Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Sikorski rozczarowany, że nie ma go na rosyjskiej "czarnej liście"

- Polska jest przez Rosję coraz bardziej traktowana jak na banicji - mówi Krzysztof Gawkowski (SLD), nawiązując do rosyjskiej "czarnej listy”, na której znaleźli się m.in. polscy politycy. Jan Dziedziczak (PiS) apeluje, by listą się nie przejmować i dalej pomagać rosyjskiej opozycji. Z kolei marszałek Sejmu Radosław Sikorski listą jest zawiedziony, bo - jak mówi - zabrakło na niej jego nazwiska.

Putin zawita do Mediolanu. "Okazja do dialogu"

Stosunki rosyjsko-włoskie są dobre i stabilne, nie ma powodu do pesymizmu - stwierdzili szefowie MSZ obu krajów Siergiej Ławrow i Paolo Gentiloni po spotkaniu w Moskwie. Mówili też o wizycie prezydenta Putina na wystawie Expo w Mediolanie 10 czerwca.

Rosja "głęboko rozczarowana" reakcją UE. Na "czarnej liście" 18 Polaków

Moskwa jest "głęboko rozczarowana" działaniami europejskich partnerów w odpowiedzi na rosyjską "czarną listę", na której znaleźli się europejscy urzędnicy, działacze i przedsiębiorcy - oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Rosji Aleksiej Mieszkow. Objęci sankcjami nie mogą wjechać na teren Federacji Rosyjskiej. Na liście jest 89 nazwisk, z czego 18 osób to Polacy.

MSZ Rosji odpowiada na zatrzymania w FIFA: Waszyngton znów ustawia siebie w roli arbitra

Zatrzymania działaczy FIFA w Szwajcarii to "kolejny przypadek nielegalnego zastosowania amerykańskich praw poza granicami USA" - stwierdziło w komunikacie rosyjskie MSZ, odnosząc się do ogłoszonych w środę zarzutów pod adresem 14 osób, w tym dziewięciu wysokich rangą przedstawicieli FIFA w związku z podejrzeniami o korupcję przy wyborze Rosji i Kataru na organizatorów mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 i 2022 roku.

"Czas dostaw jeszcze nie nadszedł". Rosja gra S-300 dla Iranu

Rosyjski dyplomata wysokiej rangi powiedział we wtorek, że trwa dopracowywanie kontraktu na dostarczenie Iranowi systemów przeciwrakietowych S-300, lecz terminu rozpoczęcia dostaw jeszcze ustalono. Planowane dostawy są ostro krytykowane przez USA i Izrael.

Putin gratuluje Dudzie. Nałęcz: komplementy z ust krokodyla

Komplementami z Moskwy bym się nie cieszył, bo z punktu wiedzenia Kremla im gorzej w Polsce, tym lepiej. Moim zdaniem to komplementy z ust krokodyla - mówił we "Wstajesz i wiesz" prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Odniósł się w ten sposób do gratulacji, jakie Władimir Putin przesłał Andrzejowi Dudzie po wyborze prezydenta.

Putin: Rosja pomoże Irakowi militarnie

Władze Rosji zaoferowały w czwartek przebywającemu w Moskwie premierowi Iraku Hajderowi al-Abadiemu pomoc dla jego kraju, w tym militarną, w celu odparcia bojowników Państwa Islamskiego (IS), którzy w tym tygodniu rozszerzali swe zdobycze w Iraku i Syrii.

"Uzgodniono deklarację ryską". Rosja może być niezadowolona

Po kilkugodzinnych negocjacjach ambasadorowie państw UE uzgodnili w środę projekt deklaracji na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Według dyplomatów ma ona zawierać zapis o uznaniu europejskich aspiracji i europejskiego wyboru Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

Ławrow ujawnia szczegóły rozmów. USA wchodzą do ukraińskiej gry

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że jego kraj uzgodnił ze Stanami Zjednoczonymi, iż będą one wykorzystywać swój wpływ na władze w Kijowie, by przekonać je do wypełnienia porozumień z Mińska. Jego zastępca przyznał, że Amerykanie będą teraz mocniej zaangażowani w dyplomatyczne zabiegi wokół konfliktu na Ukrainie.

"Rosja chciałaby układu: my nie szkodzimy na Bliskim Wschodzie, wy oddacie Ukrainę"

Rosyjski pomysł na porozumienie mińskie był taki, żeby zamrożony tam konflikt był wrzodem, który rozrywa całą Ukrainę. Tymczasem sytuacja jest odwrotna - Donbas konsoliduje społeczeństwo wokół prezydenta Poroszenki - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Adam Eberhardt, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując też amerykańską ofensywę dyplomatyczną ws. Ukrainy.

Nuland w Moskwie krytykuje Rosję: nie wstrzymano dostaw broni do separatystów

Dostawy broni dla wszystkich stron konfliktu na Ukrainie powinny być wstrzymane - oświadczyła w Moskwie asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland. Podkreśliła, że dotyczy to też broni, którą Rosja dostarcza separatystom. Ich dalsze wspieranie przez Moskwę będzie uznawane przez Waszyngton jako łamanie porozumień z Mińska.