Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Nie ma miejsca na irańską obecność wojskową w Syrii - powiedział w poniedziałkowym przemówieniu w Jerozolimie premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wcześniej minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że tylko syryjskie siły rządowe powinny być obecne na południu Syrii.

Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył w piątek w Petersburgu, że Rosja i Japonia powinny podpisać traktat pokojowy, by móc zrealizować swoje ambicje dotyczące współpracy gospodarczej. Według Abego, sporne Wyspy Kurylskie mogłyby się stać symbolem współdziałania Tokio i Moskwy.

Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował wyjście byłego agenta GRU Siergieja Skripala ze szpitala w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła rewizje w siedzibie rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti w Kijowie i zatrzymała jej szefa Kiriła Wyszynskiego – poinformowała rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił, że Moskwa będzie "maksymalnie bronić interesów" rosyjskich mediów.

Rosja jest gotowa przestrzegać porozumienia nuklearnego z Iranem pomimo wyjścia z tej umowy Stanów Zjednoczonych - takie stanowisko rosyjski prezydent Władimir Putin przekazał w poniedziałek szefowi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiyi Amano.

Rosja uważa Armenię za najbliższego partnera i sojusznika w regionie w sferze gospodarki i bezpieczeństwa - zapewnił w poniedziałek prezydent Władimir Putin na spotkaniu z Nikolem Paszynianem, premierem Armenii wyniesionym do władzy przez antyrządowe protesty.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oznajmił w poniedziałek, że kraje, które były stronami porozumienia nuklearnego z Iranem, powinny bronić swoich interesów. Jak mówił na spotkaniu z szefem MSZ Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem, również Iran broni swych interesów.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że Moskwa jest zaniepokojona rosnącym napięciem między Iranem i Izraelem i dlatego liczy na to, że wszystkie strony okażą wstrzemięźliwość i ograniczą się wyłącznie do działań politycznych i dyplomatycznych.

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował we wtorek Nikolowi Paszynianowi wyboru przez parlament na stanowisko premiera Armenii, wyrażając nadzieję na wzmocnienie stosunków między obu krajami.