Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy twierdzi, że ma dowody, iż wspierana przez władze w Moskwie rosyjska firma najemnicza nazywana "grupą Wagnera" aktywnie uczestniczyła w konflikcie zbrojnym w Donbasie.

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło oficjalnie, że pułkownik, który został ciężko ranny w Syrii w wybuchu miny, zmarł od ran. Według oficjalnych danych jest on 39. rosyjskim wojskowym poległym podczas trwającej od dwóch lat operacji wojskowej Rosji w Syrii.

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS zniszczyły w Syrii pociskami manewrującymi Ch-101 punkty dowodzenia ugrupowań terrorystycznych oraz skupiska dżihadystów wraz z zasobami materiałowymi - podał we wtorek rosyjski resort obrony. Nie sprecyzowano, ile maszyn wzięło udział w nalocie.

Szefowie dyplomacji USA i Rosji, Rex Tillerson i Siergiej Ławrow, spotkali się w Nowym Jorku w niedzielę i rozmawiali o współpracy przy uregulowaniu kryzysu syryjskiego w kontekście sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz o konflikcie na Ukrainie - powiadomiło rosyjskie MSZ.

Rosja zaatakowała pociskami manewrującymi wystrzelonymi z dwóch okrętów podwodnych obiekty tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w mieście Dajr az-Zaur w Syrii - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad spotkał się we wtorek w Damaszku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Podczas spotkania omówiono kwestię syryjsko-rosyjskiej współpracy militarnej oraz wspólne działania mające na celu zwalczenie tak zwanego Państwa Islamskiego.

Doniesienia zachodnich mediów, jakoby Rosja wspierała w Afganistanie talibów i dostarczała im broń, są bezpodstawne - oświadczył w środę rosyjski MSZ, nawiązując do nadanego w telewizji CNN reportażu o dostawach broni dla afgańskich talibów.

Wygląda na to, że obecna administracja USA nie ma planu dla Syrii po pokonaniu tak zwanego Państwa Islamskiego w przeciwieństwie do Rosji i Iranu, które dążą między innymi do wypchnięcia USA z Bliskiego Wschodu i kontroli nad syryjskimi złożami ropy - pisze "Washington Post".

Na Ukrainę wjechał 66. konwój z tak zwaną pomocą humanitarną z Rosji dla wspieranych przez Kreml separatystów w Donbasie. W drodze powrotnej ma zabrać ciała zabitych bojowników – oświadczył w czwartek przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

Dotychczasowe decyzje NATO mogą być wystarczające w odniesieniu do konfliktów hybrydowych, ale jeśli Rosja będzie rozwijać potencjał wojskowy, trzeba będzie pomyśleć o nowych rozwiązaniach - powiedział Witold Waszczykowski. Wywiad z ministrem spraw zagranicznych ukazał się w sobotnim wydaniu francuskiego dziennika "Le Figaro".