Korea Północna

Korea Północna

Więcej niż oczekiwano. Kim Dzong Un wypuści nie tylko sportowców

Korea Północna i Południowa ustaliły, że na Igrzyska Olimpijskie pojadą nie tylko południowokoreańscy sportowcy, ale też delegacja wysokiej rangi polityków, dziennikarze, a także kibice. To efekt pierwszych od dwóch lat rozmów, do których doszło w w Panmundżomie na granicy obu państw.

Wiele o nim mówimy, niewiele wiemy. Kim Dzong Un chyba skończył 34 lata

8 stycznia 1984 roku urodził się Kim Jong Un. Prawdopodobnie, bo to data w przypadku dyktatora Korei Północnej niepewna i owiana tajemnicą. Najmłodszy z dynastii Kimów przejął władzę po swoim ojcu Kim Jong Ilu w grudniu 2011 roku. Przywódca ma kilka tytułów. Jest pierwszym Przewodniczącym Narodowej Komisji Obrony, Przewodniczącym Partii Pracy Korei i Marszałkiem. Według danych zagranicznych wywiadów Un posiada majątek w wysokości nawet pięciu miliardów dolarów. Młody przywódca jest fanem koszykówki. Miał ją nawet trenować w czasie studiów w Szwajcarii, gdzie przebywał pod zmienionym nazwiskiem. Do Pjongjangu zaprosił swego czasu m.in. wielokrotnego mistrza NBA Detroit Pistons i Chicago Bulls - Dennisa Rodmana. Dzień na świecie TVN24 BiS.

Kim wydał rozkaz uruchomienia "gorącej linii" z Seulem

Pjongjang oświadczył, że w środę ponownie otwarta zostanie tak zwana gorąca linia w Panmundżomie w Strefie Zdemilitaryzowanej na linii demarkacyjnej między obiema Koreami. Polecenie wydał przywódca państwa Kim Dzong Un.

Trump do Kima: mój przycisk atomowy jest większy

Prezydent Trump odniósł się na Twitterze do słów przywódcy KRLD, który oświadczył w poniedziałek, że ma na biurku przycisk atomowy, a broń nuklearna jego kraju może razić cele na całym terytorium USA. "Mój przycisk jest znacznie większy i potężniejszy. I działa" - oznajmił Trump.

Trump: sankcje wobec Pjongjangu zaczynają działać

Prezydent USA Donald Trump napisał we wtorek na Twitterze, że sankcje oraz "inne naciski" na Pjongjang zaczynają odnosić skutki. "Człowiek rakieta chce po raz pierwszy rozmawiać z Koreą Południową" - dodał, odnosząc się do przywódcy Korei Północnej - Kim Dzong Una.

Zagadka szarego garnituru Kima. "Spokojny stan umysłu"

Jasnoszary garnitur, krawat oraz fryzura przywódcy Korei Północnej w czasie noworocznego wystąpienia były prawdopodobnie starannie obliczone na zaprezentowanie łagodniejszego, spokojniejszego wizerunku po to, żeby wyjść z zaskakującą ofertą wznowienia rozmów z Koreą Południową - ocenia południowokoreański Instytut Pojednania Narodowego.

"Przycisk nuklearny zawsze na moim biurku". Noworoczne orędzie Kima

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył w poniedziałek, że broń nuklearna jego kraju jest w stanie dosięgnąć cele na całym terytorium Stanów Zjednoczonych i dlatego - jak stwierdził - Waszyngton nigdy nie będzie w stanie rozpocząć wojny z jego krajem. Dodał, że broń ta zostanie użyta tylko w razie zagrożenia bezpieczeństwa Korei Północnej.

Nieudana ucieczka naukowca z Korei Północnej. Media: popełnił samobójstwo

Północnokoreański naukowiec nuklearny, po nieudanej ucieczce do Chin, popełnił samobójstwo - w piątek poinformował portal intelnews.org, powołujący się na Radio Free Asia. Według tych doniesień, badacz został odesłany do Korei Północnej, lecz miał zażyć truciznę tuż przed pierwszym przesłuchaniem.

Śmiertelność ponad 80 procent. W Seulu strach. Media piszą o eksperymentach Kima

Świat obawia się broni atomowej w posiadaniu Korei Północnej, jednak w Seulu na pierwsze strony powróciło zagrożenie inną śmiertelną bronią, znacznie prostszą i tańszą: wąglikiem - pisze CNN. Tymczasem według południowokoreańskich mediów jeden z ostatnich uciekinierów z Północy okazał się odporny na tę bakterię, a władze w Seulu właśnie przyznały, że pozyskały szczepionki przeciwko niej.

CNN: USA ograniczą informacje na temat ćwiczeń wojskowych

Administracja prezydenta Donalda Trumpa planuje ograniczyć informacje dotyczące manewrów wojskowych przeprowadzanych przez USA z Koreą Południową i Japonią - podała w nocy ze środy na czwartek telewizja CNN, cytując wysokiego rangą przedstawiciela administracji.

Ławrow do Tillersona: agresywna polityka USA potęguje napięcie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, że "agresywna retoryka" Waszyngtonu oraz wzmacnianie militarnej obecności USA potęgują napięcie na Półwyspie Koreańskim.