Australia

Australia

Kościoły w Australii zaproponowały, że przyjmą osoby ubiegające się o azyl, którym grozi odesłanie do centrum przetrzymywania imigrantów na wyspie Nauru na Pacyfiku. W środę Sąd Najwyższy Australii uznał, że polityka ta jest zgodna z konstytucją.

Wyrok australijskiego Sądu Najwyższego oznacza, że władze tego kraju będą mogły deportować dzieci nielegalnych imigrantów, które przyszły na świat w Australii. Rodzice wraz z dziećmi mogą być przewiezioni z powrotem na oddalone o tysięce kilometrów wyspy, na których Australia prowadzi zamknięte ośrodki dla imigrantów.

Na Antarktydzie doszło do erupcji lodowego wulkanu Big Ben. Zdarzenie prawdopodobnie zostałoby niezauważone, gdyby nie przepływająca w jego pobliżu naukowa ekspedycja.

Takiej nawałnicy mieszkańcy Sydney dawno nie widzieli. W czwartek potężna burza rozpędziła wiatr do ponad 120 km/h i wywołała grad. Pod wyrwanym od wiatru drzewem zginął mężczyzna. 40 tysięcy domów zostało dociętych od prądu. Przed burzą było piekielnie gorąco, a miejscami temperatura w ciągu pięciu minut spadła o jedenaście stopni.

Australia nie ugnie się pod presją Chin i nie przerwie lotów zwiadowczych nad spornymi wyspami na Morzu Południowochińskim - oświadczyła minister obrony Marise Payne. Chińczycy zareagowali na nie bardzo gniewnie, niedwuznacznie dająć do zrozumienia, że coś może się stać australijskim samolotom.

Parlament Australii przyjął ustawę pozwalającą na odbieranie bez wyroku sądowego obywatelstwa australijskiego osobom, które mają podwójne obywatelstwo i są podejrzewane o działalność terrorystyczną. Zdaniem krytyków nowe prawo jest niezgodne z konstytucją.