Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosja miałaby nadzorować strefę zdemilitaryzowaną na Ukrainie?

Środowe rozmowy w Mińsku nt. kryzysu ukraińskiego będą się koncentrować na wycofaniu ciężkiej broni, stworzeniu strefy zdemilitaryzowanej i rozpoczęciu dialogu między Ukrainą a separatystami - podaje rosyjska agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Kreml: celem USA jest rozczłonkowanie Rosji

Stany Zjednoczone próbują wciągnąć w Rosję w konflikt na Ukrainie, by osiągnąć swoje cele względem Rosji. Tak uważa sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew. Jego zdaniem ostatecznym celem Waszyngtonu jest "rozczłonkowanie" Rosji. Fragmenty wywiadu dla ""Rossijskiej Gaziety" opublikowano we wtorek, całość ukaże się w środę.

"Szara eminencja Kremla" w Mińsku. Czego zażąda Rosja i czy Ukraina ustąpi?

W Mińsku zbiera się dziś grupa kontaktowa. Przedstawiciele Ukrainy, Rosji, OBWE oraz rebeliantów przed jutrzejszym szczytem przywódców w tzw.formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja) pracują nad treścią porozumienia. "Jednym z najbardziej spornych punktów w rozmowach będzie linia frontu" – prognozuje rosyjski "Kommiersant". Zaś ukraińskie media zwracają uwagę, że do stolicy Białorusi ma przybyć Władisław Surkow, uważany za architekta strategii Kremla wobec Ukrainy.

Coraz mniej wiary w porozumienie na Ukrainie. "Ten scenariusz nazywa się wojną"

Monachijska konferencja bezpieczeństwa - pierwsza od czasu aneksji Krymu przez Rosję i rozpętania przez nią wojny na wschodzie Ukrainy - może być symbolicznym końcem "epoki złudzeń" Zachodu wobec Putina - pisze Marek Świerczyński, dziennikarz TVN24. Po zakończonej fiaskiem dyplomatycznej misji przywódców Niemiec i Francji w Moskwie, zachodni świat wyraża coraz mniej wiary w porozumienie, a coraz głośniej mówi o wojnie.

"Plan tyrolski" i "drugi etap". Czego chce Putin?

Plan prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie przewiduje federalizację tego państwa, co jest nie do przyjęcia dla władz w Kijowie – napisał opiniotwórczy tygodnik ukraiński "Dzerkało Tyżnia".

Poparli sankcje wobec Rosji. Stracą Wyspy Kurylskie na zawsze?

Rosyjscy politycy radzą władzom w Tokio zapomnieć o zwrocie Wysp Kurylskich. – Szanse Japończyków w tej sprawie zmalały do zera wtedy, kiedy zostali naszymi wrogami i poparli sankcje Zachodu wobec Rosji – powiedział wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych w Dumie Leonid Kałasznikow. O zwrocie wysp ponownie przypomniał japoński premier Shinzo Abe w Tokio podczas obchodów Dnia Terytoriów Północnych.

Putin: Rosja nie będzie żyć w "warunkach półokupacji"

- Federacja Rosyjska nie zamierza z nikim prowadzić wojny – oznajmił w Soczi prezydent Władimir Putin i skrytykował niektóre kraje za to, że dążą do "ustanowienia własnego porządku świata". O sankcjach zachodnich Putin powiedział, że "w ostatecznym rozrachunku, w odniesieniu do takiego kraju jak Rosja, nie mogą być efektywne".

Moskwa: broń USA dla Ukrainy uznamy za "zagrożenie dla bezpieczeństwa" Rosji

Przekazanie przez USA śmiercionośnej broni Ukrainie Rosja potraktuje jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa - zapowiedział w czwartek rzecznik MSZ Rosji, Aleksander Łukaszewicz odnosząc się do pojawiających się coraz częściej za oceanem opinii o tym, że bez takiej broni Ukraińcy nie są w stanie pokonać separatystów wspomaganych rosyjskim sprzętem. Tymczasem kilku ministrów obrony państw NATO przed przed rozpoczęciem obrad w Brukseli stwierdziło, że wysłanie broni przez Waszyngton doprowadziłoby do „rozłamu” w Sojuszu.

Najpierw Kijów, potem Moskwa. Będą ustępstwa wobec Rosji?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande w piątek polecą do Moskwy. Mają tam przedstawić własne propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W czwartek zapoznali z nimi w Kijowie prezydenta Petra Poroszenkę. Nie ujawniono, co Merkel i Hollande zaproponują Rosji.

Pies na amerykańskiej smyczy to Schetyna? "Wielka przeróbka historii"

- A dlaczego Dzień Zwycięstwa jest w Moskwie? - pyta uwiązany na smyczy w amerykańskie barwy pies z ludzką głową stojący na "Historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej". - Dlatego, że Ja jestem w Berlinie - odpowiada pomnikowa postać sowieckiego żołnierza z dzieckiem na ręku i mieczem przyszpilającym ogon psa. Opis rysunku sugeruje, że pies to szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.

"Nie możemy się uginać pod brzemieniem tego, co mówi Moskwa"

- Jak słyszę Rosjan pouczających nas, Polaków, jak wygląda prawda historyczna, to sobie myślę, że naprawdę Pan Bóg jest miłosierny i gotów jest bardzo dużo wysłuchać - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Tomasz Nałęcz. Prezydencki doradca podkreślał, że mamy "przymus mówienia o naszej polskiej historii uczciwie".