Korea Północna

Korea Północna

"Niemądrzy politycy nie powinni oczekiwać zmian"

Korea Północna przestrzegła Koreę Południową i "innych niemądrych polityków na całym świecie", by nie spodziewali się zmiany polityki kraju po śmierci Kim Dzong Ila. To pierwszy oficjalny komunikat przesłany do świata po śmierci przywódcy i przejęciu władzy przez jego syna Kim Dzong Una.

Młody Kim otworzy Koreę?

Co ma wspólnego Michael Jordan z północnokoreańskim totalitaryzmem? Według zbiegłego przed laty z Korei Północnej bankiera całkiem sporo. Zdaniem Choi Se Woonga młody Kim Dzong Un, nowy szef państwa, m.in. dzięki swojemu zamiłowaniu do koszykówki może otworzyć kraj na świat.

Kim i "Banda Siedmiu". Im bliżej karawanu, tym więcej władzy

Podczas pogrzebu Kim Dzong Ila siedmiu dygnitarzy szło wraz z Kim Dzong Unem przy karawanie wiozącym zwłoki zmarłego przywódcy. To znak, że właśnie oni sformują wewnętrzny krąg władzy nowej ekipy. Ta siódemka "publicznie zadeklarowała swą lojalność wobec Kim Dzong Ila i jego następcy Kim Dzong Una. To oni będą najważniejszymi figurami nowej ery" - mówi południowokoreański ekspert, cytowany przez gazetę "The Chosunilbo".

Tancerka, aktorka, córka generała. Kobiety Kima

Kim Dzong Il słynął z apetytu na dobre cygara i koniak. Jednak najbardziej skrywaną słabością "Ukochanego Przywódcy" były młode kobiety. Przez pałace Kima przewinęło się wiele przedstawicielek płci pięknej, ale tylko nieliczne odegrały na tyle znaczącą rolę, że świat poznał ich nazwiska. Choć już nie wizerunki - wszak była to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic przywódcy Korei Północnej.

Gdzie umarł Kim? "Jego pociąg nie ruszył ze stolicy"

- Nie ma dowodów wskazujących na to, że pancerny pociąg Kim Dzong Ila ruszył się z Phenianu w miniony weekend - powiedział szef wywiadu Korei Południowej Won Sei Hoon, cytowany przez dziennik "Chosun Ilbo". Ma to oznaczać, że oficjalna wersja śmierci dyktatora jest zagrywką propagandową reżimu. Koreańskie media przytaczają "plotki" krążące w środowisku uciekinierów z Korei Północnej, jakoby satrapa został "zamordowany przez oficerów".

Gdy umarł, "morza oszalały", a "temperatura spadła"

Co śmierć Kim Dzong Ila ma wspólnego z pogodą? Według północnokoreańskich mediów – całkiem sporo. – Jego narodzinom towarzyszyło pojawienie się podwójnej tęczy, w momencie zgonu - odnotowano nienaturalnie niskie temperatury, a morza były wyjątkowo wzburzone – poinformowała w czwartek państwowa telewizja, według której dyktator miał zdolność kontrolowania aury.

"Miał moc kontrolowania pogody"

Co śmierć Kim Dzong Ila ma wspólnego z pogodą? Według północnokoreańskich mediów – całkiem sporo. – Jego narodzinom towarzyszyło pojawienie się podwójnej tęczy, w momencie zgonu odnotowano nienaturalnie niskie temperatury, a morza były wyjątkowo wzburzone – poinformowała w czwartek państwowa telewizja, według której dyktator miał zdolność kontrolowania aury.

Jak szpiegowali Kimów. Lekarze w grze wywiadów

Południowokoreańskie media szydzą ze swojego wywiadu, który o śmierci Kim Dzong Ila dowiedział się z telewizji. Jeśli służby Południa nie miały pojęcia, co się dzieje z Kimem, to co dopiero mówić o wywiadach zachodnich. Eksperci przyznają, że zdobywanie informacji z Korei Północnej przypomina "błądzenie w kółko w bagnie plotek i spekulacji". Na nic najnowocześniejsze zdobycze technologiczne. W wypadku Phenianu najlepszym źródłem wiedzy są ludzie. Im bliżej dynastii Kimów, tym lepiej. Jak na przykład niemieccy lekarze, których opiece, już od czasów NRD, poddają się najwyżsi północnokoreańscy dygnitarze.

