Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

"Rosja nigdy niczego nie zajmowała". Kreml o "absurdalnym oświadczeniu"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że kierowane pod adresem Rosji zarzuty planowania zajęcia Berdiańska i Mariupola - ukraińskich miast nad Morzem Azowskim - są bezpodstawne, a słowa na ten temat prezydenta Petra Poroszenki - "absurdalne". Jednocześnie rosyjska Flota Czarnomorska poinformowała o prowadzeniu na anektowanym Krymie planowych szkoleń załóg przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał i Bastion. Obsługa systemów ma przećwiczyć przeprowadzanie ostrzałów umownych celów morskich.

Kijów: Rosja zaatakowała na wodach międzynarodowych

Rosja zaatakowała i przejęła trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych - oświadczyło Ministerstwo do spraw Terytoriów Tymczasowo Okupowanych w Kijowie. Do incydentu odniósł się także prezydent Rosji Władimir Putin, który określił go "prowokacją".

"Podejmowane są środki wojskowe". Rosja przerzuca siły na Krym

Rosyjskie media opublikowały nagranie wideo przejazdu mobilnych przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał z informacją, że przewożono je do Kerczu na zaanektowanym Krymie. Ponadto Rosja zapowiedziała w środę rozlokowanie na Krymie kolejnych przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów S-400.

Volker: Potrzebne realne siły pokojowe w Donbasie. Zgłosiło się kilka państw

W Donbasie powinny być rozlokowane prawdziwe siły pokojowe, kontrolujące sytuację w sferze bezpieczeństwa - uważa specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker. Jak stwierdził w wywiadzie dla Echa Moskwy, powinny one mieć mandat ONZ i być złożone z przedstawicieli krajów zachodnich a także Wspólnoty Niepodległych Państw.

"Rosyjskie przygotowania do wojny światowej"

Media francuskie wiele uwagi poświęcają we wtorek rozpoczętym właśnie rosyjskim manewrom Wostok-2018. Zwracają uwagę na odrodzenie potęgi militarnej Rosji, rozważają ewentualność wybuchu nowej wojny światowej i oceniają, że państwa NATO, w tym "co oczywiste - Polska", mają prawo do niepokoju.

Sojusznicy z rozbieżnymi interesami. Łączy ich krytyka USA

Prezydenci Iranu, Rosji i Turcji rozmawiali w Teheranie w sprawie Idlibu. Syryjskie siły rządowe, wspierane przez Rosję i Iran, przygotowują się do ataku na tę kontrolowaną przez rebeliantów prowincję w północno- zachodniej Syrii. Zgodnie z komunikatem kończącym szczyt trzy kraje będą wspólnie szukać rozwiązania sytuacji w opanowanej przez rebeliantów syryjskiej muhafazie. Wcześniej Rosja wykluczyła możliwość ogłoszenia tam rozejmu.