Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Dwie trzecie Rosjan twierdzi, że  "Zachód chce poniżyć i osłabić" ich kraj

Aż 66 proc. Rosjan uważa działania Zachodu skierowane przeciwko Rosji za próbę jej „osłabienia i poniżenia”. 70 proc. respodentów chce, by Moskwa "kontynuowała swoją politykę". 37 proc. Rosjan uważa, że ich kraj w ogóle powinien ingnorować Zachód. To opublikowane w poniedziałkowym wydaniu „Kommiersanta” wyniki sondażu centrum Lewady.

MSZ Rosji: NATO podąża kursem zimnowojennym

Komentując w piątek zakończone dzień wcześniej spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli, ministerstwo spraw zagranicznych Rosji oświadczyło, iż potwierdzono tam utrzymanie kursu na "osiągnięcie wojskowo-politycznej dominacji w Europie".

Rosja potwierdza: będzie spotkanie "normandzkie" ws. Ukrainy

Szefowie dyplomacji Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy (tzw. format normandzki) spotkają się 23 czerwca w Paryżu, by omówić sytuację na wschodzie Ukrainy - poinformowały w czwartek służby prasowe MSZ Francji. Krótko pote potwierdziło to MSZ Rosji.

Jak Izrael połączył Rosję i USA. Pamiętniki dyplomaty i broń chemiczna

Gdyby nie pomysł jednego z izraelskich ministrów, dyktator Syrii Baszar el-Asad mógłby używać w nalotach wobec opozycji broni chemicznej na masową skalę - wynika z fragmentów wychodzących w przyszłym tygodniu na amerykański rynek wspomnień byłego ambasadora Izraela w Waszyngtonie. Napisał on, że to właśnie Izrael podsunął Rosji i USA pomysł zniszczenia arsenału Asada.

"Spiegel": Putin chciał podkopać pozycję Merkel. Kreml: to nieprawda

Władimir Putin zwracał się w minionych miesiącach kilkakrotnie do byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla z prośbą o publiczne poparcie Rosji w sporze z Ukrainą - podał w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel". CDU nadal liczy się z opinią Kohla. Doniesienia "Spiegla" zdementował Dmitrij Pieskow. - To nieprawda - powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta.

"Tajna" narada w Stuttgarcie, wojenny blef. Putin wpadł we własną pułapkę

Zachód spycha Rosję w narożnik w geopolitycznej walce o Ukrainę. Władimir Putin próbował przejąć inicjatywę i zaproponował Jałtę-2. Usłyszał "nie". Sankcje też zostaną, a może nawet będą zaostrzone. Gospodarzowi Kremla pozostaje już tylko wojna, która w dłuższej perspektywie przyniesie Rosji klęskę.

Kreml śledzi G7. Zwłaszcza "niuanse" w podejściu do sankcji

Rzecznik Kremla przyznał, że w Moskwie są uważnie śledzone doniesienia ze szczytu G7 w Niemczech, zwłaszcza te na temat sankcji. - Nie ma w nich żadnych nowych tez - stwierdził Dmitrij Pieskow. Podkreślił, że pomiędzy członkami G7 widać różnice w podejściu do kwestii sankcji.

Papież spotka się z Władimirem Putinem

Watykan poinformował, że papież Franciszek przyjmie 10 czerwca prezydenta Rosji Władimira Putina. Według rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego do spotkania dojdzie w środę po południu.

Zamieszanie z dostępem Rosjan do Parlamentu Europejskiego

Rosyjscy dyplomaci będą mieć ograniczony wstęp do Parlamentu Europejskiego - zdecydował szef tej instytucji Martin Schulz. Możliwość wejścia do siedziby PE zachowają jedynie ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow i jeszcze jeden dyplomata tego kraju.

Prezydent Finlandii chce się dogadać z Rosją ws. "czarnej listy"

Finlandia będzie rozmawiać z Rosją na temat listy sankcji, na której znaleźli się fińscy obywatele - oświadczył we wtorek Sauli Niinisto, prezydent Finlandii. Wyjaśnił, że chodzi mu o dwustronny format rozmów, z pominięciem Unii Europejskiej. Innego zdania jest fińskie MSZ, które oświadczyło, że organem kompetentnym do dialogu na ten temat jest właśnie UE.

Rosjanie z ograniczonym wstępem do Parlamentu Europejskiego

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz poinformował we wtorek, że ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow będzie mieć ograniczony wstęp do siedziby europarlamentu. To konsekwencja nałożenia przez Rosję sankcji wizowych na 89 polityków z UE.