Tak jest

Tak jest

Sądy na miarę władzy

Frekwencja niska, ale debata burzliwa. Wczoraj wieczorem w Sejmie odbyła się dyskusja na temat prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Po pierwszym czytaniu projektu o KRS, za jego odrzuceniem opowiedziały się Platforma, PSL i Nowoczesna. Dalszych prac chce PiS i Kukiz'15. Głosowanie ws. obu prezydenckich ustaw ma odbyć się jutro. Andrzej Morozowski w programie Tak Jest rozmawiał o projektach procedowanych w Sejmie z byłym I Prezesem Sądu Najwyższego - profesorem Adamem Strzemboszem.

Wycinka czy działania ochronne?

- Nigdy nie prowadziliśmy wycinki, to działania zgodne z programem Natura 2000 - mówi minister środowiska po decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości o wstrzymaniu wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej. Jan Szyszko wbrew temu co postanowił trybunał twierdzi, ze Polsce nie grożą żadne kary ze strony UE, bo stosuje się do zaleceń instytucji europejskich. Szyszko podkreśla, że dalej prowadzone będą działania mające na celu zapewnić bezpieczeństwo. Ekolodzy i naukowcy alarmują - to nie kwestie bezpieczeństwa, a regularna wycinka, po której puszcza nie będzie już tym samym miejscem. Na te argumenty w programie Tak jest odpowiadał wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

Polityka Prawa i Sprawiedliwości w oczach Donalda Tuska

Prawo i Sprawiedliwość atakuje Donalda Tuska po jego tweetcie o zbieżności polityki PiS ze strategią Rosji. Głos w tej sprawie zabrała już premier, wicepremier Gliński i przedstawiciele Pałacu Prezydenckiego. Prawo i Sprawiedliwość mówi o kompromitacji byłego premiera a Platforma Obywatelska o słowach prawdy. Na temat wagi słów, które padły ze strony Donalda Tuska w programie Tak jest dyskutowali Jacek Protesiewicz i Zbigniew Gryglas.

Szef PKW o zmianach w ordynacji wyborczej

Szef PKW - w ostrych słowach o zmianach w ordynacji wyborczej, proponowanych przez PIS. Według niego, mogą zdestabilizować proces wyborczy. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński, był gościem programu Tak Jest. Zwracał uwagę na niebezpieczeństwo w postaci - m.in. - oceny ważności głosów. Podkreślił, że Państwowa Komisja Wyborcza nie otrzymała prośby o sporządzenie opinii ws. nowych przepisów.

Pałac Kultury - symbol komunizmu czy wizytówka Warszawy?

Wicepremier Morawiecki marzy o zburzeniu warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, wicepremier Gliński nie ma nic przeciwko, a Ministerstwo Obrony Narodowej deklaruje nawet pomoc saperów. Wśród polityków PiS słychać, że byłby to doskonały prezent na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Powód - Pałac to symbol stalinizmu, bo powstał w latach 50. jako "dar narodu radzieckiego dla Polski". Z taką interpretacją nie zgadza się nie tylko większość polityków opozycji, ale również stołeczny konserwator zabytków, który przypomina, że Pałac jest wpisany do rejestru zabytków.

Marsz narodowców oczami polityków

Rzecznik Praw Obywatelskich i ugrupowania opozycyjne interweniują w sprawie marszu narodowców, zorganizowanego 11 listopada. Chodzi przede wszystkim o rasistowskie i antysemickie hasła i okrzyki, które pojawiły się na tej manifestacji. Zdaniem RPO, niektóre hasła mogły nosić znamiona przestępstw propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści. O uczestnikach marszu i ich intencjach dyskutowali posłowie Monika Wielichowska (PO) i Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15).

Kompromis czy totalna kapitulacja prezydenta - rozmowa w „Tak Jest”

Waldemar Buda z PiS przekonywał w programie „Tak Jest”, że kompromis w sprawie poprawek do prezydenckich ustaw o sądownictwie daje opozycji szansę aktywności w wyborze sędziów do KRS. Według Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej porozumienie między PiS a prezydentem, to tak naprawdę biała flaga zawieszona nad pałacem prezydenckim.

Kompromis ws. ustaw o KRS i SN?

Jest wstępny kompromis między Pałacem Prezydenckim a Prawem i Sprawiedliwością ws. prezydenckich ustaw o KRS i SN. W programie Tak Jest, poinformował o tym wiceszef Kancelarii Prezydenta, Andrzej Mucha. Podczas rozmowy telefonicznej, opowiadał o szczegółach jego spotkania ze Stanisławem Piotrowiczem. Wszystko - komentowali na bieżąco Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości i Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej. Ich dyskusję rozpoczął temat zmian w ordynacji wyborczej, proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Obywatel Jerzy Stuhr

Ludzie kultury a opór obywatelski. "Nie wierzę w ani jedno słowo, które pada ze strony polityków" - mówił w programie Tak Jest Jerzy Stuhr. Aktor i profesor sztuk teatralnych mówił o roli ruchu obywatelskiego oporu, teatrze "zaangażowanym". Podkreślił, że władza ciągle zmusza go do oglądania i słuchania intryg - w których on sam nie chce brać udziału.

