "żadnych szczegółów"

Około czterech godzin trwały w piątek w Moskwie konsultacje polityczne z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa. Nie są znane szczegóły rozmowy, resorty mają wydać komunikaty po spotkaniu, które miało charakter roboczy. Spotkanie trwało znacznie dłużej niż pierwotnie zakładano - zakończyło się po ok. czterech zamiast trzech godzin.

"Odczuwam satysfakcję". Wdowa chce sankcji, Kreml odrzuca brytyjskie ustalenia

Londyn upolitycznił sprawę śmierci Aleksandra Litwinienki, rzucając cień na ogólną atmosferę stosunków dwustronnych Wielkiej Brytanii i Rosji - oświadczyło MSZ w Moskwie, komentując ogłoszenie wyników brytyjskiego śledztwa w sprawie śmierci byłego pułkownika FSB i KGB. Wdowa po Litwinience zażądała ukarania Rosji i jej kierownictwa sankcjami.

Rosjanie chcą aresztować przywódcę Tatarów

Sąd na zaanektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie wydał nakaz aresztowania legendarnego przywódcy Tatarów krymskich i deputowanego do parlamentu Ukrainy Mustafy Dżemilewa - poinformował adwokat Dżemil Temyszew. Według niego decyzja zapadła w środę w jednym z sądów dzielnicowych Symferopola na wniosek śledczych rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Premier Japonii widziałby Rosję znów przy stole

Premier Japonii Shinzo Abe, którego kraj pełni przewodnictwo w G7, w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie opowiedział się za zbliżeniem siedmiu najbardziej wpływowych państw świata i Rosji. Chodz o to by zaangażować ją w rozwiązywanie kryzysów na Bliskim Wschodzie.

Napięcie napędza popyt. Rosjanie szykują Saudyjczykom broń za miliardy

"Obecny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował znaczny wzrost popytu na produkty rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego" – napisał rosyjski dziennik "Kommiersant", informując, że Arabia Saudyjska zostanie nabywcą rosyjskich okrętów i systemów rakietowych. "Podczas najbliższej wizyty króla Salmana w Moskwie strona rosyjska zaproponuje Saudyjczykom ofertę opiewającą na 10 mld dol." – informuje dziennik.