Australia

Australia

Australijski aktor Hugh Jackman uratował w Sydney swojego 15-letniego syna i kilka innych osób. Gwałtowny odpływ utworzył tzw. silny prąd strugowy, który porwał kilka osób w głąb Oceanu Spokojnego. Do zdarzenia doszło 26 marca. Dzięki szybkiej reakcji aktora i ratowników obecnych na plaży nikomu nic się nie stało.

Fauna Australii jest wyjątkowa - gdy przeciętny obywatel Europy czy Ameryki w życiu by nie pomyślał, że pająk może upolować węża to mieszkaniec Australii nie dość, że się nie zdziwi, to jeszcze będzie tego świadkiem.

Australijska marynarka wojenna poinformowała, że przejęła duży ładunek broni przewożony łodzią rybacką. Na pokładzie znaleziono ponad 2 tys. sztuk broni pochodzącej najprawdopodobniej z Iranu i przeznaczonej dla bojowników w Jemenie.

Szef amerykańskiego Dowództwa Pacyfiku zaproponował odkurzenie pomysłu stworzenia koalicji flot Australii, Indii, Japonii i USA. Razem miałyby przeciwdziałać rosnącej potędze morskiej Chin. Podobny pomysł skończył się dekadę temu niczym wobec ostrego oporu Chińczyków. Wówczas Pekin ostrzegał przed budowaniem "mini-NATO".

Tropikalny cyklon Winston, który uderzył w Fidżi ponad tydzień temu, sięgnął także Australii. Już od kilku dni wpływa tam na warunki pogodowe. Na wybrzeżu tworzą się tak wielkie fale, że zamknięto niektóre plaże.

Ciężko poparzone roczne dziecko, znane jako "Baby Asha", zostanie odesłane do ośrodka dla imigrantów na wyspie Nauru, poinformował australijski minister ds. imigracji Peter Dutton. Decyzja zapadła bez względu na liczne protesty, których uczestnicy domagali się zezwolenia na pozostanie dziewczynki w Australii.

Tysiące mieszkańców Sydney wyszły na ulice w proteście przeciwko przepisom ograniczającym sprzedaż alkoholu. Ich zdaniem nowe uregulowania zabijają życie nocne w mieście.