Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Ewakuacja rosyjskim okrętem. Na pokładzie Ukraińcy

Rosyjski okręt wojenny zabrał 309 osób z wybrzeża Jemenu, z obszaru objętego działaniami wojennymi. Ewakuowano m.in. obywateli Rosji, USA i Ukrainy - poinformował w nocy z soboty na niedzielę przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa obrony.

Kto przyjedzie 9 maja do Moskwy? Putin w egzotycznym towarzystwie

Kreml stara się ratować obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie przewidziane jak co roku na 9 maja, stwierdzając, że zaproszenie od Władimira Putina do świętowania zakończenia II wojny światowej przyjęło "już" 26 światowych przywódców. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wymienia jednak w kółko tylko kilka krajów, których liderzy potwierdzili przybycie do Rosji, szczycąc się ostatnio zapowiedzią pojawienia się prezydenta Czech. Reszta zagranicznych gości to jednak delegacje z dość egzotycznych krajów, np. Kuby, Mongolii, Wietnamu, RPA. Będzie też Kim Dzong Un.

Rosja inwestuje miliardy w Afrykę. Liczy na wdzięczność i zakupy uzbrojenia

Rosyjski państwowy koncern Rostec inwestuje miliardy dolarów w duże projekty w Afryce, pomimo kryzysu gospodarczego Rosji. Jak pisze agencja Reutera, Rosjanie w zamian liczą na wzrost zainteresowania ofertą ich firm zbrojeniowych. Moskwa chce odzyskać pozycję, jaką na kontynencie miał ZSRR, który dominowałona rynku taniego i prostego uzbrojenia dla biednych państw Afryki.

Rosjanie straszyli NATO atomem, "zielone ludziki" u Bałtów? Moskwa: to fantazje

Rosjanie przestrzegają, że mogliby użyć broni jądrowej, gdyby NATO próbowało umieścić większe siły w krajach bałtyckich, lub gdyby nastąpiła próba siłowego zwrócenia Krymu Ukrainie - twierdzi brytyjski dziennik "The Times", powołując się na niejawne notatki ze spotkania rosyjskich i zachodnich oficjeli. - To klasyczny przykład demonizacji Rosji - odpowiada rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

Rosjanie próbowali ewakuować dyplomatów. Myśliwce im nie pozwoliły

Mimo obietnicy dopuszczenia do przelotu dwóch samolotów wojskowych zmierzających do stolicy Jemenu Sany w celu ewakuowania obywateli Rosji, myśliwce Arabii Saudyjskiej zawróciły w środę maszyny wysłane przez Moskwę. W czwartek akcja ma zostać powtórzona, a Rijad zapewnił rosyjskie MSZ, że tym razem obędzie się bez problemów.

"Automatyczny mechanizm" nie  w smak Rosji. Moskwa gra kartą weta?

Jednym z punktów spornych negocjacji mocarstw z Iranem jest sposób i szybkość zniesienia sankcji nałożonych na Teheran. W trakcie rozmów pojawiła się koncepcja, by w rezolucje ONZ znoszące obostrzenia wmonotwać "automatyczny mechanizm", który przywracałby sankcje w przypadku niedotrzymania przez Irańczyków warunków umowy. Taki pomysł nie jest w smak Rosji, która zazdrośnie strzeże swojego prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa.

"Jest nadal kilka trudnych spraw". Będą negocjować w nocy

Negocjacje światowych mocarstw z Iranem będą trwać jeszcze po północy, mimo że ich formalny termin upływa 31 marca. - Iran nie chce nuklearnego porozumienia tylko dla porozumienia - mówią Irańczycy, a Amerykanie potwierdzają, że "jest nadal kilka trudnych spraw" do rozwiązania. Agencja Associated Press podawała wcześniej, że negocjatorzy obu stron mają jeszcze we wtorek ogłosić wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzą kontynuację rozmów.

Iran już nie ustąpi? Szef MSZ: teraz kolej na sześć mocarstw

Rozmowy w Lozannie trwają bez przerwy od kilku dni, ale wygląda na to, że kilkadziesiąt godzin przed wyznaczonym terminem uzgodnienia porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z obu stron pojawił się mur. Szef MSZ Iranu Javad Zafir stwierdził w sobotę po kolejnej serii rozmów, że teraz kolej na ustępstwa ze strony sześciu mocarstw, bo Teheran zrobił już, co w jego mocy, by doprowadzić do podpisania umowy negocjowanej od prawie półtora roku.

Atomowe groźby przez jedną fregatę. Rosjanie mocno się spóźnili

Powodem słabo zawoalowanych gróźb ambasadora Rosji w Danii, który uprzedzał o możliwości użycia broni jądrowej, jest jedna duńska fregata. Rząd w Kopenhadze już w minionym roku zapowiedział, że będzie ona częścią budowanej w ramach NATO tarczy antyrakietowej. Teoretycznie słowa ambasadora są jedynie stwierdzeniem faktu, bo wiadomo, że w wypadku wojny duńskie wojsko, jako część Paktu Północnoatlantyckiego, byłoby celem ataków Rosjan.

Helsinki przestają ugłaskiwać "niedźwiedzia". Rosja pomaga zerwać z "finlandyzacją"

Po Ukrainie Finlandia ma drugą najdłuższą granicę z Rosją spośród państw Europy, a widmo zagrożenia ze wschodu jest stałym elementem fińskiej polityki. Przez całą zimną wojnę Finowie ugłaskiwali "niedźwiedzia", poddając się jego żądaniom i w zamian pozostali niepodlegli. Zostało to nazwane "finlandyzacją". Teraz Helsinki zajmują jednak coraz twardszą postawę.