Korea Północna

Korea Północna

Historyczny dzień. Co zawiera wspólna deklaracja Korei Północnej i Południowej

Powstrzymywanie się przed wrogimi działaniami, pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego w przyszłości, spotkania rodzin rozdzielonych przez wojnę z połowy XX wieku i tworzenie nowej infrastruktury między krajami. To niektóre z wielu punktów deklaracji podpisanej w piątek w Panmundżonie przez prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una.

Ziemia z obu krajów. Mun i Kim symbolicznie zasadzili sosnę

Przywódcy obu państw koreańskich Kim Dzong Un i Mun Dze In symbolicznie zasadzili razem w piątek sosnę, która ma reprezentować pokój i dobrobyt na Półwyspie Koreańskim. Był to element trwającego w Panmundżomie historycznego szczytu koreańskiego.

Czarna limuzyna i eskorta 12 ochroniarzy. Kim wraca na swoją stronę granicy

Po południowej stronie wsi Panmundżom na linii demarkacyjnej dzielącej oba państwa trwają rozmowy przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem. To pierwsze od ponad dekady takie spotkanie i trzecie od wstrzymania działań wojennych na półwyspie w 1953 roku. Po pierwszej sesji Kim odjechał na stronę północnokoreańską, by zjeść tam obiad.

"Dziś rozpoczynamy pisanie nowej historii". Szczyt dwóch Korei przy granicy

Dziś rozpoczyna się nowa era pokoju i dobrobytu w relacjach między Koreami – oświadczył Kim Dzong Un. Przywódca Korei Północnej przekroczył w piątek granicę z Koreą Południową i po raz pierwszy spotkał się z prezydentem tego kraju Mun Dze Inem. Kim zapowiedział również, że odwiedzi Seul, jeśli zostanie do niego zaproszony. Przywódcy "poważnie i szczerze" rozmawiali w piątek na temat denuklearyzacji i trwałego pokoju pomiędzy zwaśnionymi państwami podczas historycznego szczytu koreańskiego – poinformował rzecznik Muna.

Wielki dworzec i specjalny pociąg. Kim przeprasza Chińczyków

Kim Dzong Un przekazał władzom Chin kondolencje i przeprosiny w związku z niedawnym wypadkiem drogowym, w którym zginęło 32 turystów z tego kraju – podał oficjalny północnokoreański dziennik "Rodong Sinmun". W środę wieczorem rannych, a także ciala zabitych w wypadku wyprawiono specjalnym pociągiem do Chin.

Kim przekroczy granicę pieszo, zasadzi drzewo. Przygotowania do wielkiego szczytu

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przekroczy w piątek linię demarkacyjną we wsi Panmundżom i przejdzie na terytorium sąsiada. Tam powita go prezydent Korei Południowej Mun Dze In - poinformował szef południowokoreańskiej administracji prezydenckiej. To pierwsza wizyta północnokoreańskiego lidera u sąsiada od ponad dekady.

Papież apeluje o pojednanie na Półwyspie Koreańskim

Papież Franciszek zaapelował w środę podczas audiencji generalnej o dialog oraz pojednanie między Koreą Południową i Koreą Północną. Apel wystosował w związku z zapowiedzianym na piątek spotkaniem przywódców obu krajów, Mun Dze Ina i Kim Dzong Una.

Przedstawiciel Seulu: szczyt Mun-Trump najpewniej w połowie maja

Prezydenci Korei Południowej i USA, Mun Dze In i Donald Trump, najpewniej spotkają się w połowie maja przed planowanymi na początek czerwca rozmowami Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - powiadomił w środę przedstawiciel południowokoreańskiego prezydenta.

Seul: premier Japonii też chce się spotkać z dyktatorem

Premier Japonii Shinzo Abe liczy na spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, by omówić sposoby normalizacji stosunków - poinformowały we wtorek władze w Seulu. Komunikat wydano po telefonicznej rozmowie Abego z południowokoreańskim prezydentem Mun Dze Inem.

Tajlandia gotowa gościć Kima i Trumpa

Tajlandia jest przygotowana, by to tam odbyło się planowane na maj lub czerwiec spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem – oświadczył we wtorek szef tajlandzkiego MSZ Don Pramudwinai. Miejsca szczytu wciąż nie ogłoszono.

Dyktator odwiedził rannych w wypadku. "Nie mógł opanować smutku"

Północnokoreański dyktator pochylił się nad stanem chińskich turystów, których autobus miał wypadek na drodze w Korei Północnej. 32 osoby zginęły, kiedy pojazd spadł z mostu. Chiny są kluczowym sojusznikiem dyktatury, a Chińczycy stanowią ponad 80 procent ruchu w północnokoreańskiej turystyce. Wypadek jest więc na tyle poważną sprawą, że skłoniła Kim Dzong Una do odwiedzin w szpitalu.

Kreml popiera kroki podjęte przez Kim Dzong Una

Rosyjskie władze przyjmują z zadowoleniem wszelkie kroki, które przybliżają denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego - powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując deklarację przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una o wstrzymaniu prób nuklearnych.

Kim "wstrzymuje próby jądrowe i rakietowe". Trump zadowolony

Kim Dzong Un ogłosił, że od 21 kwietnia Korea Północna wstrzymuje próby jądrowe i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych - podała północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Prezydent USA Donald Trump twierdzi, że to "wielki postęp".