Afganistan

Afganistan

Niemiecki wywiad szpiegował dziennikarzy. Inwigilację BND prowadził w związku z obserwacją afgańskiego ministra handlu i przemysłu Amina Farhanga - poinformował w tygodnik "Der Spiegel" w internetowym wydaniu. Agenci przeglądali m.in. elektroniczną korespondencję reporterki "Spiegla" Susanne Koelbl z afgańskim politykiem.

Prezydent George W. Bush ogłosił, że od lipca zostanie wstrzymane na czas nieokreślony wycofywanie wojsk amerykańskich z Iraku i Afganistanu. Jednocześnie zapowiedział skrócenie okresu ciągłej służby w obu tych krajach z 15 do 12 miesięcy.

Prezydent USA George W. Bush zapewnił sojuszników z NATO, że Stany Zjednoczone wyślą "znaczną" liczbę dodatkowych żołnierzy do Afganistanu w roku 2009. Powiedział o tym amerykański minister obrony Robert Gates. Tymczasem Węgry zwiększą również swój kontyngent wojskowy w ramach NATO - poinformował premier Ferenc Gyurcsany.

Afganistan nie dostał jeszcze 10 miliardów dolarów obiecanej przez Zachód pomocy humanitarnej, donosi BBC. Jeszcze bardziej alarmująca jest struktura wydatków zachodniej pomocy.

Polscy żołnierze już wkrótce przejmą samodzielną kontrolę nad prowincją Ghazni - donosi "Gazeta Wyborcza". To bezpieczniejszy obszar, niż ten, w którym obecnie służą nasi żołnierze.

- To nie celowe działanie, a nieprecyzyjna broń - taką tezę będą starali się udowodnić specjaliści z Polski, którzy po świętach jadą do Afganistanu zbadać szczegóły zbrodni w Nanghar Khel. Polscy żołnierze zostali oskarżeni o ostrzelanie wioski i zabicie 6 cywili w sierpniu 2007 r.

Dwóch kanadyjskich i trzech rumuńskich żołnierzy zostało rannych w atakach talibów w pobliżu Kandaharu w południowym Afganistanie.

Szef kierującego operacjami zbrojnymi w Iraku i Afganistanie Centralnego Dowództwa USA admirał William Fallon ustąpił ze stanowiska - poinformował we wtorek minister obrony USA Robert Gates.

W ciągu trzech dni talibowie zniszczyli trzy stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej w południowych prowincjach Helmand i Kandahar. Wcześniej operatorzy w Afganistanie nie spełnili ultimatum, jakie dostali od islamistów.

Główny prowadzący śledztwo w sprawie ostrzelania przez polskich żołnierzy afgańskiej wioski Nangar Khel, płk Zbigniew Rzepa został odsunięty od sprawy. Według informacji do których dotarła "Rzeczpospolita" został on wysłany na... 3-miesięczne praktyki do prokuratury w Warszawie.

Francja wzmocni swój kontyngent wojskowy w Afganistanie, informuje zazwyczaj dobrze poinformowany dziennik "Le Monde". Dwa tygodnie temu o większe zaangażowanie Europejcyczków w walce z talibami apelował amerykański sekretarz obrony Robert Gates.

Brytyjska stacja Sky News nagrała misję brytyjskich marines przeciwko talibskim wojownikom. Na filmie widać m.in. jak żołnierze z uśmiechem na ustach strzelają w kierunku afgańskiego miasta Sawan Quala.

Jeśli nie wyłączycie sygnału w nocy, będziemy wysadzać maszty przekaźnikowe - taką groźbę od talibów usłyszeli afgańscy operatorzy komórkowi. Muzułmańscy rebelianci zarzucają operatorom, że udostępniają sygnał telefonii amerykańskiemu wojsku.

- Samobójczy zamach na konwój wojsk kanadyjskich w Afganistanie pochłonął 35 ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej - informuje gubernator prowincji, w której doszło do ataku Według Reutersa rannych jest ponad 20 osób.

80 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych na skutek zamachu przeprowadzonego w niedzielę podczas walki psów w mieście Kandahar na południu Afganistanu - poinformował gubernator prowincji Kandahar Asadullah Chalid. Według władz prowincji, był to zamach samobójczy.

Norwegia ewakuowała cały personel swojej ambasady w stolicy Afganistanu, Kabulu, w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Miejsce ich pobytu jest tajne.

Dowódca afgańskich talibów mułła Mansur Dadullah został w poniedziałek raniony i schwytany w czasie operacji pakistańskich sił bezpieczeństwa na południowym zachodzie kraju. Taką informację podały AFP i Reuters, cytując źródła polityczne i wojskowe w Islamabadzie. Natomiast według agencji Associated Press, powołującej się na miejscową policję, w kilka godzin później mułła zmarł z powodu odniesionych obrażeń.

Afgański mułła i dwójka jego dzieci zginęli w eksplozji bomby w ich własnym domu. Jak podała policja, muzułmański duchowny konstruował ładunki wybuchowe dla zamachowców-samobójców.