Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Putin jest inteligentny, jego współpracownicy są inteligentni. To wyszkoleni w KGB ludzie, którzy wyczuli, że Rosjanie mają syndrom postimperialny, postradziecki. Stąd ich poparcie dla polityki prezydenta - ocenił w magazynie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat były premier Federacji Rosyjskiej Michaił Kasjanow. Jego zdaniem Władimir Putin postawił na szowinizm i wojnę, bo po 2008 r. i inwazji na Gruzję "Zachód zachował neutralność i Putin zrozumiał, że ma wolną rękę". Aneksja Krymu i inwazja w Donbasie to tego efekt.

Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że żaden rosyjski samolot nie przelatywał niebezpiecznie blisko kanadyjskiego okrętu wojennego pływającego po Morzu Czarnym. O takim "prowokacyjnym" incydencie meldował wcześniej minister obrony Kanady.

Porwany w piątek przez FSB Eston Kohver dziś po raz pierwszy miał kontakt z kimś z Estonii. W moskiewskim więzieniu Lefortowo widział się z nim konsul Estonii. Strona rosyjska nadal utrzymuje, że Kohver szpiegował na jej terytorium. Estończycy twierdzą, że został porwany z terytorium Estonii. Z każdym dniem przybywa informacji na temat tego zdarzenia.

Wojna propagandowa między Rosją a Zachodem przenosi się do internetu. Sekretarz stanu USA John Kerry zaprasza wszystkich żyjących swoich poprzedników na rozpoczęcie budowy muzeum dyplomacji USA. Rosyjskie MSZ odpowiada: miejmy nadzieję, że to nie mobilizacja weteranów do kopania okopów.

"Lampka szampana w MSZFR [MSZ Federacji Rosyjskiej - red.] z okazji wyjazdu nowego amb do PL [ambasadora Rosji do Polski - red.],przy okazji 30min rozmowa MinLawrowem [szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem - red.].Zycze nowemu amb dużo dobrej woli i sukcesów" - napisała na Twitterze nowa ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Nowy ambasador Rosji w Polsce to Siergiej Andriejew.

Trzy doby po uprowadzeniu oficera estońskich służb przez Rosjan Moskwa wciąż odmawia dyplomatom estońskim kontaktu z więźniem. Tymczasem pojawiają się kolejne informacje na temat kulis porwania Estona Kohvera. Coraz więcej wiadomo też na temat jego służby w Policji Bezpieczeństwa.

Nawiązując do decyzji rządu w Kijowie o rezygnacji Ukrainy ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi, szef MSZ Rosji oznajmił, że to "jawna próba podważenia wszelkich wysiłków, których celem jest zainicjowanie dialogu i zapewnienie bezpieczeństwa narodowego".

Zaproponowany przez prezydenta Rosji plan wstrzymania walk w Donbasie ma na celu nie pokój, a zamrożenie konfliktu i trwałą destabilizację Ukrainy. Właściwie każdy z siedmiu punktów jest dla Kijowa otwarcie niekorzystny lub może takim się okazać. Przyjęcie planu w takiej formie byłoby dla Ukrainy równoznaczne z kapitulacją.

Rosja odmawia udziału w prowadzonym w Wielkiej Brytanii publicznym śledztwie w sprawie zabójstwa w 2006 roku w Londynie byłego agenta KGB i FSB Aleksandra Litwinienki, bo ze względu na utajnienie materiałów nie będzie ono obiektywne - oświadczyło w środę MSZ Rosji.