Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Mamy nadzieję, że śledztwo ws. katastrofy boeinga Malaysia Airlines będzie się opierało na zasadzie "domniemania niewinności" i nie dojdzie do zacierania żadnych śladów - oznajmił minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że śledztwo powinno zostać przeprowadzone pod egidą ONZ.

Rosja zarzuciła w piątek Stanom Zjednoczonym, że "poprzez insynuacje i antyrosyjską retorykę chcą zatuszować prawdziwe przyczyny tego, co dzieje się na Ukrainie". Rosyjskie MSZ szczególnie ostro skrytykowało wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu.

Rosjanie regularnie starają się wywrzeć presję militarną na Łotwę - oświadczyło łotewskie Ministerstwo Obrony. Ostatnio u wybrzeży kraju miał się pojawić okręt zwiadowczy Floty Bałtyckiej. Na sąsiedniej Litwie nowy minister obrony ostrzega jednak, że Rosja może najechać nie czołgami, ale "turystami".

Fidel Castro na łamach oficjalnego kubańskiego dziennika "Granma" wyraził opinię, że Rosja i Chiny są powołane do tego, by przewodzić w "nowym świecie" i zapewnić przetrwanie gatunkowi ludzkiemu. W swoim poprzednim tekście, zatytułowanym "Niespotykana prowokacja", emerytowany dyktator przekonywał, że to Ukraina jest odpowiedzialna za zestrzelenie boeinga malezyjskich linii lotniczych.

Po krótkim okresie wahania Kreml podjął decyzję: bronić rebelii w Donbasie za wszelką cenę. Rosja sięga więc po kolejne środki militarne, co oznacza faktycznie prowadzenie wojny z Ukrainą. Choć wojny niewypowiedzianej. Nawet po ewentualnym wkroczeniu regularnych sił można się spodziewać, że Moskwa będzie mówiła, iż to tylko „pokojowa misja”, a nie wojna.

Przyjdzie nam zwrócić większą uwagę na wydatki na obronę i bezpieczeństwo - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, komentując wprowadzone w środowy wieczór sankcje USA i UE uderzające w wielkie rosyjskie firmy. Dodał, że wynikiem sankcji może być - z winy Zachodu - "cofnięcie się do lat 80." w stosunkach między tymi krajami.

Władimir Putin ostro skrytykował nowe sankcje USA. - Zaszkodzą one nie tylko naszym relacjom, ale także interesom państwa i narodu amerykańskiego - powiedział prezydent Rosji, dodając, że wśród pierwszych ofiar restrykcji będą amerykańskie firmy z sektora energetycznego.

Rosja i Kuba uzgodniły, że Moskwa znów będzie korzystać ze stacji nasłuchu elektronicznego w Lourdes pod Hawaną, z czego zrezygnowała w r. 2001 tłumacząc to brakiem środków i wychodząc naprzeciw apelom Waszyngtonu - pisze dziennik "Kommiersant".

Konflikt w Donbasie i wcześniejszą aneksję Krymu specjaliści okrzyknęli "wojną XXI wieku" czy - bardziej naukowo - "wojną hybrydową". Co do jej charakterystyki, niemal wszyscy się zgadzają. Więcej sporów budzi pytanie, czy działania Rosji były spontaniczne, podejmowane na gorąco, czy wręcz przeciwnie, przemyślane i od dawna zaplanowane. Analiza wystąpienia szefa Sztabu Generalnego sprzed półtora roku przemawia za tym drugim wariantem.

Ukraińska ofensywa w Donbasie ograniczyła pole manewru władz rosyjskich. Im bardziej kurczy się stan posiadania separatystów, tym większa presja na Władimira Putina aby dokonał wyboru: wojna albo pokój z Ukrainą. W obu wypadkach przegra. Jedynym ratunkiem dla "projektu Noworosja" jest więc ponowne ogłoszenie rozejmu w Donbasie. Dlatego Moskwa naciska Berlin i Paryż, żeby zmusiły do tego Petra Poroszenkę.

Barack Obama i Francois Hollande rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i wezwali go, by nakłonił prorosyjskich separatystów do podjęcia dialogu z władzami Ukrainy - poinformował w poniedziałek wieczorem Pałac Elizejski.

W tej wojnie nie wybuchają granaty, a znajomość programów komputerowych jest ważniejsza niż budowy kałasznikowa. Służby specjalne krajów NATO i UE biją na alarm: Rosjanie szpiegują jak za zimnej wojny. Ma to oczywiście związek z konfliktem ukraińskim i napięciem na linii Moskwa-Zachód. Ale ofensywa następców KGB rozpoczęła się dużo wcześniej – zachodni przywódcy to zlekceważyli i teraz ich służby muszą nadrabiać.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym, że w nocy na wschodzie Ukrainy ponownie doszło do starć z użyciem artylerii. Putin zaapelował do władz w Kijowie o zaprzestanie walk i dialog z separatystami.