Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Jedwabna pułapka na Rosję. Chiny chcą urządzić Azję po swojemu

Pekin od kilku lat buduje nowy filar swojej polityki zagranicznej. Ma nim być "Nowy Jedwabny Szlak", czyli rozbudowana sieć infrastruktury, łącząca ze sobą Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu i Europę. Niedawno Chińczycy zaprosili do projektu Rosjan, ale ci nie odpowiedzieli entuzjazmem. Wiedzą bowiem, że w chińskiej wizji świata nie przyznano im szczególnej roli.

Ujawnili tortury podejrzanych ws. Niemcowa, sami mogą trafić za kraty

Rosyjskie władze grożą postawieniem zarzutów kryminalnych dwójce działaczy na rzecz praw człowieka, Ewie Merkaczewej i Andriejowi Babuszkinowi. Upublicznili oni sprawę wymuszania zeznań i torturowania dwóch oskarżonych w sprawie morderstwa lidera rosyjskiej opozycji, Borysa Niemcowa - informuje Amnesty International.

Rosja uśmierciła i tak martwy traktat. CFE to fikcja od lat

We wtorek Rosjanie zadeklarowali, że w "sposób pełny" wycofują się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE). Można powiedzieć, że w zasadzie zrobili to już po raz drugi, bowiem faktycznie traktat w pierwotnej swojej wersji nie funkcjonował już od 2007 roku, a swoje zadanie wypełnił na początku lat 90. XX wieku. Nie przeszkadza to Kremlowi wykorzystywać go do straszenia Zachodu i budowania nieprzejednanego wizerunku na potrzeby wewnętrzne.

Kluczowy traktat bez Rosji. Chodzi o limity wojsk w Europie

Rosja postanowiła wycofać się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE) - poinformowało we wtorek rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. W ten sposób zadeklarowane przez Rosję w 2007 roku opuszczenie układu CFE "staje się pełne".

Były premier Japonii poleciał na Krym

Były premier Japonii Yukyo Hatoyama wbrew woli obecnego rządu japońskiego udał się we wtorek na Krym, by - jak zapowiadał - przyjrzeć się sytuacji i ocenić, czy aneksja tego półwyspu przez Rosję była usprawiedliwiona - poinformowała agencja Kyodo.

"Rosja potencjalnie największym zagrożeniem". Londyn mobilizuje wywiad

Szef dyplomacji Wielkiej Brytanii Philip Hammond stwierdził, że Wielka Brytania nie ma wyboru i wobec potencjalnie "największego zagrożenia" płynącego dla jego kraju ze strony Rosji, skupi się na działaniach wywiadowczych mających na celu zbieranie informacji o działaniach Moskwy.

Berlin i Moskwa chcą więcej obserwatorów na Ukrainie

Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji Frank-Walter Steinmeier i Siergiej Ławrow wezwali do zwiększenia do tysiąca liczby obserwatorów OBWE przebywających na Ukrainie - podało rosyjskie MSZ. Obecnie na Ukrainie przebywa 452 obserwatorów OBWE.

USA wstrzymują rozkaz wylotu żołnierzy na Ukrainę

Stany Zjednoczone wciąż nie podjęły decyzji w sprawie wylotu na Ukrainę żołnierzy US Army, którzy mieliby od marca rozpocząć wielomiesięczne szkolenie oddziałów Gwardii Narodowej - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. W czwartek rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz stwierdził, że planowane ćwiczenia to wyraz tego, że USA nie zależy na pokoju w tym kraju.

Pierwszy od dawna zachodni przywódca w Moskwie. Co usłyszał od Putina?

"Podroż błyskawiczna, ale o dużym znaczeniu politycznym" - tak włoski dziennik "La Stampa" komentuje wizytę Matteo Renziego w Moskwie. Premier Włoch został przyjęty na Kremlu, a z rosyjskim prezydentem rozmawiał m.in. o sytuacji na Ukrainie, w Libii oraz o walce z Państwem Islamskim. Spotkanie trwało trzy godziny. Wcześniej Renzi złożył kwiaty w miejscu, w którym zastrzelony został Borys Niemcow.

Ambasador Rosji: Moskwa nie grozi Polsce, nie groziła i nie ma zamiaru grozić

- To, że Stany Zjednoczone czy Unia Europejska nie zgadzają się z nami, nie oznacza, iż nie mamy racji. My jesteśmy głęboko przekonani, że mamy rację - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, komentując konflikt na wschodzie Ukrainy. Dyplomata przekonywał również, że Rosja nie stanowi dla Polski żadnego zagrożenia, a obawy krajów bałtyckich są nieuzasadnione. - W jakim celu Rosja miałaby je atakować? - pytał.

Trudne rozmowy w Moskwie? Łukaszenka z wizytą u Putina

Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową – oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Alaksandra Łukaszenki.

W Paryżu próbowali uratować Mińsk

Szefowie dyplomacji Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, którzy rozmawiali we wtorek w Paryżu o kryzysie ukraińskim, zaapelowali o zapewnienie obserwatorom OBWE na wschodzie Ukrainy swobodnego dostępu do strefy, z której wycofywane jest uzbrojenie stron konfliktu. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.