Tak jest

Tak jest

Bez przeprosin, bez stanowiska.

Ryszard Czarnecki stracił stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Polityk PiS nie chciał przeprosić Róży Thun z PO za porównanie jej do szmalcownika. Czarnecki zdania nie zmienia i zapowiada, że dalej będzie krytykował polityków, którzy wyciągają polskie sprawy w rozmowach z zagranicznymi instytucjami. Sama Thun nie odczuwa satysfakcji. Mówi, że jest niezadowolona, bo cała Europa musiała się dowiedzieć o znaczeniu słowa "szmalcownik", które na pewno chluby Polsce nie przynosi. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Joanna Mucha (PO) i Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości).

Nowelizacja ustawy o IPN podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. Kontrowersyjne przepisy wejdą więc w życie. Jednocześnie prezydent wysłał ustawę do Trybunału Konstytucyjnego by ten orzekł, czy zmiany są zgodne z ustawą zasadniczą. Decyzję prezydenta w „Tak Jest” komentowali prof. Michał Bilewicz i Sebastian Kaleta.

Ustawa o IPN bez poprawek

Nowelizacja ustawy o IPN przeszła przez Senat bez poprawek. Przepisy wprowadzają karę do 3 lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Ustawa w takiej formie budzi niepokój w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Według polityków zaprzyjaźnionych krajów, nowe polskie prawo może ograniczać możliwość wypowiadania się na temat Holokaustu. O nowelizacji dyskutowali Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) i Andrzej Rozenek (SLD).

Obraz Polaków w Izraelu

Mimo wizyty w parlamencie ambasador Izraela i jej rozmów z marszałkiem Senatu, PiS nie zwalnia tempa i planuje przyjąć nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. To budzi sprzeciw strony izraelskiej, która domaga się zmian w przepisach, które uważa za "negowanie holokaustu". Strona rządowa przekonuje, że nowelizacja ma na celu jedynie obronę dobrego imienia Polski. W tle są relacje ocalałych i ich historie, które nie zawsze są czarne lub białe. O tym, jak postrzegani są Polacy w Izraelu ponad 20 lat po wznowieniu stosunków dyplomatycznych, mówił w programie Tak jest były ambasador RP w Izraelu Jan Wojciech Piekarski.

Reakcje na nowelizację ustawy o IPN

Prof. Tomasz Nałęcz i dr Zbigniew Girzyński rozmawiali w „Tak Jest” o skutkach jakie może wywołać nowelizacja ustawy o IPN, którą krytykuje m.in. rząd Izraela.

Ryzyko wpisane w pasję

To opowieść o pasji i marzeniach. Tomasz Mackiewicz siedmiokrotnie próbował zdobyć szczyt Nanga Parbat. Udało się właśnie za siódmym razem. Na górze, która była jego obsesją, pozostał. Jak mówi Adam Bielecki, który wraz z trójką przyjaciół uratował ze zbocza Nangi Francuzkę Revol, nie było najmniejszych szans, by dotrzeć do Tomka. O tym, jak zrozumieć himalaistów, którzy gotowi są ryzykować własne życie, by zdobyć szczyt swoich marzeń, rozmawiali w programie Tak jest psychoterapeuta Robert Rutkowski i himalaista Jerzy Natkański.

Operacja ulica

Wielka dekomunizacja nazw ulic, która skończyła się bałaganem i konfliktem. W Warszawie przy sprzeciwie radnych PiS samorządowcy Platformy Obywatelskiej zdecydowali o kolejnej zmianie nazwy byłej Armii Ludowej - wojewoda nazwał ją ulicą Lecha Kaczyńskiego, teraz radni postanowili nazwać ją Trasą Łazienkowską, jak mówią na nią mieszkańcy stolicy. Z kolei w Tczewie karetka przez kilkadziesiąt minut jechała do pacjentki, ponieważ nazwy ulic nie zostały jeszcze zmienione na mapach nawigacji satelitarnej i ekipa karetki pojechała do innej miejscowości. O tym czy warto narzucać mieszkańcom miast jak ma nazywać się ulica przy której mieszkają i jak takie zmiany mogą się skończyć rozmawiali goście programu Tak Jest prof. Tomasz Nałęcz i poseł Jan Klawiter.

Neonaziści - poważny problem czy margines?

Polityczne spory i wzajemne oskarżenia - tak wyglądała sejmowa dyskusja po wysłuchaniu informacji szefa MSWiA na temat totalitaryzmów. Opozycja zarzuca ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu, że ten marginalizuje problem neonazizmu w Polsce, ale politycy PiS przekonują, że nie jest on bagatelizowany. Jednocześnie chętnie sięgają po przykłady państw zachodnich, gdzie - ich zdaniem - problem propagowania totalitaryzmów jest dużo większy. O skali neonazizmu i odpowiedzialności za jego rozprzestrzenianie się dyskutowali Michał Wójcik z Ministerstwa Sprawiedliwości i Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

Koniec hodowli?

