Kosmos

Kosmos

Burza na Słońcu nie cichnie. Kolejny silny rozbłysk

Burza na Słońcu trwa w najlepsze. We wtorek o godz. 18.20 czasu polskiego doszło do kolejnego silnego wybuchu. Rozbłysk pochodził z niezwykle aktywnej w ciągu ostatniego tygodnia grupy plam słonecznych 1429 i osiągnął klasę M7.9, a to oznacza, że może wywołać burze magnetyczne na Ziemi.

Mają plan: Rosjanin na Księżycu w 2030 roku

- Człowiek na Księżycu w 2030 roku, nowa stacja orbitalna, misje na Marsa - to część oficjalnego planu rosyjskiej agencji kosmicznej. Roskosmos przygotował swoją strategię rozwoju, której fragmenty wyciekły do prasy. Dokument został wysłany na Kreml, gdzie ma pomóc zdobyć poparcie polityków dla bardzo ambitnych planów kosmicznej eksploracji.

Zobacz bliskie spotkanie Wenus z Jowiszem

Już dziś będziemy mieli okazję zaobserwować jedno z najbardziej niezwykłych widowisk na niebie w 2012 roku. Około godz. 23.00 Wenus zbliży się do Jowisza. Dwie najjaśniejsze planety na niebie będzie dzielił jedynie trzystopniowy kąt.

Meteoryt spadł do ogródka

Co w marcowe, słoneczne popołudnie można znaleźć na swojej działce? Krokusy, przebiśniegi, zieloną trawkę? Otóż nie tylko, niektórzy natrafiają na kosmiczne cuda.

Wyjątkowej urody galaktyka spiralna z poprzeczką

Należący do NASA Teleskop Kosmiczny Hubble'a uchwycił ten zapierający dech w piersiach obraz galaktyki NGC 1483 należącej do grupy tzw. galaktyk spiralnych z poprzeczką. Skąd ta intrygująca "poprzeczka" w nazwie?

Tsunami nieodwracalnie zmieniło krajobraz Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 9 st. w skali Richtera, które 11 marca 2011 roku nawiedziło Japonię, spowodowało gigantyczną falę tsunami, która dosłownie "zmyła" północno-wschodnie wybrzeże Japonii. Zobaczcie na zdjęciach ujścia rzeki Kitakama w zatoce Oppa, jak okolica zmieniła się w ciągu zaledwie roku.

Wielki wybuch na Słońcu, zorze na północnym niebie

Burza magnetyczna po wyjątkowo silnym wybuchu na Słońcu, do którego doszło 6 marca, nie spowodowała większych zakłóceń i problemów na Ziemi. W niektórych rejonach dostarczyła za to spektakularnych widoków. Zorze polarne można było podziwiać w krajach skandynawskich i północnych stanach USA.

Wybuchy na słońcu zaszkodzą sercu?

Nie było ich słychać ani widać, ale już dziś możemy negatywnie je odczuć. Mowa o wielkich wybuchach na Słońcu, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Naukowcy twierdzą, że mogą źle wpływać na nasze zdrowie, a w szczególności na serce.

Cząsteczki ze Słońca już bombardują Ziemię

Do Ziemi dotarły cząsteczki wyrzucone przez jeden z największych w ostatnich latach wybuchów na Słońcu - informują amerykańskie agencje NASA i NOAA. Przestrzegają, że mogą one zakłócać łączność satelitarną, działanie urządzeń GPS i sieci przesyłowych energii elektrycznej.

Dziś pełnia "robaczego księżyca"

Przed nami ostatnia zimowa pełnia Księżyca. Jego prawie wypełniony okrąg przyciągał jednak już w środę, o czym świadczą liczne fotografie, które spłynęły na Kontakt Meteo. W czwartek wieczorem nasz satelita ukaże się już w pełnej krasie i powinien być równie fotogeniczny.

Największa burza na Słońcu od lat. Może zakłócić łączność

Już w czwartek do Ziemi dotrą cząsteczki wyrzucone przez jeden z największych od lat wybuchów na Słońcu - informują amerykańskie agencje NASA i NOAA. Przestrzegają, że mogą one zakłócić łączność satelitarną, działanie urządzeń GPS i sieci przesyłowych energii elektrycznej.

Ma więcej wody od Ziemi. I jest cieplejsza o 200 st. C

Na planecie odległej od Ziemi o 40 lat świetlnych astrofizycy z amerykańskiego Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics wykryli wielkie ilości wody. Naukowcy już wcześniej przypuszczali, że na GJ1214b może występować H2O, ale dopiero teraz uzyskali całkowitą pewność.

Astronom chciałby wysłać Biebera w Kosmos

Seth Shostak, astronom z programu SETI (Search for Extra Terrestrial Intelligence) chce wysłać w Kosmos idola nastolatek, równie nastoletniego piosenkarza pop - Justina Biebera. I to (chyba) całkiem serio. O jego pomyśle pisze "Huffington Post".

Amerykanie chcą pomalować planetoidę. Rosjanie - zestrzelić

Eksperci z NASA potwierdzili, że odkryta przed tygodniem przez hiszpańskich uczonych planetoida 2012 DA14, może zagrozić Ziemi - pisze rosyjskie "Izvestia", powołując się na słowa dr. Davida Dunhama z projektu Deep Space Network, któremu patronuje NASA. Zmierzające w naszym kierunku ciało niebieskie ma ok. 60 m średnicy i może spowodować zniszczenia porównywalne do uderzenia meteorytu tunguskiego.

Znaleźli tlen w atmosferze jednego z księżyców Saturna

W atmosferze Dione, jednego z satelitów Saturna, znajdują się cząsteczkowe jony tlenu - ogłosili naukowcy. Choć ich liczba na tym księżycu nie wystarcza do podtrzymania życia, odkrycie to zachęca do szukania podobnych, ale bardziej sprzyjających warunków na innych obiektach. Według badaczy, taki potencjał może mieć księżyc Jowisza - Europa.

Jest ciemna materia. A gdzie galaktyki?

Nagromadzenie ciemnej materii w centralnej części gromady galaktyk Abell 520 zaobserwowali astronomowie przy użyciu teleskopu Hubble'a. Zagadka polega na tym, że według dotychczasowej wiedzy, ciemna materia powinna być otoczona galaktykami. Tymczasem od nich "uciekła".

Jest ciemna materia. A gdzie galaktyki?

Nagromadzenie ciemnej materii w centralnej części gromady galaktyk Abell 520 zaobserwowali astronomowie przy użyciu teleskopu Hubble'a. Zagadka polega na tym, że według dotychczasowej wiedzy, ciemna materia powinna być otoczona galaktykami. Tymczasem od nich "uciekła".

Zagadka tajemniczych kul światła częściowo rozwiązana

Od dziesięcioleci astronomowie próbują rozwikłać zagadkę tajemniczych świetlnych kul pojawiających się na niebie w drugim miesiącu roku. "Lutowe Meteory" tym razem były dla naukowców łaskawe i pozwoliły określić m.in. swoje pochodzenie. NASA w najbliższym czasie chce dowiedzieć się o nich jeszcze więcej.