Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

"Doszlifowywane" listy jeńców. "Wzajemne uwolnienie do końca roku"

Warunki wymiany jeńców uzgodniła w poniedziałek grupa kontaktowa do spraw uregulowania sytuacji w Donbasie. Podczas wideokonferencji ustalono, że do wymiany jeńców dojdzie przed końcem roku. - Listy osób, które zostaną objęte wymianą, są jeszcze "doszlifowywane" - powiedziała Walerija Łutkowska, przedstawicielka Ukrainy w podgrupie do spraw humanitarnych trójstronnej grupy kontaktowej.

Zełenski do Putina: dla nas najważniejsze jest ludzkie życie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartkowym programie telewizyjnym odniósł się do wypowiedzi Władimira Putina o ewentualnym przejęciu władzy w Donbasie przez siły ukraińskie. "Będzie Srebrenica i tyle" - mówił we wtorek prezydent Rosji. - Rozumiemy, że żyją tam Ukraińcy, z szacunkiem odnosimy się do obywateli Ukrainy i żadnej rzezi nie będzie - odpowiada Putinowi prezydent Zełenski.

Putin po spotkaniu z Zełenskim: jestem zadowolony

Po rozmowie w cztery oczy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, przywódca Rosji Władimir Putin powiedział, że jest zadowolony ze spotkania. Liderzy rozmawiali w Paryżu, gdzie odbywa się szczyt "czwórki normandzkiej". Było to ich pierwsze spotkanie dwustronne. W paryskim szczycie uczestniczą także prezydent Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Daty, rozmowy, nazwiska. "Mocne dowody" na udział w walkach najemników z Rosji

Władze Libii chcą przekazać Rosji dowody świadczące o walce rosyjskich najemników z grupy Wagnera po stronie przeciwnika władz, generała Chalify Haftara - podała agencja Associated Press. Lista ma zawierać 600-800 nazwisk. O obecności w ogarniętym konfliktem kraju najemników z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej informowały wcześniej - między innymi - "New York Times" i agencja Bloomberga. Władze w Moskwie konsekwentnie zaprzeczają tym doniesieniom.

Szef MSZ Ukrainy: Kijów domaga się ruxitu

Kijów domaga się ruxitu, czyli wycofania rosyjskich wojsk z ukraińskiego terytorium - oświadczył we wtorek szef MSZ Ukrainy Wadym Prystajko. Jak stwierdził, to główne oczekiwanie ukraińskich władz wobec spotkania przywódców czwórki normandzkiej - Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji.

Turcy "dobrze wiedzą, co trzeba zrobić"

Jeżeli rzeczywiście zależy Turcji na wyjściu z impasu w relacjach dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi, to powinna się ona pozbyć świeżo nabytych w Rosji systemów rakietowych S-400 - ocenił w czwartek wysoko postawiony przedstawiciel Departamentu Stanu. - Oni dobrze wiedzą, co trzeba zrobić - dodał.

Rosja zwróciła okręty. Kijów: pozdejmowali klosze, gniazdka elektryczne i sedesy

Ukraińskie okręty wojenne, które Rosja zwróciła Ukrainie po ich zeszłorocznym przejęciu w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko. Jednostki wyruszyły z rosyjskiego portu w poniedziałek. Marynarze wrócili do kraju 7 września w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych.

Rosja zwróciła okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej. Zatrzymała broń i dokumenty

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakomunikowało, że trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w listopadzie 2018 roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostały w poniedziałek przekazane Ukrainie. Informację tę potwierdziła strona ukraińska. W Rosji prowadzona jest nadal sprawa karna dotycząca "naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej w trakcie celowej prowokacji Kijowa".

Ambasada USA gratuluje Ukrainie po decyzji międzynarodowego trybunału

"To ważny krok w obronie suwerenności, jedności terytorialnej i demokracji na Ukrainie oraz ku pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za jej działania" - ogłosiła ambasada USA w Kijowie, gratulując Ukrainie decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ. Uznał on, że ma prawo rozpatrywać złożony przez Ukrainę blisko trzy lata temu pozew, zarzucający Rosji wspieranie terroryzmu i dyskryminowanie nierosyjskiej ludności Krymu.

Ofiary w szpitalach mają nowy typ ran. Źródła wskazują na Rosjan

Około 200 rosyjskich najemników, wśród których są snajperzy z tzw. grupy Wagnera, przybyło w ostatnich tygodniach do Libii - podaje "New York Times". Dziennik informuje również, że do północnoafrykańskiego państwa Rosja wysłała też kilka samolotów Suchoj oraz pociski i artylerię precyzyjnego rażenia.

"Szósty rok wojny. Zabito ponad 3330 cywilów, rannych zostało około 9 tysięcy"

Od początku wojny w Donbasie w 2014 roku zginęło ponad 3,3 tysiąca cywilów, a około 9 tysięcy zostało rannych - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, przekazując najnowsze dane dotyczące konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Wynika z nich również, że w czasie działań wojennych przesiedlono 1,3 miliona osób, a 3,5 miliona wciąż potrzebuje pomocy.

"Ustanowimy strefę bezpieczeństwa niezależnie od tego, czy terroryści się wycofali"

Dyrektor do spraw komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fahrettin Altun oświadczył we wtorek, że siły Turcji i Rosji ustanowią strefę bezpieczeństwa w północno-wschodniej Syrii niezależnie od tego, czy wycofali się stamtąd Kurdowie. Ministerstwo obrony w Ankarze poinformowało, że wojsko rozpoczęło loty rozpoznawcze i operację usuwania min w Syrii w przygranicznym pasie o szerokości 10 kilometrów.

"Zapominamy, jak bezwzględni potrafią być Rosjanie". Media o "supertajnej jednostce 29155"

Rosyjski wywiad wojskowy GRU ma supertajną jednostkę specjalną o numerze 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy – podał amerykański dziennik "New York Times". Publikację oparł na doniesieniach byłych i obecnych funkcjonariuszy wywiadów europejskich i amerykańskiego. Wcześniej o istnieniu jednostki informowała rosyjska sekcja Radia Swoboda w materiale dotyczącym 12 oficerów GRU oskarżonych o zhakowanie komputerów przedstawicieli Partii Demokratycznej USA.

Kreml: USA mogą wpłynąć na rozwiązanie konfliktu w Donbasie

Rosja nie popiera pomysłu przyłączenia Stanów Zjednoczonych do rozmów czwórki normandzkiej w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, ale liczy na to, że USA wykorzystają swoje wpływy i wywrą nacisk na Ukrainę - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko wyraził opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin szuka usprawiedliwień, by nie pojawić się na rozmowach czwórki, bo sytuacja w Donbasie jest dla niego korzystna.