Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Ewentualne rozszerzenie NATO o byłe jugosłowiańskie republiki Bośnię i Hercegowinę, Macedonię i Czarnogórę mogłoby być widziane jako prowokacja - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika "Dnevni Avaz" w Bośni i Hercegowinie.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skrytykował w sobotę w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Zachód, w tym USA, m.in. za to, że "w sposób nieograniczony usprawiedliwia działania samozwańczych władz w Kijowie" przeciw ludności rosyjskojęzycznej.

Eurodeputowana niemieckich Zielonych Rebecca Harms, która w Moskwie miała obserwować proces ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko, nie została wpuszczona do Rosji - poinformowała frakcja Zielonych w europarlamencie.

Zdaniem prezydent Litwy, agresja Putina przeciwko sąsiadowi to dopiero pierwszy krok w jego próbach nakreślenia nowej mapy Europy i jeśli rosyjskiego prezydenta "nie zatrzyma się na Ukrainie, to pójdzie dalej". Dalia Grybauskaite jest jednak pesymistką. Jej zdaniem Zachód nie jest przygotowany i nie chce walczyć z agresją rosyjską.

Wbrew prognozom, konflikt na Ukrainie nie stał się głównym tematem debaty generalnej podczas rozpoczętej w środę w Nowym Jorku 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych - wybija dziennik "Kommiersant". Rosyjska gazeta dodaje, że wielu uczestników o wiele bardziej interesuje walka z terroryzmem i epidemia eboli.

Komentując rzekome rosyjskie groźby dotyczące interwencji wojskowej w Europie, niemieckie media stwierdzają zgodnie, że Zachód nie może pod żadnym pozorem dać się zastraszyć prezydentowi Władimirowi Putinowi; Moskwę można zatrzymać, stosując odstraszanie.

Kair i Moskwa podpisały wstępną, opiewającą na 3,5 mld dol. umowę na sprzedaż broni - poinformował dyrektor Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej FR Aleksandr Fomin. Przez ostatnie dekady Egipt był strefą zdominowaną przez amerykański przemysł zbrojeniowy. Rozwój relacji Kairu z Moskwą uwidacznia ochłodzenie kontaktów z Waszyngtonem.