Tak jest

Tak jest

O pomysłach na ominięcie ustawy

Przedsiębiorcy, ale też konsumenci, powoli szykują się na zmiany. Od 1 marca tego roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Wyjątkiem jest kwiecień, ze względu na Wielkanoc. Od 1 stycznia 2019 roku handlowa będzie tylko ostatnia niedziela w miesiącu, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Przedsiębiorcy już szukają pomysłów jak ominąć nowe prawo. O respektowanie przepisów ograniczających handel w niedziele i święta zaapelowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że wolne niedziele to wspólne osiągniecie, wspólne dobro i wspólna wartość. O pomysłach przedsiębiorców na obejście ustawy rozmawiali w programie Tak Jest Alfred Bujara i Witold Zembaczyński.

Adamowicz: „Moja decyzja o kandydowaniu jest ostateczna”

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, będzie ubiegał się o reelekcję w tegorocznych wyborach samorządowych. O swojej decyzji poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, później potwierdził to na konferencji prasowej. Decyzja obecnego prezydenta to niewątpliwie kłopot dla Platformy Obywatelskiej, której przedstawiciele informują że żadne decyzje o kandydacie na prezydenta jeszcze nie zapadły, ale jak donosiły media - chęć kandydowania zgłaszali: Agnieszka Pomaska i Jarosław Wałęsa. Adamowicz liczy na poparcie PO mimo, że nie jest już członkiem partii. Zawiesił członkostwo po tym, jak trzy lata temu prokuratura postawiła mu zarzuty w sprawie zaniżonych oświadczeń majątkowych. Jesienią ruszył proces Adamowicza w tej sprawie. Prezydent Gdańska w rozmowie z Andrzejem Morozowskim powiedział, że nie chce mówić co będzie jeśli nie otrzyma poparcia Platformy, ale jego decyzja o kandydowaniu jest nieodwołalna.

Bodnar o zatrzymaniu Frasyniuka: „Warto żeby policja się wytłumaczyła”

Władysław Frasyniuk, po zatrzymaniu przez policję, mówi, że "Wolność jest niebezpieczna, bo zaraża obywateli i rządzący o tym wiedzą". Były opozycjonista w PRL o godzinie szóstej rano został zakuty w kajdanki i przewieziony do prokuratury, bo wcześniej odmawiał stawienia na przesłuchanie. Prokuratura zarzuca mu zakłócanie czerwcowej miesięcznicy smoleńskiej i naruszenie nietykalności cielesnej policjantów. Adwokat Władysława Frasyniuka przekonuje, że manifestacja na Krakowskim Przedmieściu, w której brał udział jego klient była legalna. Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zatrzymania Władysława Frasyniuka i poprosił komendanta stołecznej policji i prokuratora okręgowego o wyjaśnienia. W programie Tak Jest Adam Bodnar wyjaśniał, że jego wątpliwości budzi wczesna godzina zatrzymania i użycie kajdanek.

Frasyniuk w kajdankach

Przyszli o 6.10 i zakuli go w kajdanki - tak wyglądało zatrzymanie Władysława Frasyniuka. Były działacz Solidarności został przewieziony do prokuratury i po 10 minutach zwolniony do domu. Władysław Frasyniuk usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów. Został także przesłuchany w charakterze świadka. O dzisiejszym zatrzymaniu i przesłuchaniu rozmawiali goście programu Tak Jest Henryk Wujec i Zbigniew Janas.

Trauma Revol

Spędziła z nim 14 godzin w temperaturze -40 stopni, podawała lekarstwa, sprowadziła 900 metrów w dół, ale polskiego himalaisty Tomasza Mackiewicza nie udało się uratować. Elisabeth Revol opowiedziała o kulisach wyprawy na Nanga Parbat. Według relacji udało się jej - wraz z Tomaszem Mackiewiczem - przeprowadzić udany atak szczytowy na ośmiotysięcznik położony na zachodnim skraju Himalajów, ale Polak z tej wyprawy już nie wrócił. Opowieść Revol z czasem się zmienia, szczegóły dotyczące dramatu, który rozegrał się na Nanga Parbat zmieniają się. Psychologowie Tomasz Kozłowski i Leszek Mellibruda tłumaczyli w programie tak jest dlaczego tak się dzieje i że wcale nie oznacza to, że Elisabeth Revol świadomie kłamie i manipuluje historią.

"Chodzi o walkę z fałszywymi kodami pamięci"

Protesty przed polskimi ambasadami w Tel Awiwie i Rzymie. To reakcje na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN. W stolicy Włoch manifestowało około stu osób ze wspólnoty żydowskiej. Protestujący trzymali banery z hasłami - "Historii się nie zmienia" i "Negować historię, to zabijać na nowo". Do uczestników pikiety wyszli przedstawiciele polskiej ambasady. Dyplomaci zapewnili, że Polacy nie chcą zapomnieć o Holocauście, a wyłącznie bronić dobrego imienia swojego państwa. W Izraelu manifestowało kilkadziesiąt osób. W tym gronie znaleźli się między innymi ocaleni z Holocaustu. Demonstranci nieśli plakaty z hasłami - "Żadne prawo nie może wymazać historii" i "Polskie prawo pluje w twarz narodowi izraelskiemu". Według tamtejszych mediów część protestujących weszła na teren polskiej placówki. O tych protestach a także o stosunkach polsko-izraelskich po decyzji prezydenta Andrzej Morozowski rozmawiał z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem w programie Tak Jest.

