Afganistan

Afganistan

- Jesteśmy tu, by pomóc prawowitym władzom afgańskim w walce z przemytnikami narkotyków, talibami i al-Kaidą - stwierdził podczas niezapowiedziewanej wizyty w Afganistanie prezydent Francji Nicolas Sarkozy i zapowiedział wzmocnienie obecności sił francuskich w tym kraju.

Być może już niedługo w Afganistanie będzie służyć więcej żołnierzy z Nowej Zelandii. Wellington, zaniepokojone danymi wywiadu, rozważa również zmianę charakteru misji na bojową.

- Mimo oznak poprawy sytuacji w Afganistanie, siły NATO nie zostaną wycofane z tego kraju w najbliższym czasie - zakomunikował sekretarz generalny Sojuszu Jaap de Hoop Scheffer.

Miasto Musa Kala - do niedawna narkotykowa twierdza talibów - zostało odbite przez afgańskie, amerykańskie i brytyjskie wojska. - Opór ekstremistów w Musa Kala dobiegł końca - podało ministerstwo obrony Afganistanu.

Rozpoczęta w piątek ofensywa wojsk brytyjskich i afgańskich, której celem jest odbicie talibskiej twierdzy w Musa Kala wciąż trwa. W nocy na teren walk zrzuconych zostało kilkuset amerykańskich marines.

Siły NATO, wspólnie z armią afgańską, rozpoczęły wielką ofensywę w celu odbicia strategicznie kluczowego miasta Musa Kala, na południu Afganistanu. Ufortyfikowanej miejscowości broni, według Talibów, dwa tysiące bojowników.

W stolicy Afganistanu Kabulu nieznany sprawca zaatakował we wtorek rano konwój zagranicznych pojazdów, wysadzając się w powietrze w jego pobliżu - poinformowali przedstawiciele władz afganistańskich.

Rząd Holandii postanowił przedłużyć do końca 2010 roku swoją misję wojskową w Afganistanie. Mandat dla 1700 holenderskich żołnierzy miał wygasnąć w 2008 roku.

Premier Romano Prodi wykluczył wycofanie włoskich wojsk z Afganistanu. W ten sposób odpowiedział swym koalicjantom ze skrajnej lewicy, którzy po śmierci włoskiego żołnierza w wyniku samobójczego zamachu w sobotę, pytali głośno: "Co my jeszcze robimy w Afganistanie?"

Zamachowiec - samobójca wysadził się w zachodniej części Kabulu. Zginęła szóstka dzieci wychodzących ze szkoły. Rannych jest trzech Włochów pracujących przy budowie pobliskiego mostu.

Sześciu amerykańskich i trzech afgańskich żołnierzy zginęło w zasadzce talibów w prowincji Nuristan na wschodzie Afganistanu. Patrol wracał ze spotkania ze starszyzną plemienną w jednej z wiosek.

Według agencji międzynarodowych co najmniej 50 osób zginęło, a 120 zostało rannych w zamachu samobójczym w Baghlan w północnym Afganistanie. Atak był wymierzony w grupę parlamentarzystów - co najmniej pięciu z nich nie żyje.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przybyła z wizytą do Kabulu, gdzie m.in. ma spotkać się z prezydentem Hamidem Karzajem.

Od początku roku w Afganistanie aresztowano 349 terrorystów i co najmniej 307 handlarzy narkotyków - ogłosił afgański generał kierujący walką z przestępczością. - Kosztowało to życie 350 policjantów - dodał.

Co najmniej 50 talibów zginęło, a 250 jest w okrążeniu, po tym jak wojska rządu i międzynarodowej koalicji przystąpiły do kontrofensywy na południu Afganistanu. Z terenów walk masowo uciekają cywile.

Coraz więcej obcokrajowców wspiera rebelię afgańskich talibów - pisze amerykański "The New York Times". Tymczasem dziś w Afganistanie zginął kolejny żołnierz międzynarodowej koalicji.

Stu czterdziestu żołnierzy z pierwszej zmiany polskiej misji wojskowej w Afganistanie wyląduje dziś na wrocławskich lotnisku Starachowice. To pierwsza tura wymiany naszego kontyngentu w tym karju.

- Nie jestem zadowolony z tego, że sojusz, którego członkowie mają ponad dwa miliony żołnierzy, marynarzy i lotników, nie może znaleźć zadeklarowanych wcześniej dodatkowych skromnych środków na misję w Afganistanie - tak sekretarz obrony USA Robert Gates skrytykował amerykańskich sojuszników z NATO.