Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Ponad 80 dżihadystów zgięło w wyniku ataków przeprowadzonych przez rosyjskie siły zbrojne na konwoje bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego uciekających z ar-Rakki, ich nieformalnej stolicy na północy Syrii - podało w komunikacie ministerstwo obrony Rosji. Resort poinformował, że siły rosyjskie systematycznie bombardują dżihadystów uciekających z Rakki.

Źródła wywiadowcze przypisały syryjskiemu reżimowi odpowiedzialność za "zbrodnię wojenną", jaką był atak chemiczny w prowincji Idlib - ocenia brytyjski dziennik "Telegraph", pisząc, że prezydent Władimir Putin mógł pójść o krok za daleko, wspierając prezydenta Baszara el-Asada.

W ciągu ostatnich 20 lat Rosjanie byli zaangażowani w wiele wojen, ale tym razem nie chodzi o regularne wojska. Szkolą się zwykli ludzie, a dzieje się to w ramach grup, które same siebie nazywają religijno-patriotycznymi. Właściwie także monarchistycznymi, bo marzą o powrocie cara. A w co wierzą poza potęgą prawosławia? W to, że zbliża się czas walki z Zachodem, największym wrogiem są Stany Zjednoczone, a wojna z nimi właściwie już trwa - na wschodzie Ukrainy. Ci ludzie tak właśnie rozumieją konflikt w Donbasie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Rosja destabilizuje Ukrainę, realizując w Donbasie scenariusz z Naddniestrza – oświadczył wiceszef administracji prezydenta Petra Poroszenki do spraw polityki zagranicznej Kostiantyn Jelisiejew. Wywiad z urzędnikiem ukazał się w ukraińskiej gazecie "Siegodnia".

Trzecia runda syryjskich negocjacji pokojowych rozpoczęła się w stolicy Kazachstanu, Astanie. Rozmowy zbojkotowali przedstawiciele zbrojnej opozycji, którzy oskarżyli Moskwę i Damaszek o naruszanie rozejmu obowiązującego od 30 grudnia 2016 roku.

Kilkudziesięciu uzbrojonych prywatnych najemników z Rosji działało do ubiegłego miesiąca w Libii - potwierdził agencji Reutera szef jednej z firm, która miała ich zatrudniać. Rosjanie działali we wschodniej części kraju, kontrolowanej przez gen. Chalifę Haftara, walczącego z popieranym przez ONZ rządem jedności narodowej.

Berlin jest zainteresowany zniesieniem sankcji wobec Rosji, lecz taka decyzja zależy wyłącznie od postawy Moskwy - oświadczył minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble. Polityk CDU ostro zaatakował rosyjską telewizję RT (dawniej Russia Today), zarzucając jej prowadzenie wojny propagandowej.

Sprawa konfliktu z Ukrainą jest poza jurysdykcją Trybunału w Hadze - taką opinię wyraził przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze dyrektor działu prawnego rosyjskiego MSZ Roman Kołodkin. Ukraina oskarża Rosję o łamanie międzynarodowych konwencji, w tym aneksję Krymu i finansowanie separatystów w Donbasie.

Szefowie sztabów generalnych Turcji, Rosji i USA spotkali się, by przedyskutować możliwości poprawy koordynacji działań w Syrii, tak by uniknąć starć między różnymi formacjami zbrojnymi prowadzącymi walkę z tak zwanym Państwem Islamskim - oświadczyła we wtorek turecka armia. O planowaniu takiego spotkania wcześniej nie informowano.