Ponaddziesięciometrowe ciało ssaka morze wyrzuciło na południowo-wschodnie wybrzeże Japonii. Okazało się, że to młody płetwal błękitny. Przyczyna śmierci zwierzęcia nie jest jeszcze znana.
Minutą ciszy i apelem o świat bez broni jądrowej uczczono w poniedziałek rano czasu lokalnego w Hiroszimie pamięć ofiar bomby atomowej zrzuconej na to miasto 73 lata temu przez USA.
Brytyjski okręt desantowy HMS Albion w piątek zacumował w porcie w Tokio. Wizyta największego brytyjskiego okrętu w Japonii, pierwsza taka od 26 lat, jest kolejnym dowodem zainteresowania Londynu wzmacnianiem swoich wpływów w Azji Wschodniej, a także rosnącej współpracy wojskowej Wielkiej Brytanii i Japonii.
Japoński rząd ustanowił w środę specjalny sekretariat, który będzie odpowiedzialny za organizację wszystkich procedur i ceremonii, związanych z abdykacją cesarza Japonii Akihito. Zaplanowano ją na 30 kwietnia 2019 roku.
Minister obrony Japonii Itsunori Onodera zapewnił we wtorek w Moskwie, że japońskie rakiety balistyczne nie są skierowane przeciw Rosji. Powiedział, że Japonia wezwała Rosję do zmniejszenia aktywności wojskowej na Wyspach Kurylskich. Rozmawiano też o Korei Północnej.
W lipcu z powodu warunków atmosferycznych zmarło w Japonii ponad 300 osób: najpierw w powodziach i osunięciach ziemi w wyniku ulewnych opadów deszczu, a następnie w związku z falą rekordowych upałów. Takie dane przekazują japońskie władze i media.
Do wybrzeża Japonii dotarł tajfun Jongdari. Obecnie osłabł i jest już burzą tropikalną. Rannych zostało 16 osób, a 160 tysięcy gospodarstw odciętych jest od prądu.
Kolejni członkowie japońskiej sekty Aum - Najwyższa Prawda straceni. W sumie wyroki wykonano na 13 osobach, wśród nich był również przywódca sekty, Shoko Asahara. Sekta dokonywała zamachów na terenie Japonii z użyciem sarinu. W zamachu w tokijskim metrze w 1995 roku zginęło 12 osób, a ponad 5 tysięcy zostało rannych. Materiał magazynu "Polska i świat".
Wykonano wyrok śmierci przez powieszenie na kolejnych sześciu członkach sekty Aum - podała agencja Kyodo. Sekta dokonywała zamachów na terenie Japonii z użyciem sarinu. W zamachu w tokijskim metrze w 1995 roku zginęło 12 osób, a ponad 5 tysięcy zostało rannych.
Fala upałów przetacza się przez Japonię. W poniedziałek padł rekord wszech czasów - odkąd prowadzone są w tym kraju pomiary, tak wysokiej temperatury nie odnotowano. W tydzień z powodu gorąca zmarło 65 osób.
Japonia zmaga się z falą upałów, temperatura dochodzi do 39 stopni Celsjusza. Utrudnia to bardzo pracę armii i wolontariuszom, odgruzowującym spustoszone przez powodzie regiony. - Jest naprawdę gorąco. Jedyne, co możemy zrobić to pić wodę - powiedział jeden z nich telewizji publicznej NHK.
Unia Europejska i Japonia podpisały w Tokio umowę o wolnym handlu, która ma być "jasnym sygnałem" przeciw protekcjonistycznemu kursowi, który obrał prezydent USA Donald Trump.
Liczba ofiar śmiertelnych nawałnic, powodzi i osunięć ziemi w zachodniej Japonii przekroczyła 200. Wiele osób jeszcze nie odnaleziono. Kilkaset tysięcy gospodarstw nie ma wody pitnej od tygodnia.
Rośnie bilans ofiar śmiertelnych silnych opadów deszczu, które przeszły w sobotę nad południowo-zachodnią Japonią. Lokalne media podają, że miejscami w zaledwie dwie godziny spadły 364 litry deszczu na metr kwadratowy powierzchni. Nadciągają kolejne ulewy.
Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że ze względu na trudną sytuację w związku z powodziami w Japonii zaplanowany na środę w Brukseli szczyt Unia Europejska - Japonia zostanie przełożony na 17 lipca i odbędzie się w Tokio.
Premier Japonii, Shinzo Abe, odwołał planowaną na ten tydzień podróż do Europy i na Bliski Wschód. Powodem są powodzie i osunięcia ziemi na zachodzie Japonii, w których zginęło już ponad 100 osób, a dziesiątki uznaje się za zaginione.
Tajfun Maria przybiera na sile. Zagraża japońskim wyspom, Tajwanowi i wschodnim Chinom. Oprócz bardzo silnych porywów wiatru niesie ze sobą intensywne opady deszczy, które mogą powodować powodzie.