Gdy się urodził, "ptaki mówiły ludzkim głosem"

Urodzony na radzieckiej Syberii, kształcony m.in. w NRD, urodził się rok wcześniej, niż mówi oficjalna propaganda. Syn oficera Armii Czerwonej i pierwszego przywódcy totalitarnego komunistycznego państwa Korei Północnej, przejął po nim schedę w 1994 r. Rządził przez 17 lat.

Seul wzywa do "spokoju". Siły zbrojne w stanie pogotowia

Informacja o śmierci Kim Dzong Ila wywołała alarm w sąsiednich krajach. Prezydent Korei Południowej wezwał obywateli do "spokoju" i "kontynuowania codziennych obowiązków". Pomimo tego Seul postawił wojsko w stan pogotowia. Podobnie uczyniła Japonia. Waszyngton "monitoruje" sytuację. - Prezydent Barack Obama jest informowany na bieżąco - oświadczył rzecznik Białego Domu. Chiny i Rosja przekazały natomiast kondolencje i wyrazy współczucia. Giełdy w regionie zareagowały nerwowo spadkami.

Mieli zapobiegać ucieczkom, sami uciekli

Sześciu uzbrojonych strażników granicznych z Korei Północnej uciekło do Chin. Żołnierze mieli zostać ostrzelani przez swoich towarzyszy, gdy przeprawiali się przez rzekę Jalu - twierdzi gazeta "Daily NK", wydawana w Seulu przez uciekinierów z północy.

Phenian grozi Seulowi za świąteczne lampki

Korea Północna ostrzegła Seul przed "niespodziewanymi konsekwencjami", jeśli Korea Południowa będzie pokazywać w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej bożonarodzeniowe światełka. Zdaniem Phenianu takie działania to walka psychologiczna, która "domaga się odwetu".

Chcą wpompować w folwark Kima miliony

Nawet 100 milionów dolarów rocznie może trafić do budżetu Korei Północnej, jeśli na jej terytorium powstanie zapowiadany gazociąg z Rosji do Korei Południowej.

Sześciu milionom poddanych Kima grozi głód

Sześciu milionom mieszkańców Korei Północnej grozi głód - alarmuje koordynator ONZ do spraw pomocy humanitarnej Valerie Amos, która spędziła pięć dni w kraju Kim Dzong Ila. Amos niepokoi zwłaszcza chroniczne niedożywienie dzieci.

"Kapitalizm nie ma przyszłości"

Ostatni bastion stalinizmu na świecie, Korea Północna, z nieukrywaną radością przygląda się kryzysowi finansowemu w państwach zachodnich. "Kapitalizm nie ma przyszłości" - oświadczyła państwowa agencja prasowa KCNA, która przygotowała serię reportaży o protestach "oburzonych" na całym świecie.

Wnuk Kima uczy się na Bałkanach

Kim Han Sol, 16-letni wnuk rządzącego Koreą Północną Kim Dzong Ila, rozpoczął naukę w Mostarze w południowej Bośni. Jest jednym z uczniów z ponad 30 krajów w szkole zrzeszonej w międzynarodowej organizacji Szkoły Zjednoczonego Świata (UWC).

Syn Kima żali się na Facebooku

Najstarszy syn przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila udziela się na Facebooku. Kim Dzong Nam - najstarszy syn dyktatora - wyraża tam rozgoryczenie z powodu pominięcia go w linii sukcesji - donosi południowokoreański dzienniik "Chosun Ilbo".

Kim robi wyjątek. Będą ćwiczenia wojskowe z Rosją

Jeszcze w tym roku mogą się odbyć wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji i Korei Północnej - twierdzi japońska gazeta "Asahi". Według informatora gazety z Korei Północnej, ma to być demonstracyjna próba zrównoważenia wpływów wojskowo-politycznych Seulu, Tokio i Waszyngtonu na Półwyspie Koreańskim.

Phenian zdalnie zmusił do lądowania samolot USA

Amerykański samolot zwiadowczy musiał wykonać awaryjne lądowanie, przerywając lot wywiadowczy w pobliżu Korei Północnej. Jak ujawniło ministerstwo obrony Korei Południowej, silny sygnał emitowany z północy zakłócił działanie systemu GPS w całej okolicy, gdzie znajdował się latający szpieg RC-7B. Bez danych o swojej aktualnej pozycji piloci musieli przerwać misję i na ślepo wrócić nad Koreę Południową.