Socjalna równość w Europie?

W kwietniu Komisja Europejska zaprezentowała Europejski Filar Praw Socjalnych. Projekt ma między innymi zapobiegać nierównościom płacowym i dumpingowi socjalnemu wśród państw Wspólnoty. "Czas, żeby Polska zaczęła gonić europejskie standardy, a nie szukała przewagi konkurencyjnej w wyzysku pracowników" komentował Adrian Zandberg z Partii Razem. "Wzrost płac tak, ale nie kosztem likwidacji polskich firm, które są konkurencyjne w Europie" odpowiadał Ireneusz Raś z PO.

Ochłodzenie w relacjach Warszawa-Kijów

Polityka historyczna kością niezgody w relacjach Warszawa-Kijów. Minister Witold Waszczykowski grozi zakazem wjazdu do Polski dla Ukraińców "o skrajnie antypolskim stanowisku". Ukraiński MSZ stara się uspokajać, że w tym kraju "nie ma nastrojów antypolskich". Warszawa zarzuca zaś Kijowowi, że nie robi nic, by przeciąć narastający na Ukrainie kult Stepana Bandery i Ukraińskiej Powstańczej Armii, która jest odpowiedzialna za "rzeź wołyńską" dokonaną w czasie II wojny światowej. O trudnej historii i jej politycznych konsekwencjach dyskutowali Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) i Marek Jakubiak (Kukiz'15).

Trybunał zajmie się aborcją 

Ponad stu posłów chce, by Trybunał Konstytucyjny sprawdził, czy przepis zezwalający na przeprowadzenie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest zgodny z Konstytucją. Podpisy pod wnioskiem złożyli posłowie PiS, Kukiz'15 oraz koła Wolni i Solidarni... Opozycja mówi wprost - próba zmuszenia kobiet do rodzenia dzieci, które umrą, jest jak skazywanie na tortury. W programie Tak Jest, dyskutowali o tym była szefowa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Elżbieta Jakubiak i Ryszard Kalisz, adwokat.

Kandydat Platformy

Grzegorz Schetyna przedstawił kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy. To Rafał Trzaskowski - były minister administracji i cyfryzacji oraz były wiceszef MSZ. PiS dodaje, że to także były bliski współpracownik obecnej prezydent - Hanny Gronkiewicz-Waltz, za którą ciągnie się widmo "afery reprywatyzacyjnej". Trzaskowski to problem nie tylko dla PiSu, ale też dla Nowoczesnej, która zarzuca Platformie, że nie zdecydowała się na przedstawienie wspólnego kandydata opozycji w wyścigu o fotel prezydenta stolicy. O tym, w programie "Tak Jest", dyskutowali Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Marcin Kierwiński z PO.

Samochód w mieście

Pisarka Katarzyna Gryga w swoim felietonie dla "Gazety Wyborczej" sprzeciwiła się "usilnemu przesadzaniu jej na rowerowe siodełko", broniąc jednocześnie poruszania się po Warszawie samochodem. "Samochód to nie jest towar luksusowy, tylko jedyny możliwy sposób komunikacji dla wielu osób" tłumaczyła Gryga. "Warszawa ma najlepszą komunikację miejską w Polsce, samochód nie jest tu koniecznością" odpowiadała Dorota Olko z Partii Razem.

Tysiące osób dołączyło do akcji #METOO

Kampania #ME TOO - piętnująca przemoc seksualną - zatacza coraz szersze kręgi. To już nie tylko show biznes. Równie mocno skażony jest świat polityki. Do Europarlamentu, ramach zorganizowanej przez media anonimowej akcji, wpłynęło co najmniej 100 zgłoszeń dotyczących niemoralnych propozycji i molestowania w unijnych instytucjach. O skali problemu i o tym, jak z radzimy sobie z nim w polskiej rzeczywistości, dyskutowały psycholog Maria Rotkiel i Agnieszka Grzybek z Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER.

Dziennikarz na celowniku prokuratury

Prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie dziennikarzy, którzy opisywali finanse SKOKów. Bada czy mogli oni działać na szkodę SKOKów poprzez ujawnienie ich audytów finansowych. Andrzej Stankiewicz, który był jednym z pierwszych przesłuchanych po wznowieniu śledztwa podkreśla, że jeśli ktoś działał na niekorzyść SKOKów, to z pewnością nie byli to dziennikarze. Jego zdaniem, prokuratura nie miała podstaw do wznowienia śledztwa, bo w sprawie nie pojawiły się nowe informacje. Zgadza się z nim mecenas Jacek Dubois i wysnuwa obawy co do upolitycznienia prokuratury.