Dialog polsko-żydowski

Relacje polsko-żydowskie po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN. Po obu stronach słychać nawoływanie do dialogu i mówienia prawdy o Holokauście. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy ma dojść do spotkania powołanego niedawno zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. A o konsekwencjach przyjętej niedawno ustawy dyskutowali goście programu "Tak Jest" - rabin Szalom Dow Ber Stambler i publicysta Seweryn Blumsztajn.

Bez przeprosin, bez stanowiska.

Ryszard Czarnecki stracił stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Polityk PiS nie chciał przeprosić Róży Thun z PO za porównanie jej do szmalcownika. Czarnecki zdania nie zmienia i zapowiada, że dalej będzie krytykował polityków, którzy wyciągają polskie sprawy w rozmowach z zagranicznymi instytucjami. Sama Thun nie odczuwa satysfakcji. Mówi, że jest niezadowolona, bo cała Europa musiała się dowiedzieć o znaczeniu słowa "szmalcownik", które na pewno chluby Polsce nie przynosi. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Joanna Mucha (PO) i Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości).

Nowelizacja ustawy o IPN podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. Kontrowersyjne przepisy wejdą więc w życie. Jednocześnie prezydent wysłał ustawę do Trybunału Konstytucyjnego by ten orzekł, czy zmiany są zgodne z ustawą zasadniczą. Decyzję prezydenta w „Tak Jest” komentowali prof. Michał Bilewicz i Sebastian Kaleta.

Ustawa o IPN bez poprawek

Nowelizacja ustawy o IPN przeszła przez Senat bez poprawek. Przepisy wprowadzają karę do 3 lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Ustawa w takiej formie budzi niepokój w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Według polityków zaprzyjaźnionych krajów, nowe polskie prawo może ograniczać możliwość wypowiadania się na temat Holokaustu. O nowelizacji dyskutowali Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) i Andrzej Rozenek (SLD).

Obraz Polaków w Izraelu

Mimo wizyty w parlamencie ambasador Izraela i jej rozmów z marszałkiem Senatu, PiS nie zwalnia tempa i planuje przyjąć nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. To budzi sprzeciw strony izraelskiej, która domaga się zmian w przepisach, które uważa za "negowanie holokaustu". Strona rządowa przekonuje, że nowelizacja ma na celu jedynie obronę dobrego imienia Polski. W tle są relacje ocalałych i ich historie, które nie zawsze są czarne lub białe. O tym, jak postrzegani są Polacy w Izraelu ponad 20 lat po wznowieniu stosunków dyplomatycznych, mówił w programie Tak jest były ambasador RP w Izraelu Jan Wojciech Piekarski.

Reakcje na nowelizację ustawy o IPN

Prof. Tomasz Nałęcz i dr Zbigniew Girzyński rozmawiali w „Tak Jest” o skutkach jakie może wywołać nowelizacja ustawy o IPN, którą krytykuje m.in. rząd Izraela.

Ryzyko wpisane w pasję

To opowieść o pasji i marzeniach. Tomasz Mackiewicz siedmiokrotnie próbował zdobyć szczyt Nanga Parbat. Udało się właśnie za siódmym razem. Na górze, która była jego obsesją, pozostał. Jak mówi Adam Bielecki, który wraz z trójką przyjaciół uratował ze zbocza Nangi Francuzkę Revol, nie było najmniejszych szans, by dotrzeć do Tomka. O tym, jak zrozumieć himalaistów, którzy gotowi są ryzykować własne życie, by zdobyć szczyt swoich marzeń, rozmawiali w programie Tak jest psychoterapeuta Robert Rutkowski i himalaista Jerzy Natkański.

Operacja ulica

Wielka dekomunizacja nazw ulic, która skończyła się bałaganem i konfliktem. W Warszawie przy sprzeciwie radnych PiS samorządowcy Platformy Obywatelskiej zdecydowali o kolejnej zmianie nazwy byłej Armii Ludowej - wojewoda nazwał ją ulicą Lecha Kaczyńskiego, teraz radni postanowili nazwać ją Trasą Łazienkowską, jak mówią na nią mieszkańcy stolicy. Z kolei w Tczewie karetka przez kilkadziesiąt minut jechała do pacjentki, ponieważ nazwy ulic nie zostały jeszcze zmienione na mapach nawigacji satelitarnej i ekipa karetki pojechała do innej miejscowości. O tym czy warto narzucać mieszkańcom miast jak ma nazywać się ulica przy której mieszkają i jak takie zmiany mogą się skończyć rozmawiali goście programu Tak Jest prof. Tomasz Nałęcz i poseł Jan Klawiter.

Neonaziści - poważny problem czy margines?

Polityczne spory i wzajemne oskarżenia - tak wyglądała sejmowa dyskusja po wysłuchaniu informacji szefa MSWiA na temat totalitaryzmów. Opozycja zarzuca ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu, że ten marginalizuje problem neonazizmu w Polsce, ale politycy PiS przekonują, że nie jest on bagatelizowany. Jednocześnie chętnie sięgają po przykłady państw zachodnich, gdzie - ich zdaniem - problem propagowania totalitaryzmów jest dużo większy. O skali neonazizmu i odpowiedzialności za jego rozprzestrzenianie się dyskutowali Michał Wójcik z Ministerstwa Sprawiedliwości i Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.