Ósmoklasiści z Warszawy znów wygrali w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
TVN24
Kosmiczny sukces polskich uczniów
Kosmiczny sukces polskich uczniówTVN24
wideo 2/2
Kosmiczny sukces polskich uczniówTVN24

Ósmoklasiści z Warszawy po raz drugi z rzędu wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zaprojektowali trójwymiarową bazę na Księżycu i pokonali ponad 300 zespołów z 29 krajów. Nagrodą będzie możliwość rozmowy z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O sukcesie opowiedzieli reporterce TVN24 Marii Mikołajewskiej.

Tobiasz, Jeremiasz i Luka mają po czternaście lat. Właśnie wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej - Moon Camp Explorers - projektując bazę kosmiczną na księżycu. - Moim osobistym zainteresowaniem jest astronautyka. Uważam, że kosmos jest jedną z najbardziej inspirujących dziedzin, którymi można się zajmować - mówi Tobiasz Dąbrowski. Trójwymiarowy projekt bazy kosmicznej na księżycu - w której astronauci mogliby przebywać przez dłuższy czas - Tobiasz zaczął przygotowywać już w sierpniu zeszłego roku. Gdy dołączyli koledzy - wszyscy łączyli naukę do egzaminów z pracą nad projektem - Staraliśmy się jakieś 20 minut dziennie, czasami jak się nie udawało popracować, to potem musiałem nadrobić to trochę - wspomina Luka Rozhok. Ostatecznie ósmoklasiści pokonali 306 zespołów z 29 krajów. - Bardzo się ucieszyłem, bo wiedziałem, że bardzo dużo czasu na to poświęciliśmy, że się przykładaliśmy do tego - podkreśla Jeremiasz Janota-Bzowski. - Zespół otrzyma drukarkę 3D, a także trzy najlepsze zespoły będą miały możliwość porozmawiać i spotkać się z astronautą, który znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - mówi Justyna Średzińska, koordynatorka Moon Camp Challenge w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kolejny kosmiczny sukces ósmoklasistów z Warszawy

W zeszłym roku - ten sam konkurs - też wygrał zespół z Warszawy. Takich talentów jest więcej. Sześcioro ósmoklasistów z Poznania - właśnie jest w Stanach Zjednoczonych i bierze udział w finale konkursu Odyseja Umysłu, którego głównym patronem jest NASA. Ich starsi koledzy - z Politechniki Poznańskiej - niedługo zmierzą się z najlepszymi uczelniami świata. Ich rakieta wystartuje w konkursie Spaceport America Cup, organizowanym na największym prywatnym kosmodromie na świecie - w Nowym Meksyku. - Absolutnie jest to sektor osiągalny, dlatego że staje się coraz silniej komercyjny. Wchodzimy w erę turystyki kosmicznej, która wymaga ogromnych zasobów ekspertów i ogromnej ilości ludzi - wskazuje Marcin Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Jak mówi nam doktor Maciej Kawecki, który wspiera młodych, polskich naukowców - do osiągnięcia sukcesu sektorze kosmicznym - potrzebna jest ciężka praca, otwarte myślenie i biegła znajomość języka angielskiego. A także - udział w międzynarodowych konkursach dla młodzieży.

- Powstają CanSaty, czyli takie mini satelity, które badają też przestrzeń, to jest jeden z naszych konkursów, jest MoonCamp, a do tego mamy jeszcze Climate Detectives czyli sprawdzanie kwestii klimatycznych. Konkursów jest bardzo dużo - wylicza Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.

Do poznawania kosmosu - wieloma inicjatywami - zachęca Polska Agencja Kosmiczna. By zacząć - niewiele trzeba. - Najwspanialej poznaje się kosmos namacalnie. Czyli trzeba sobie pójść do planetarium, trzeba sobie zobaczyć, teraz internet daje bardzo duże możliwości, żeby zobaczyć czy w pobliżu istnieje jakaś społeczność, która się tym interesuje - zaznacza Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polak w NASA

O tym, jak daleko może zajść każdy, kto ma pasję - i jest gotowy ciężko pracować - rozmawialiśmy z astrobiologiem, doktorem Tomaszem Zajkowskim. Pochodzi z Warszawy - a biologią interesował się już w szkole. Swoje powołanie znalazł, gdy przygotowywał doktorat z chorób neurodegeneracyjnych. - Dopiero w czasie jednego z lunchy w kafeterii Instytutu Nenckiego zobaczyłem właśnie plakat o astrobiologii, że było jakieś czasopismo, które mówiło o astrobiologii. Dopiero wtedy zdałem sobie sprawę, że coś takiego istnieje. Te moje zainteresowania kosmosem chciałem jakoś połączyć z moim wykształceniem i okazało się, że da się - opowiada. Doktor Tomasz Zajkowski - od czterech lat - pracuje w Kalifornii, dla centrum badawczego NASA. Zajmuje się między innymi tworzeniem komórek syntetycznych do produkcji leków dla astronautów. - Używaliśmy grzyby, grzybnię dokładnie, czyli tą podziemną część grzyba, do tego, żeby budować spójne materiały, które okazują się później bardziej wytrzymałe od betonu, a jednocześnie znacznie lżejsze - wyjaśnia Zajkowski. W najważniejszych centrach badawczych kosmosu - jest więcej - młodych Polaków, którzy już mają wkład w rozwój światowej nauki. To nie przychodzi łatwo - ale jest możliwe. Dla każdego.

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska, kk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl