Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Waszyngton chce ominąć Moskwę i Pekin w ONZ. Tylko nie bardzo wiadomo jak

Waszyngton chce mieć pewność, że ewentualne złamanie przez Iran negocjowanego wciąż porozumienia ws. programu atomowego będzie mogło zostać skontrowane przywróceniem sankcji ONZ, które mają być w ramach porozumienia zniesione. Problemem jednak mogą być Chiny i Rosja, które, dysponując prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą pokrzyżować plany ponownego ukarania Teheranu.

Ambasador RP w Moskwie dostała notę od Rosjan. W sprawie Nocnych Wilków

"Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej otrzymała notę dyplomatyczną z powodu odmowy Warszawy wydania pozwolenia na przeprowadzenie przejazdu motocyklowego poświęconego 70. rocznicy Zwycięstwa" - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że przekaże notę polskiemu resortowi dyplomacji.

Ambasador Rosji w TVN24 Biznes i Świat

- Warto byłoby ich po prostu wpuścić, wtedy nie byłoby problemu i nie mielibyśmy do czynienia z takimi sytuacjami - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat o Nocnych Wilkach ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew.

"Stanowczy protest". Rosja oburzona decyzją o niewpuszczeniu Nocnych Wilków

"Pod wymyślonym pretekstem 'nieterminowego przekazania niewystarczającej informacji' o przejeździe polskie władze zerwały akcję pamięci. To jawne kłamstwo" - Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej w ostrym tonie zareagowało na decyzję Warszawy o odmowie wjazdu na terytorium Polski zorganizowanej grupy motocyklistów z Rosji. Rosyjskie MSZ wyraziło w piątek "stanowczy protest" i oświadczyło, że jest oburzone tą odmową.

Putin: nie ma usprawiedliwienia dla zabijania. Setna rocznica ludobójstwa Ormian

Nasz kraj jest gotowy do normalizacji stosunków z Turcją - powiedział prezydent Armenii Serż Sarkisjan w wywiadzie dla tureckiej prasy. Materiał ukazał się w piątek, w setną rocznicę ludobójstwa dokonanego przez Turków na ormiańskiej mniejszości. Do Erywania, stolicy Armenii, przybyli z tej okazji m. in. Francois Hollande i Władimir Putin.

"Nadszedł czas, aby Rosja wkroczyła do Arktyki i podbiła ją". Rogozin zatyka flagę na biegunie

- Komuś może się to nie spodobać, ale to jego problem. Najważniejsze jest to, że my tego chcemy i będzie to dobre dla naszego kraju - oznajmił rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin deklarując ekspansję w Arktyce. Odwiedził też biegun północny, gdzie zatknął flagę Rosji. Tego samego dnia zdołał rozdrażnić Norwegów, bowiem bez ich zgody przyleciał do rosyjskiej osady na Spitsbergenie, traktując ją jako część Rosji, choć formalnie to Norwegia. Oslo zażądało już od Moskwy wyjaśnień.

"Wyraźnie daliśmy do zrozumienia, że będziemy stawiać opór rosyjskiej agresji"

- Musimy być bardzo stanowczy w uświadamianiu Moskwie, co się stanie, jeśli dokona kolejnego zagarnięcia ziemi - mówiła w TVN24 BiŚ Victoria Nuland, amerykańska dyplomatka, która odgrywa kluczową rolę w formułowaniu polityki zagranicznej USA wobec Rosji. Jej zdaniem sytuacja w Donbasie napawa umiarkowanym optymizmem, ale potrzeba jeszcze „wiele ciężkiej pracy”.

Steinmeier odwiedzi Stalingrad. Pojawi się na grobach hitlerowców

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier 7 maja złoży oficjalną wizytę w Wołgogradzie, który na czas obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej wróci do dawnej nazwy - Stalingrad - poinformowała "Niezawisimaja Gazieta". Towarzyszyć mu będzie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. W czasie bitwy o Stalingrad, na którym załamała się ofensywa hitlerowskich Niemiec w wojnie z ZSRR, między sierpniem 1942 r. i lutym 1943 r. zginęło ok. 100 tys. żołnierzy.