Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w piątek ambasadora Grecji, wyrażając zdecydowany protest przeciw wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów z tego kraju i zakazowi wjazdu dwóch obywateli rosyjskich – podał resort na swojej stronie internetowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin i doradca przywódcy Iranu Alego Chameneia Ali Akbar Welajati potwierdzili poparcie dla porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku przez Iran ze światowymi mocarstwami. Rozmawiali też o Syrii - poinformował w czwartek Kreml.

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem z okazji finału mistrzostw świata w piłce nożnej - poinformowała agencja RIA Nowosti. W finale mistrzostw świata, który odbędzie się 15 lipca, Francja zmierzy się z Chorwacją.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł w środę w Moskwie, że jego kraj będzie stanowczo reagował na próby naruszenia jego granicy lądowej czy powietrznej. Skomentował w ten sposób zestrzelenie przez Izrael samolotu bezzałogowego lecącego z kierunku Syrii. W tym samym czasie, do Moskwy przybył główny doradca irańskiego Najwyższego Przywódcy Ali Akbar Welajati.

Grecki dziennik "Kathimerini" poinformował w środę, że władze w Atenach wydalą dwóch rosyjskich dyplomatów oraz zakażą wjazdu do kraju dwóm kolejnym w związku z działalnością niezgodną z ich statusem. Rzecznik greckiego rządu nie odniósł się w tej sprawie bezpośrednio do Rosji, powiedział jednak, że przedstawiciele wszystkich krajów muszą przestrzegać greckiego prawa.

Kolejne zatrucie dwóch osób bojowym środkiem chemicznym typu nowiczok stwarza dla Rosji szansę na ujawnienie szczegółów prowadzonych operacji z jego użyciem - ocenił w czwartek brytyjski wiceminister spraw wewnętrznych Ben Wallace. Do jego słów odniósł się Kreml podkreślając, że Rosja proponowała już wcześniej pomoc w śledztwie, ale Brytyjczycy ją odrzucili.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA Mike Pompeo omówili we wtorek w rozmowie telefonicznej przygotowania do zaplanowanego na 16 lipca szczytu przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina - oświadczyły Departament Stanu USA i MSZ Rosji.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że kontakty Rosji z USA są coraz intensywniejsze, ale zastrzegł, że na razie przedwcześnie jest mówić o ociepleniu relacji. Powtórzył opinię władz Rosji, że anektowany Krym jest jej nieodłączną częścią.