Korea Północna

Korea Północna

System z "zimnej wojny" ostrzeże przed rakietami Kima

Z powodu zagrożenia ze strony Korei Północnej na Hawajach przeprowadzono w piątek test systemu ostrzegania dźwiękowego przed atakiem nuklearnym - poinformowała agencja AP. System ostrzegania pochodzi z czasów "zimnej wojny".

"Jak usta i zęby". Pekin się niepokoi, ale nie chce upadku reżimu Kima

Pogłębiający się kryzys na Półwyspie Koreańskim wywołuje zaniepokojenie w Chińskiej Republice Ludowej. Chiny nie chcą upadku północnokoreańskiego reżimu ani zjednoczenia Korei, ale obawiają się eskalacji i wybuchu gorącego konfliktu. Władze w Pekinie nie zmieniają jednak polityki wobec Korei Północnej. Zaostrzają jedynie retorykę. Prawdopodobnie zaczęłyby działać bardziej stanowczo, gdyby postępowanie KRLD realnie zagroziło chińskim prowincjom lub podważyło pozycję Xi Jinpinga jako lidera – pisze w analizie "Stanowisko Chin wobec kryzysu północnokoreańskiego" Justyna Szczudlik, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Przyrodni brat Kima miał w plecaku antidotum

Badania toksykologiczne ampułek, jakie znaleziono w plecaku przyrodniego brata przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Nama wskazują, że miał przy sobie substancje mogące uratować mu życie - donoszą malezyjskie media, relacjonując trwający przed malezyjskim sądem proces jego zabójczyń.

Berlin ogranicza relacje z Pjongjangiem. Wycofuje dyplomatę

Rząd Niemiec ograniczył stosunki dyplomatyczne z Korę Północną po kolejnej próbie rakietowej przeprowadzonej przez władze w Pjongjangu. Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel poinformował w czwartek, że Berlin wycofa ze swojej ambasady jednego dyplomatę.

Nowy silnik, dysze, platforma. Oto broń Kima

Najnowsza rakieta międzykontynentalna Korei Północnej ma nowy silnik. Jej wystrzelenie wymaga jednak więcej czasu niż w przypadku innych rakiet, ponieważ nie odbywa się bezpośrednio z platformy transportowej - twierdzi ekspert portalu NK News Scott LaFoy. Analityk komentował zdjęcia pocisku Hwasong-15 (KN-20), którego próbę przeprowadzono we wtorek wieczorem.

Można się dogadać z Kimem? "Muszą spróbować wszystkiego"

Zdaniem wielu ekspertów Korea Północna rozważy udział w rozmowach o swym programie atomowym dopiero, gdy zrealizuje swe atomowe ambicje. Jeśli więc rzeczywiście osiągnęła potencjał nuklearny, dla Zachodu może to być szansa na zainicjowanie dialogu - pisze "New York Times".

Rakiety Kima wyżej niż stacja kosmiczna. Strzelają w gwiazdy z ukrytą intencją

Choć poleciała tylko na 900 kilometrów od wyrzutni, to wzniosła się wysoko w kosmos, aż na 4,5 tysiąca kilometrów. To znacznie wyżej niż orbituje na przykład Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, krążąca około 400 kilometrów nad Ziemią. Najnowszy test rakiety pokazuje, że inżynierowie Kim Dzong Una pracują bez wytchnienia i zadziwiająco szybko.

Pjongjang: zrealizowaliśmy cel, jesteśmy mocarstwem jądrowym

Władze Korei Północnej poinformowały, że program budowy strategicznych sił jądrowych został zrealizowany i Pjongjang dołączył do grona mocarstw jądrowych, a jego rakiety mogą uderzać w cele w USA. We wtorek Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakiety balistycznej.

Tajemnicze łodzie u wybrzeży Japonii. Służby wzmocnią patrole

Rząd Japonii wzmacnia patrole oraz apeluje do władz lokalnych i mieszkańców o ostrożność w związku z odnalezieniem w ostatnim czasie u północnego wybrzeża kraju łodzi pochodzących zapewne z Korei Północnej. Na jednej z nich znaleziono zwłoki ośmiu osób - podaje we wtorek AP.

Były pierwszy żołnierz USA: użycie broni nuklearnej bardziej prawdopodobne, niż było

- To najgroźniejsza broń na świecie i jeżeli mamy w Korei Północnej kogoś z takim śmiercionośnym dziedzictwem, kogoś, kto jest bardzo nieprzewidywalny i może wykorzystywać to do zapewnienia sobie przyszłości, to może jej potencjalnie użyć - stwierdził w wywiadzie z amerykańską telewizją ABC adm. Mike Mullen. Skomentował tym samym politykę Kim Dzong Una i rozwijanie przez jego reżim potencjału nuklearnego.

Pola nawożone ludzkimi odchodami. Na co wskazują pasożyty w ciele żołnierza Kima

Liczne pasożyty oraz przewlekła choroba wątroby żołnierza, który uciekł z Korei Północnej, mogą wiele mówić o stanie zdrowia ludności w tym odizolowanym od świata państwie - informuje w czwartek CNN. Ucieczka wojskowego na Południe była dramatyczna, prawdopodobnie jest jednak niczym w porównaniu z tym, w jak katastrofalnych warunkach żył on pod rządami Kim Dzong Una.