Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Decyzja kanclerz Angeli Merkel, by otworzyć Niemcy na uciekinierów z Syrii pogorszyła jej notowania w kraju. Pojawiła się hipoteza, że Władimir Putin prowadzi zorganizowaną kampanię polityczną i propagandową, by wykorzystać kryzys uchodźczy do obalenia kanclerz. - Jeśli tak, to jego działania w Aleppo były krokiem za daleko - ocenił Norbert Roettgen, przewodniczący komisji spraw zagranicznych w Bundestagu, w rozmowie z portalem EUobserver.

Rosyjskie naloty w Syrii pogarszają i tak złą sytuację, pomagając prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, osłabiając umiarkowaną opozycję i wyzwalając kolejne fale uchodźców zmierzających do Europy - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przywódcy UE muszą zrozumieć, jaka jest stawka rosyjskich bombardowań Aleppo w Syrii. Chodzi nie tylko o zaznaczenie rosyjskich wpływów na Bliskim Wschodzie, ale także podsycanie kryzysu migracyjnego, który podzielił Europę - pisze we wtorek "Financial Times".

Stały przedstawiciel Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko ostrzegł, że Moskwa odpowie na zwiększanie sił Sojuszu w pobliżu rosyjskich granic. W wywiadzie telewizyjnym oświadczył, że przez politykę konfrontacji z Rosją NATO szkodzi swym interesom. - W istocie rzeczy NATO samo strzeliło sobie w stopę, zrywając praktyczną współpracę w sferach wspólnych interesów - powiedział Gruszko.

- Zgodnie z decyzją głównodowodzącego sił zbrojnych Rosji wojska Południowego Okręgu, oddziały wojsk powietrznodesantowych, a także lotnictwa wojskowego zostały postawione w stan gotowości bojowej – oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Rosyjski Południowy Okręg Wojskowy graniczy z okupowanym przez rebeliantów Donbasem.

Rosja potępiła w niedzielę wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu, oceniając to wydarzenie jako "bardzo szkodliwe" dla bezpieczeństwa regionalnego, w tym dla samego Pjongjangu.

- Czy Rosja naprawdę działa na rzecz pokoju, czy też raczej pozoruje działanie na rzecz pokoju w Syrii? - zapytał szef brytyjskiej dyplomacji. Rosjanie poczuli się dotknięci. Rzecznik Kremla nazwał twierdzenia Philipa Hammonda "groźną dezinformacją". W reakcji na gwałtownie zaprzeczenia Rosjan Brytyjczyk odparł: - Wygląda na to, że musiałem celnie trafić.

"Minister kultury Rosji Władimir Miedinski w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu weźmie udział w ceremonii złożenia kwiatów, upamiętniając radzieckich jeńców, którzy zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór" - takie sformułowanie pojawiło się w depeszy agencji RIA Nowosti opublikowanej w środę rano. Ambasada RP w Moskwie wyśle protest i zażąda sprostowania - powiedział rzecznik ambasady Bartosz Cichocki. Jak dodał, będzie to dotyczyć również każdego innego medium, które będzie powielało to sformułowanie.