Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

W Donbasie powinny być rozlokowane prawdziwe siły pokojowe, kontrolujące sytuację w sferze bezpieczeństwa - uważa specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker. Jak stwierdził w wywiadzie dla Echa Moskwy, powinny one mieć mandat ONZ i być złożone z przedstawicieli krajów zachodnich a także Wspólnoty Niepodległych Państw.

Media francuskie wiele uwagi poświęcają we wtorek rozpoczętym właśnie rosyjskim manewrom Wostok-2018. Zwracają uwagę na odrodzenie potęgi militarnej Rosji, rozważają ewentualność wybuchu nowej wojny światowej i oceniają, że państwa NATO, w tym "co oczywiste - Polska", mają prawo do niepokoju.

Prezydenci Iranu, Rosji i Turcji rozmawiali w Teheranie w sprawie Idlibu. Syryjskie siły rządowe, wspierane przez Rosję i Iran, przygotowują się do ataku na tę kontrolowaną przez rebeliantów prowincję w północno- zachodniej Syrii. Zgodnie z komunikatem kończącym szczyt trzy kraje będą wspólnie szukać rozwiązania sytuacji w opanowanej przez rebeliantów syryjskiej muhafazie. Wcześniej Rosja wykluczyła możliwość ogłoszenia tam rozejmu.

Jedenastu obywateli Rosji skazanych na Ukrainie między innymi za terroryzm i walkę po stronie separatystów w Donbasie napisało listy do prezydenta Władimira Putina. Zwrócili się w nim z prośbą o wymienienie ich na Ukraińców przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Ukraiński prezydent Petro Poroszenko - jak napisała przedstawicielka Ukrainy w grupie kontaktowej do spraw Donbasu - jest gotów ułaskawić 11 "rosyjskich dywersantów i złodziei".

Rosja utworzy osiem punktów obserwacyjnych na Wzgórzach Golan i rozmieści tam policję wojskową - poinformowała w czwartek agencja Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony. W regionie tym miał odbyć się już także pierwszy patrol Rosjan i sił pokojowych ONZ.