Lasy

Lasy

Leśnicy z warmińsko-mazurskiego uruchamiają kolejne wirtualne spacery po leśnych duktach i leśniczówkach bo zauważyli, że dzięki nim w realnym świecie mają coraz więcej zwiedzających. Internet pomaga też w wykrywaniu śmieciarzy i złodziei.

Nad południową częścią Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, 11 i 12 września, wiał wiatr o sile huraganu. Spowodował duże szkody, wstępnie oszacowane przez leśników na 240 tys. metrów sześciennych powalonego drewna. Gdzieniegdzie zniszczył całe połacie lasu.

Dwaj złodzieje drewna zostali złapani na gorącym uczynku w olsztyńskim lesie. W schwytaniu sprawców pomogła leśnikom ukryta kamera zamontowana w drzewie. Podobne urządzenia pomagają monitorować m.in. wyrzucanie śmieci do lasu.

Postęp cywilizacyjne, ciągłe życie w biegu wywołują u ludzi napięcie i stres - stwierdzili leśnicy i zlecili przeprowadzenie sondażu, dzięki któremu stwierdzono co nas najbardziej stresuje i jaki jest na to najlepszy lek. Lekarstwo na chorobę XXI wieku okazało się proste: wystarczy wybrać się do lasu.

Piękno polskich lasów z pewnością najlepiej dostrzegają ci, którzy mają z nim na co dzień do czynienia. Dowodem są wyniki konkursu fotograficznego "Lasy w obiektywie leśników". Spośród 4700 fotografii wybrano te najlepsze.

W Polsce mamy wyjątkowo mokre lato, więc sezon grzybowy już się rozpoczął. Grzybobranie jest doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Zobacz galerie internautów i dowiedz się od fachowców, o czym należy pamiętać, idąc na grzyby.

Znane są już szkody jakie wyrządziła nawałnica, która 14 lipca przeszła nad lasami państwowymi w województwach mazowieckim i łódzkim. Leśnicy będą musieli usunąć tam połamane drzewa o masie ok. 30 tysięcy metrów sześciennych. Największe straty odnotowano w Nadleśnictwie Opoczno.

Liczba motocykli crossowych, quadów i samochodów, które rozjeżdżają leśne drogi na Warmii i Mazurach, ciągle rośnie. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy ponad 600 kierowców zostało zatrzymanych przez straż leśną, która zapowiada nasilenie kontroli podczas wakacji.

Pada, pada i przestać nie może. Aura jest nieprzyjazna dla naszego zdrowia, ale zdecydowanie idealna dla jednego z ulubionych specjałów w polskiej kuchni - leśnych grzybów. Reporterce Kontakt Meteo udało się znaleźć 1,5 kg podgrzybka.

Złapano mężczyznę, którzy zniszczył młodnik w Nadleśnictwie Brzozów pod Krosnem. Za nielegalną wycinkę gałązek drzew zapłacił prawie 5 tys. zł grzywny.

Wirtualny spacer to pomysł leśników. Chcieli zachęcić ludzi do odwiedzania Piersławka – jednej z najładniejszych leśniczówek w okolicach Olsztyna. – Chcemy przybliżyć las osobom, które z przyczyn zdrowotnych, czy finansowych nie są w stanie go odwiedzić. Większość ludzi nie wie też, jak z niego korzystać i chcemy im to pokazać – mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl Małgorzata Błyskun, z nadleśnictwa Strzałowo.

Leśnicy, policjanci, żołnierze, a także członkowie organizacji ekologicznych biorą udział w akcji, której celem jest wyeliminowanie wjazdów samochodów terenowych, quadów i motocykli crossowych do lasów i na tereny chronione. Akcja potrwa przez cały weekend.

Na terenie Nadleśnictwa Gdańsk funkcjonariusze Straży Leśnej ujęli trzy osoby, które nielegalnie wydobywały bursztyn z okolicznych lasów. To proceder, który zagraża przyrodzie i kosztuje państwo kilka setek tysięcy złotych.

Prawie dwa miliony ton drewna marnują się rokrocznie w Wielkiej Brytanii, choć z powodzeniem mogłyby posłużyć za opał w niewielkich wiejskich szkołach bądź małych szpitalach. Wykorzystanie ich miałoby wiele plusów - m.in. znacznie zmniejszyłoby emisję gazów cieplarnianych, oznajmiła brytyjska Komisja ds. Leśnictwa.

Właśnie zakończyła się akcja pod patronatem Biura Nasiennictwa Leśnego "Drzewko za butelkę". Dzieci, które się w nią włączyły, zebrały ponad 3 miliony sztuk niepotrzebnych opakowań.

Parki narodowe mają stać się państwowymi osobami prawnymi. Ma to im pozwolić na gospodarowanie zarobionymi przez nie pieniędzmi - poinformował na posiedzeniu sejmowych komisji wiceminister środowiska Janusz Zaleski.