Australia

Australia

Ogromne płomienie i kłęby dymu nagrały kamery z ważnego australijskiego obserwatorium Siding Springs. Ogień wymusił ewakuację pracujących w nim naukowców i prawdopodobnie spowodował niewielkie uszkodzenia instrumentów astronomicznych. Na terenach australijskich stanów Nowa Południowa Walia i Tasmania wciąż płonie ponad 140 pożarów podsycanych upałami. Jeden z nich wzniecili producenci narkotyków, by powstrzymać akcję policji.

Kierowcy z miasteczka w stanie Australia Południowa w sobotę mieli nie lada problem. Nie mogli zatankować baków swoich samochodów, ponieważ przy przekraczającej 45 st. Celsjusza temperaturze benzyna wyparowywała.

Niecodzienny pasażer - trzymetrowy pyton - przeleciał na skrzydle samolotu linii Qantas z Cairns w Australii do Papui Nowej Gwinei - poinformowały australijskie media.

- Widzieliśmy tornada ognia idące w naszym kierunku - opowiadał o dramatycznych chwilach mężczyzna z Tasmanii , który z żoną i piątką wnuków uratował się przed żywiołem, uciekając do morza. Rozległe pożary nie przestają nękać południowo-wschodnich stanów Australii. Strażacy robią co mogą, żeby opanować sytuację, zanim upał znów się nasili.

Snopy iskier z nieba, ogień spod kół i piekielna temperatura - tak teraz jeździ się po Australii. Mimo spadku temperatury spora część kontynentu wciąż płonie. To już kolejny dzień pożarów i nic nie jest w stanie ich powstrzymać.

Australia zmaga się z rekordową falą upałów i pożarami. Temperatury są tak wysokie, że australijscy meteorolodzy musieli dodać dwa kolejne odcienie w skali używanej na mapach pogodowych.

Ponad 100 domów i innych budynków spłonęło od piątku w Tasmanii, w pożarach lasów wywołanych przez falę upałów. Strażacy wciąż zmagają się z 20 wyizolowanymi pożarami na terenie wyspy. Choć na Tasmanii temperatury lekko się obniżyły, na kontynencie australijskim nadal pną się w górę i według synoptyków wkrótce mogą przekroczyć dotychczasową rekordową wartość 50,7 st. C.

Rekordowa fala upałów w Australii. Przekraczające 40 st. Celsjusza w cieniu temperatury spowodowały pożary buszu na Tasmanii. Tysiące osób na wyspie opuściły swoje domy z powodu zagrożenia. Mocno ucierpiała miejscowość Dunalley na południowym wschodzie wyspy, gdzie spłonęło co najmniej 85 domów i kilka innych budynków.

W Australii nastała fala silnych upałów. Mieszkańcy kontynentu zmagają się z około 40-stopniowymi temperaturami, przez które dochodzi m.in. do pożarów lasów.

Nieopodal australijskiego miasta Port Macquarie rekin zaatakował surfera. Dzięki szybkiej akcji ratowniczej udzielonej przez kolegów mężczyzna stracił jedynie dwa palce lewej ręki. Życie surfera nie jest zagrożone.

Śnieg w przededniu lata? Taka anomalia wystąpiła właśnie na antypodach. W australijskim stanie Wiktoria spadło aż 6 cm śniegu. Z kolei w sąsiadującej Nowej Południowej Walii wysokie letnie temperatury i niska wilgotność powodują szybkie rozprzestrzenianie się pożarów.

Wody przybrzeżne australijskiej Nowej Południowej Walii zabarwiły się na czerwono. To wynik masowego rozwoju nocoświetlików - bioluminescencyjnych glonów. Chociaż wyglądają efektownie, mogą być niebezpieczne dla pływaków, dlatego plaże w rejonie Sydney zostały czasowo zamknięte.

Na południowym Pacyfiku jest wyspa, która istnieje tylko na papierze. Widnieje na australijskich mapach, ale - ku zaskoczeniu hydrografów - okazało się, że w rzeczywistości jej nie ma. To Sandy Island, która powinna leżeć w połowie drogi między Australią a francuską Nową Kaledonią.

Ogromna kolumna wodna pędziła na miasteczko Batemans Bay w Australii. To jeden z przejawów burzowej pogody, jaka nie daje spać mieszkańcom wschodniej części kontynentu.

Około 4 tys. piorunów doliczyli się mieszkańcy australijskiego Brisbane podczas burzy, która przeszła w sobotę przez miasto. Oprócz spektakularnych efektów żywioł wywołał sporo problemów. Tysiące domów pozostawił bez prądu, wiele budynków zostało uszkodzonych, a na ulicach zaległy połamane gałęzie.

Australia stworzyła największą na świecie sieć morskich parków narodowych. Chroniona będzie powierzchnię oceanów o powierzchni wielkości Europy Zachodniej m.in. przed komercyjnym rybołówstwem oraz wydobywaniem ropy i gazu. Uspokajamy nurków, którzy planują nurkowanie w Australii: pod opieką przewodników nadal można schodzić pod wodę i oglądać Wielką Rafę Koralową.

Już tylko godziny dzielą nas od całkowitego zaćmienia Słońca. Choć na własne oczy zobaczą je tylko ci, którzy wybrali się na północ Australii, na tvnmeteo.pl podziwiać "najwspanialszy fenomen natury" będą mogli wszyscy zainteresowani. Póki co zobaczcie, jak przygotowują się na nie obecni na miejscu miłośnicy astronomii z całego świata.