Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

"Oczekujemy prezydenta Putina. W zasadzie się zgodził"

Przebywający we wtorek w Moskwie minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault przekazał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zaproszenie od francuskiego prezydenta Francois Hollande'a do złożenia w październiku wizyty we Francji. Do ostatniej wizyty prezydenta Putina w kraju UE doszło w lutym 2015 roku; były to Węgry.

Putin na linii z Obamą. Tematem Syria i Ukraina

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał w poniedziałek przez telefon z prezydentem USA Barackiem Obamą na temat sytuacji w Syrii i perspektyw uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy - poinformowała służba prasowa Kremla.

Amerykanie namawiają Rosjan: wywrzyjcie presję na Asada

Szef dyplomacji USA John Kerry, który rozmawiał w piątek telefonicznie ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, wezwał Moskwę do wywarcia presji na prezydenta Syrii Baszara el-Asada w sprawie przestrzegania rozejmu.

"Kampania demonizacji Rosji". Ławrow o incydencie na Bałtyku

Incydent na Bałtyku skomentował szef MSZ Rosji. Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja nie zamierza wchodzić w bezsensowny konflikt z NATO. W opinii ministra, który gościł akurat w MSZ Mongolii, Sojusz Północnoatlantycki zajmuje się szukaniem wroga "dla nadania sensu" swojemu istnieniu.

Londyn i Paryż: to fikcja i hańba. Moskwa chwali

Francuskie MSZ nazwało odbywające się w środę w Syrii wybory parlamentarne "fikcją". Brytyjski rząd ocenił, że decyzja o przeprowadzeniu głosowania świadczy o tym, jak bardzo syryjski reżim jest oderwany od rzeczywistości. Rosja uważa, że wybory są niezbędne.

NATO i Rosja. "Interesu jak zwykle" nie będzie

Rosja nie wznowi normalnego dialogu z NATO, jeśli Sojusz nie zrewiduje wobec niej swojej polityki powstrzymywania - oświadczył w sobotę w wypowiedzi dla rosyjskich mediów stały przedstawiciel Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko.

Rosja będzie uzbrajać walczące strony. Bo "i tak ktoś by to zrobił"

Dmitrij Miedwiediew zadeklarował, że Rosja nie przestanie sprzedawać uzbrojenia Armenii i Azerbejdżanowi, które właśnie niemal wszczęły między sobą wojnę. Jak wyjaśnił rosyjski premier, nie zrobi tego, ponieważ i tak oba państwa kupiłyby broń gdzie indziej, a Rosjanie dodatkowo dbają o równowagę sił.

"Rozwiązanie konfliktu leży w interesie Azerbejdżanu, Armenii, a także Rosji"

Dwaj armeńscy żołnierze zginęli w walkach z siłami azerbejdżańskimi w Górskim Karabachu, gdzie od tygodnia dochodzi do starć, w których zginęło co najmniej 90 ludzi. Strony konfliktu uzgodniły, że przerwą działania, by odszukać ciała zabitych. Działania miano przerwać na kilka godzin. Według ministerstwa obrony Azerbejdżanu ciała dwóch żołnierzy udało się odnaleźć.

Rosja: dżihadyści zarabiają na antykach nawet 200 mln dolarów rocznie

Pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego znajduje się około 100 tys. obiektów dziedzictwa kulturowego, w tym 4,5 tys. stanowisk archeologicznych, z których dziewięć jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO - wyliczał w ONZ rosyjski ambasador przy organizacji, Witalij Czurkin. Oskarżył on Turcję o to, że antyki są wywożone w świat przez jej terytorium.