Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i amerykański sekretarz stanu John Kerry mają się spotkać w sobotę w Pekinie na marginesie przygotowań do szczytu APEC - poinformowało źródło w rosyjskim MSZ cytowane przez rosyjskie agencje.

„Wybory” w strefie rebelii bynajmniej nie spowodowały zawieszenia broni w Donbasie. Ostrzał artyleryjski i lokalne utarczki to codzienność. Nowa jest koncentracja dużych sił w pobliżu frontu, przerzut z Rosji dużych ilości broni oraz zastępowanie niepewnych lokalnych oddziałów separatystycznych przez „zielonych ludzików”.

- Strategia Putina opiera się na tym, że Rosja jest silna słabością swoich partnerów - zauważył w programie "Horyzont" prof. Adam Daniel Rotfeld. - Działanie Rosji polega przede wszystkim na wbijaniu klina pomiędzy Europę a Stany Zjednoczone oraz poróżnienia państw europejskich. Uważam więc, że fundamentalnym punktem strategii Zachodu powinno być utrzymanie jedności - podkreślił były szef polskiej dyplomacji.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy w kontekście wyznaczonych na 2 listopada wyborów w samozwańczych republikach w Donbasie była jednym z tematów narady prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z członkami Rady Bezpieczeństwa FR. Poinformował o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Jako wyzywające posunięcia określiło w środę MSZ Rosji decyzję władz w Warszawie o cofnięciu akredytacji korespondentowi agencji Rossija Siewodnia Leonidowi Swiridowowi i rozpoczęciu procedury anulowania zgody na jego pobyt w Polsce. MSZ Federacji Rosyjskiej oceniło, że jest to niczym niemotywowany krok ze strony polskich władz. Zastrzegło sobie też prawo do odpowiedzi na te działania.

Szef dyplomacji rosyjskiej Siergiej Ławrow zapowiedział we wtorek, że jego kraj uzna wyniki listopadowych wyborów w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL), proklamowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. - Rosja spieszy się, by uznać coś, co nie ma nic wspólnego z wyborami - stwierdziło w odpowiedzi ukraińskie MSZ.

"Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow jako pierwszy wyciągnął rękę do króla Norwegii" - pisze białoruski portal By24.org powołując się na norweskich internautów. Gafa przydarzyła się podczas spotkania norweskiego króla Haralda V z szefem rosyjskiej dyplomacji na obchodach 70. rocznicy wyzwolenia Norwegii podczas II wojny światowej.

- Jeśli kontrakt na dostawę okrętów nie zostanie wypełniony, to wyślemy pozew i będziemy domagać się odszkodowania. Tak jak to się robi w cywilizowanym świecie - oznajmił Siergiej Iwanow, szef administracji Kremla. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Paryż ma już tylko tydzień na ostateczne zdecydowanie się w kwestii Mistrali.

Władimir Putin stwierdził na posiedzeniu Klubu Wałdajskiego, że USA uznawszy się za zwycięzcę w zimnej wojnie, postanowiły przykroić świat do swoich oczekiwań. Rosjanin oskarżył Waszyngton o pogłębianie nierównowagi w świecie i "jednostronny dyktat". Jednocześnie zaprzeczył, że chce odbudowywać radzieckie imperium.

"Wojna na Ukrainie nie dotyczy teraz już tylko Ukrainy" - twierdzi w swoim artykule opublikowanym na portalu Politico Ben Judah. To właśnie z tego tekstu pochodzą cytaty z Radosława Sikorskiego, które rozpaliły opinię publiczną w Polsce. Co jeszcze napisał Judah? Autor stawia tezę, że konflikt na Ukrainie był jedynie zasłoną dymną dla ustanowienia ostatecznej "imperialistycznej dyktatury w Moskwie".

Sąd w Sofii odrzucił we wtorek wniosek Rosji o wydanie Nikołaja Kobłakowa, działacza, który organizował we Francji akcje przeciw Władimirowi Putinowi. Według sądu informacje dotyczące domniemanych przestępstw mężczyzny są niewystarczające do ekstradycji. Jak oświadczyła rzeczniczka sądu, nadal nie jest do końca jasne, dlaczego Kobłakow jest poszukiwany przez Rosję.

Rosyjskie media podsumowały wizytę chińskiego premiera w Moskwie jako wielki sukces i potwierdzenie zwrotu Rosji na Wschód w reakcji na zachodnie sankcje. Tymczasem w Pekinie entuzjazm był znacznie mniejszy i wiele wskazuje na to, że Wschód wcale nie czeka na Rosję z otwartymi ramionami.

Rosja odmówiła potwierdzenia zawartej we wcześniejszej wypowiedzi sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego sugestii, iż oba państwa uzgodniły prowadzenie wymiany informacji wywiadowczych na temat terrorystycznej działalności Państwa Islamskiego.

Władze Gruzji przestrzegły Moskwę przed wszelkimi próbami "zaanektowania" separatystycznej republiki Abchazji, kiedy w jej parlamencie znalazł się dokument o współpracy i integracji z Rosją. Przewidziano w nim utworzenie wspólnych oddziałów wojskowych.