Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Ewakuacja rosyjskim okrętem. Na pokładzie Ukraińcy

Rosyjski okręt wojenny zabrał 309 osób z wybrzeża Jemenu, z obszaru objętego działaniami wojennymi. Ewakuowano m.in. obywateli Rosji, USA i Ukrainy - poinformował w nocy z soboty na niedzielę przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony.

Kto przyjedzie 9 maja do Moskwy? Putin w egzotycznym towarzystwie

Kreml stara się ratować obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie przewidziane jak co roku na 9 maja, stwierdzając, że zaproszenie od Władimira Putina do świętowania zakończenia II wojny światowej przyjęło "już" 26 światowych przywódców. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wymienia jednak w kółko tylko kilka krajów, których liderzy potwierdzili przybycie do Rosji, szczycąc się ostatnio zapowiedzią pojawienia się prezydenta Czech. Reszta zagranicznych gości to jednak delegacje z dość egzotycznych krajów, np. Kuby, Mongolii, Wietnamu, RPA. Będzie też Kim Dzong Un.

Rosja inwestuje miliardy w Afrykę. Liczy na wdzięczność i zakupy uzbrojenia

Rosyjski państwowy koncern Rostec inwestuje miliardy dolarów w duże projekty w Afryce, pomimo kryzysu gospodarczego Rosji. Jak pisze agencja Reutera, Rosjanie w zamian liczą na wzrost zainteresowania ofertą ich firm zbrojeniowych. Moskwa chce odzyskać pozycję, jaką na kontynencie miał ZSRR, który dominowałona rynku taniego i prostego uzbrojenia dla biednych państw Afryki.

Rosjanie straszyli NATO atomem, "zielone ludziki" u Bałtów? Moskwa: to fantazje

Rosjanie przestrzegają, że mogliby użyć broni jądrowej, gdyby NATO próbowało umieścić większe siły w krajach bałtyckich, lub gdyby nastąpiła próba siłowego zwrócenia Krymu Ukrainie - twierdzi brytyjski dziennik "The Times", powołując się na niejawne notatki ze spotkania rosyjskich i zachodnich oficjeli. - To klasyczny przykład demonizacji Rosji - odpowiada rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Rosjanie próbowali ewakuować dyplomatów. Myśliwce im nie pozwoliły

Mimo obietnicy dopuszczenia do przelotu dwóch samolotów wojskowych zmierzających do stolicy Jemenu Sany w celu ewakuowania obywateli Rosji, myśliwce Arabii Saudyjskiej zawróciły w środę maszyny wysłane przez Moskwę. W czwartek akcja ma zostać powtórzona, a Rijad zapewnił rosyjskie MSZ, że tym razem obędzie się bez problemów.

"Automatyczny mechanizm" nie  w smak Rosji. Moskwa gra kartą weta?

Jednym z punktów spornych negocjacji mocarstw z Iranem jest sposób i szybkość zniesienia sankcji nałożonych na Teheran. W trakcie rozmów pojawiła się koncepcja, by w rezolucje ONZ znoszące obostrzenia wmonotwać "automatyczny mechanizm", który przywracałby sankcje w przypadku niedotrzymania przez Irańczyków warunków umowy. Taki pomysł nie jest w smak Rosji, która zazdrośnie strzeże swojego prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa.

"Jest nadal kilka trudnych spraw". Będą negocjować w nocy

Negocjacje światowych mocarstw z Iranem będą trwać jeszcze po północy, mimo że ich formalny termin upływa 31 marca. - Iran nie chce nuklearnego porozumienia tylko dla porozumienia - mówią Irańczycy, a Amerykanie potwierdzają, że "jest nadal kilka trudnych spraw" do rozwiązania. Agencja Associated Press podawała wcześniej, że negocjatorzy obu stron mają jeszcze we wtorek ogłosić wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzą kontynuację rozmów.

Iran już nie ustąpi? Szef MSZ: teraz kolej na sześć mocarstw

Rozmowy w Lozannie trwają bez przerwy od kilku dni, ale wygląda na to, że kilkadziesiąt godzin przed wyznaczonym terminem uzgodnienia porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z obu stron pojawił się mur. Szef MSZ Iranu Javad Zafir stwierdził w sobotę po kolejnej serii rozmów, że teraz kolej na ustępstwa ze strony sześciu mocarstw, bo Teheran zrobił już, co w jego mocy, by doprowadzić do podpisania umowy negocjowanej od prawie półtora roku.

Atomowe groźby przez jedną fregatę. Rosjanie mocno się spóźnili

Powodem słabo zawoalowanych gróźb ambasadora Rosji w Danii, który uprzedzał o możliwości użycia broni jądrowej, jest jedna duńska fregata. Rząd w Kopenhadze już w minionym roku zapowiedział, że będzie ona częścią budowanej w ramach NATO tarczy antyrakietowej. Teoretycznie słowa ambasadora są jedynie stwierdzeniem faktu, bo wiadomo, że w wypadku wojny duńskie wojsko, jako część Paktu Północnoatlantyckiego, byłoby celem ataków Rosjan.

Helsinki przestają ugłaskiwać "niedźwiedzia". Rosja pomaga zerwać z "finlandyzacją"

Po Ukrainie Finlandia ma drugą najdłuższą granicę z Rosją spośród państw Europy, a widmo zagrożenia ze wschodu jest stałym elementem fińskiej polityki. Przez całą zimną wojnę Finowie ugłaskiwali "niedźwiedzia", poddając się jego żądaniom i w zamian pozostali niepodlegli. Zostało to nazwane "finlandyzacją". Teraz Helsinki zajmują jednak coraz twardszą postawę.

"Na polskiej ziemi Putin nogi nie postawi, ale Kijowa nie odpuści"

Na razie nie ma "racjonalnych przesłanek", które wskazywałyby na to, iż Władimir Putin szykuje się do konfliktu z NATO - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita. - Są natomiast przesłanki, by myśleć, że skoro prezydent Rosji tak bardzo zaostrza sytuację w ostatnich dniach, nie zamierza odpuścić w sprawie Ukrainy - ocenił były poseł PO.

MSZ odpowiada Putinowi. "Element wojny propagandowo-informacyjnej"

- W doniesieniach, że bojownicy Majdanu byli szkoleni w Polsce nie ma ziarna prawdy - oznajmił rzecznik polskiego MSZ. To reakcja na twierdzenia Władimira Putina, zawarte w filmie dokumentalnym "Krym. Droga do ojczyzny". Według Marcina Wojciechowskiego, słowa rosyjskiego prezydenta to "wyłącznie element wojny propagandowo-informacyjnej".