Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Moskwa prowadzi rozmowy z Kijowem, Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża i ONZ w sprawie wysłania pomocy humanitarnej na wschodnią Ukrainę - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, na Ukrainie konieczny jest rozejm.

- To, jaki Putin jest, widać od dawna - stwierdził w "Faktach po Faktach" eurodeputowany PiS, Andrzej Duda. Według niego Władimir Putin "próbuje realizować politykę imperialną", czego dowodem jest działanie Rosji wobec Ukrainy. - Putin na pewno uporządkował sprawy wewnętrzne, a teraz faktycznie mamy do czynienia z człowiekiem zagrażającym porządkowi międzynarodowemu - przyznał doradca prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz.

Na niedzielnym spotkaniu z prezydentami Azerbejdżanu i Armenii w Soczi prezydent Rosji Władimir Putin wezwał ich do kontynuowania dialogu na rzecz rozwiązania dzielącego oba państwa konfliktu wokół regionu Górskiego Karabachu, gdzie ostatnio wznowiono walki.

Podtrzymywanie napięcia na Ukrainie jest władzom rosyjskim na rękę - powiedział we "Wstajesz i wiesz" gen. Mieczysław Bieniek. W jego opinii, w grę nie wchodzi ani deeskalacja konfliktu ani wejście wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Za sprawą Władimira Putina "katastrofa humanitarna na Ukrainie" po raz pierwszy od wielu dni nie była tematem nr 1 w rosyjskich mediach. Dekret prezydenta o zakazie importu części produktów spożywczych z krajów, które wprowadziły sankcje wobec Rosji, wywołał lawinę komentarzy. "Czeka nas rozkwit rolnictwa" - twierdzą rządowi specjaliści. "Nasz prezydent dołączył do przywódców państw zachodnich i nałożył na nas sankcje" - komentowali rozporządzenie z kolei niektórzy internauci.

Siergiej Ławrow w poniedziałek nieoczekiwanie "odkurzył" porozumienie ws. Ukrainy - jeszcze z połowy kwietnia. Czterostronna deklaracja w Genewie była triumfem rosyjskiej szkoły dyplomacji. Moskwa zyskała wiele, nie obiecując w zamian nic. Ma to na papierze i zapewne jeszcze nieraz użyje jako argumentu.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że Moskwa nie pozwoli - jak to ujął - "zamieść pod dywan" międzynarodowych uzgodnień dotyczących zażegnania kryzysu na Ukrainie. Te przedstawiono na jedynej konferencji poświęconej sytuacji na Ukrainie, w której udział wzięła Rosja - w Genewie.

Nadużywanie przez Rosję wymogów fitosanitarnych ze względów politycznych jest nie do zaakceptowania - powiedział w Oslo minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do rosyjskiego embarga na owoce i warzywa z Polski.

Jak Władimir Putin zareaguje na sankcje wprowadzone przez Zachód? - To będzie odpowiedź ekonomiczna - uważa dr Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Według niego, wpływ na decyzje rosyjskiego prezydenta będzie miał wąski krąg osób, nie więcej niż dziesięciu. - W większości to jego współtowarzysze z KGB. Koledzy z pracy - mówił we "Wstajesz i wiesz" Dębski.

Są dowody na to, że Rosja uzbraja separatystów walczących na wschodzie Ukrainy przeciwko siłom rządowym, a ochotnicy z Rosji ćwiczą pod Rostowem - czytamy w obszernym raporcie, opublikowanym przez dziennikarzy agencji Reutera. W raporcie ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych ostrzega m.in., że Rosja może dostarczyć rebeliantom najnowsze system rakiet Tornado, które dotąd nie były używane w walce.

Rosyjskie MSZ oskarżyło ukraińskie siły rządowe o ostrzelanie z granatników i broni automatycznej przygranicznych rosyjskich terenów. Zażądano zaprzestania ostrzału. Władze w Kijowie zaprzeczają tym oskarżeniom.

Mamy nadzieję, że śledztwo ws. katastrofy boeinga Malaysia Airlines będzie się opierało na zasadzie "domniemania niewinności" i nie dojdzie do zacierania żadnych śladów - oznajmił minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że śledztwo powinno zostać przeprowadzone pod egidą ONZ.

Rosja zarzuciła w piątek Stanom Zjednoczonym, że "poprzez insynuacje i antyrosyjską retorykę chcą zatuszować prawdziwe przyczyny tego, co dzieje się na Ukrainie". Rosyjskie MSZ szczególnie ostro skrytykowało wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu.

Rosjanie regularnie starają się wywrzeć presję militarną na Łotwę - oświadczyło łotewskie Ministerstwo Obrony. Ostatnio u wybrzeży kraju miał się pojawić okręt zwiadowczy Floty Bałtyckiej. Na sąsiedniej Litwie nowy minister obrony ostrzega jednak, że Rosja może najechać nie czołgami, ale "turystami".