Europosłowie PiS oraz organizacje pozarządowe zainaugurowały w Parlamencie Europejskim wystawę "Niech futra przejdą do historii". Ma ona zwracać uwagę na cierpienia zwierząt, które są hodowane na futra. Celem jest zachęcenie państw Unii Europejskiej do zakazania takiej hodowli. Podczas inauguracji wystawy odtworzone zostało nagranie wideo na którym prezes Jarosław Kaczyński przekonywał, że cierpienia zwierząt futerkowych to jedne z najgorszych, jakie w ogóle mają miejsce. O tym problemie rozmawiali w programie Tak Jest Joanna Mucha (Platforma Obywatelska) oraz Paweł Grabowski (Kukiz'15).

Wyborca PiSu

Skąd wzięły się polityczne sukcesy Prawa i Sprawiedliwości? Na to pytanie stara się odpowiedzieć dr hab. Maciej Gdula w przygotowanym pod jego kierownictwem raporcie. Wszystko zaczęło się od badań przeprowadzonych wśród mieszkańców jednej z niewielkich mazowieckich miejscowości. O wnioskach płynących z raportu w programie "Tak Jest" opowiadali autor - dr hab. Maciej Gdula - i prof. Ireneusz Krzemiński.

Pomysły Gowina na reformę szkolnictwa wyższego.

Minister Nauki Jarosław Gowin przedstawił projekt ustawy nazywanej Konstytucją dla Nauki. To jej druga wersja - pierwszą mocno skrytykowali politycy PiS. O jej założeniach dyskutowali w programie „Tak Jest” prof. Tadeusz Iwiński i Zbigniew Gryglas.

Niewierzący uczeń w polskiej szkole

Jak wynika z raportu "Dyskryminacja dzieci niewierzących i nieuczestniczących w lekcji religii", w niemal połowie polskich szkół nieprzestrzegane są przepisy dot. nauki religii - tak, aby zagwarantować niewierzącym ich prawa. W 34% szkół, uczniowie uczęszczający na etykę, mają „okienka” przed lub po tych zajęciach. W przypadku zajęć religii to tylko 4%. W 46% polskich szkół, msze z okazji m.in. święta parafii czy rekolekcji adwentowych, organizowane są zamiast zajęć dydaktycznych. Badanie przeprowadziła fundacja Wolność od Religii. W programie Tak Jest, dyskutowali na ten temat prawnik Krystian Legierski i publicysta Tomasz Wiścicki.

Zmiany w kodeksie wyborczym

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Nowela m.in. zmienia zasady wskazania członków Krajowego Biura Wyborczego i wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W programie Tak Jest Karol Gac (dorzeczy.pl) i Paweł Wroński (Gazeta Wyborcza) zgodnie stwierdzili, że nie spodziewali się innej decyzji prezydenta.

SLD chce razem, Razem mówi nie

Sojusz Lewicy Demokratycznej na granicy progu wyborczego, Razem poniżej 5 procent - ten wynik sondażu IPSOS dla OKO.press nie pozostawia złudzeń - lewicy, bez wyraźnych zmian, będzie ciężko wejść do parlamentu w kolejnych wyborach. Pod koniec stycznia - z inicjatywy Barbary Nowackiej - ma dojść do spotkania środowisk lewicowych, ale już teraz partia Razem wyraźnie deklaruje: z SLD do wyborów nie pójdziemy. O tym, czy możliwe jest porozumienie po lewej stronie sceny politycznej, rozmawiali w Tak jest Krzysztof Gawkowski (SLD) i Maciej Konieczny (Razem).

"Takie przekonania mam od zawsze"

Opozycja podzielona po głosowaniu nad obywatelskimi projektami ustaw dotyczącymi aborcji. Troje posłów Platformy Obywatelskiej zostało wykluczonych z partii po tym, jak zdecydowali się zagłosować za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu liberalizującego możliwość przerwania ciąży. Wśród wyrzuconych jest Joanna Fabisiak, która w programie "Tak Jest" tłumaczyła, dlaczego zagłosowała w ten sposób. Zapewniła też, że odwoła się od decyzji partii w swojej sprawie.

Nasi posłowie muszą się wytłumaczyć

Po odrzuceniu w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne, troje posłów Nowoczesnej zawiesiło swoje członkostwo w klubie tej partii. Jedna z nich - Joanna Schmidt tłumaczyła w programie „Tak Jest” powody tej decyzji. tvn24

Prawo do decyzji

Temat aborcji wraca do Sejmu. Posłowie rozpoczęli debatę nad dwoma projektami zmieniającymi obwiązujące przepisy. Jeden liberalizujący przepisy - drugi - wprost przeciwnie - zaostrzający regulacje. O dwóch skrajnie różnych propozycjach rozmawiały w programie Tak Jest Anna Szczerbata z Fundacji Pro-Prawo do Życia i Paulina Piechna-Więckiewicz z komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”.