Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

"Zatrzymania i dostarczenia do Groznego" trzech deputowanych ukraińskiego parlamentu zażądał od rosyjskich służb specjalnych szef Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow. Jego zdaniem parlamentarzyści poparli działania terrorystów, którzy zaatakowali w Groznym 4 grudnia i wzywali Ukraińców do wspieranie czeczeńskich separatystów. W odpowiedzi ukraińscy deputowani chcą, by Kadyrow "odpowiedział za śmierć tysięcy Ukraińców" z rąk czeczeńskich najemników w Donbasie, a SBU wszczyna dochodzenie przeciwko Kadyrowowi.

Prezydent Rosji Władimir Putin w swym czwartkowym orędziu ponownie atakował Zachód, oskarżając go o wszystkie niedole kraju. Ale będzie mu coraz trudniej używać ostrej retoryki, kiedy rubel słabnie a ceny ropy są coraz niższe - pisze w piątek "New York Times".

Przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej to wydarzenie historyczne - oświadczył w czasie dorocznego orędzia prezydent Rosji Władimir Putin. - To miejsce [Krym - red.] ma ogromne znaczenie dla rosyjskiego narodu, tak jak Wzgórze Świątynne dla ludzi wiary żydowskiej - stwierdził Putin. Dodał, że jego kraj udowodnił w tym roku, iż potrafi bronić swoich rodaków. Orędzie skierowane było do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu. Trwającego ponad godzinę przemówienia wysłuchało ponad 1000 osób.

Skrajnie prawicowy francuski Front Narodowy (FN) jest finansowany przez Moskwę, chce też zaimportować rosyjski model autorytarnej demokracji - piszą media we Francji i USA. Formacja Marine Le Pen "to pierwsza partia putinowska na Zachodzie" - pisze "Causeur".

MSZ Rosji skrytykowało Mołdawię za "naruszenia podczas wyborów" i pozbawienie "setek tysięcy obywateli Mołdawii" przybywających na terytorium Federacji Rosyjskiej możliwości oddania głosu. "Otwarto pięć lokali wyborczych" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele biura prasowego resortu. MSZ wskazuje też, że "w wyborach obywatele Mołdawii opowiedzieli się za rozwijaniem stosunków z Federacją Rosyjską".

Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że jego kraj skrajnie negatywnie odnosi się do oświadczeń Ukrainy o możliwości jej wstąpienia do NATO. Mówił o tym na konferencji prasowej w Moskwie z szefem Rady Europy Thorbjoernem Jaglandem.

Rosyjscy deputowani chcą ustawowo zakazać niepożądanym obcokrajowcom wjazdu na terytorium tego kraju. Do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu, wpłynął projekt ustawy, która pozwalałaby na tworzenie "czarnych list" osób z zakazem przekraczania granicy Federacji Rosyjskiej. Autorami projektu są członkowie putinowskiej partii Jedna Rosja - donosi agencja TASS.

Sędzia Twerskiego Sądu Rejonowego w Moskwie Jelena Staszyna, która figuruje na amerykańskiej "liście Magnitskiego", ustąpiła ze stanowiska - poinformowała w czwartek agencja Interfax, powołując się na moskiewskie Kolegium Kwalifikacyjne Sędziów.

"Dziękujemy ministerstwu obrony Łotwy za udział w kampanii PR marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej" - można przeczytać na profilu resortu obrony Rosji na Facebooku. To reakcja na informację łotewskiego wojska o pojawieniu się rosyjskiego okrętu podwodnego w pobliżu morskiej granicy Łotwy.

Sąd w Petersburgu odroczył do 16 grudnia rozpatrywanie wniosku petersburskich władz, domagających się, by Konsulat Generalny RP w tym mieście zwolnił użytkowaną nieruchomość i zapłacił 1,62 mln dolarów z tytułu zaległych należności za jej dzierżawę. Władze Petersburga twierdzą, że Polska jest jedynym krajem, który nie płaci za dzierżawę nieruchomości w tym mieście.