Tak jest

Tak jest

Pytania referendalne

Czy niski wiek emerytalny i 500 plus powinny zostać zapisane w konstytucji - o to chce zapytać Polaków w referendum Prezydent. Według Andrzeja Dudy pytań referendalnych powinno być 10, ale Narodowej Radzie Rozwoju przedstawił 15. Które z nich znajdą się we wniosku do senatu by rozpisać referendum póki co nie wiadomo. O poszczególnych pytaniach mówił w programie Tak Jest Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Na koniec rozmowy pojawiły się też pytania o losy polskiej reprezentacji na Mundialu oraz czy Prezydent wybiera się na mecz do Rosji.

Kasacja odrzucona. Drukarz winny.

Sąd Najwyższy odrzucił kasację prokuratora generalnego - Zbigniewa Ziobry - w sprawie drukarza, który odmówił organizacji LGBT wydrukowania plakatu. Sąd uznał bowiem, że drukarz nie miał uzasadnionego powodu do odmowy, bo jego działanie miało jedynie charakter odtwórczy i wiązało się z wykonaniem czynności czysto technicznych, a nie promowaniem określonej ideologii. O precedensowym wyroku w programie "Tak Jest" dyskutowali mecenas Paweł Knut i dr Tymoteusz Zych.

Rosja organizatorem Mundialu mimo agresji na Ukrainę

W czwartek w Rosji wystartują mistrzostwa świata w piłce nożnej. 32 reprezentacje będą rywalizować na 12 stadionach, między innymi w Moskwie, Soczi i Petersburgu. Organizacja Human Rights Watch alarmuje, że mistrzostwa odbywają się w "trudnym i pogarszającym się otoczeniu dla przestrzegania praw człowieka". O tym, czy należy oddzielić politykę od sportu rozmawiali goście programu Tak Jest Zdzisław Kręcina i Maciej Konieczny.

15 pytań prezydenta

Prezydent ujawnił szczegóły konsultacyjnego referendum konstytucyjnego. Zaprezentowano 15 pytań, chociaż Andrzej Duda wcześniej uważał, że powinno ich być nie więcej niż 10. Wśród zaganień m.in zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500+, zagwarantowanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz NATO a także wzmocnienie pozycji rodziny i znaczenia pracy. Jak powiedział prezydent Andrzej Duda, ostateczne pytania będą wtedy gdy będzie składany wniosek, a najwcześniejszy termin jego złożenia to 20 lipca. O propozycji prezydenta w programie Tak Jest rozmawiali Jan Grabiec (Platforma Obywatelska) i Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Protesty na uczelniach

Na uniwersytecie warszawskim, wrocławskim, łódzkim i jagiellońskim studenci protestują przeciwko tzw. reformie Jarosława Gowina. Jak mówią - ta ustawa nie przejdzie w ciszy. Gość programu "Tak Jest" dr Błażej Poboży stwierdził natomiast, że „to nie protest, a zajęcie balkonu przez grupkę studentów”. Odmiennego zdania jest prof. Joanna Senyszyn. Według niej „wielu profesorów związanych z partią rządzącą nie popiera tego projektu ustawy”.

ONZ krytykuje polskie reformy

Specjalny wysłannik ONZ przygotował raport o reformach wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Padają w nim stwierdzenia, że partia rządząca wcale nie stara się zreformować sądownictwa, ale je sobie podporządkować. O raporcie rozmawiali prawnik Ryszard Kalisz i Sebastian Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Czy kierowcy zapłacą więcej za paliwo?

Opozycja nazywa to podatkiem, rządzący opłatą paliwową. Kierowcy obliczają o ile wzrośnie cena paliwa na stacjach benzynowych. PiS przyjął ustawę na mocy której powtanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, do którego miałoby trafić 15 procent środków z opłaty, natomiast pozostałe 85 procent do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O tym czym będzie opłata emisyjna rozmawiali w programie Tak Jest Joanna Scheuring-Wielgus i Jacek Ozdoba.

Debata nad odwołaniem Szydło i Rafalskiej

Debatę nad wnioskiem o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło i minister Elżbiety Rafalskiej rozpoczął nieoczekiwanie premier Mateusz Morawiecki. Platforma Obywatelska chce odwołać członkinie rządu za to jak się zachowywały wobec protestujących w Sejmie niepełnosprawnych. O debacie tuż po jej zakończeniu rozmawiali w programie „Tak Jest” prof. Ireneusz Krzemiński i dr Sławomir Sowiński.

Polityczny romans i pytania o sytuację kobiet w Polsce

Stanisław Pięta traci wszystkie funkcje. Został zawieszony w prawach członka partii i klubu PiS. Pozbawiony zostanie też miejsca w komisji ds służb specjalnych i Amber Gold. Doszło do tego po tym, jak media ujawniły jego domniemany romans i propozycje protekcji, które składał. Sprawa ta stała się przyczynkiem do pytań o aspekty moralne w życiu polityków oraz sytuację kobiet w Polsce. To te tematy zdominowały rozmowę Lidii Sankowskiej-Grabczuk i Barbary Nowackiej w programie "Tak jest".

Klaps - metoda wychowawcza czy przemoc?

Niemal połowa Polaków akceptuje stosowanie klapsów wobec dzieci - wynika z sondażu SW Research na portalu rp.pl. Choć kolejne badania wskazują, że odsetek zwolenników kar cielesnych dla najmłodszych od lat maleje, wciąż nie brakuje tych, którzy uważają, że klaps to dobra metoda wychowawcza. O tym, czy klaps oznacza bicie dyskutowali Krzysztof Gawkowski (SLD) i Jan Klawiter (PRAWICA RP).

Komu potrzebny jest Sejm Dzieci i Młodzieży?

Nie przy Wiejskiej, ale na Uniwersytecie Warszawskim spotkali się młodzi deputowani z całej Polski. Na stołecznej uczelni obradował Parlament Dzieci i Młodzieży. Tematem debaty był m.in. stan demokracji, wartości humanitarne i problem wykluczenia społecznego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Kuba Hartwich i Adrian Glinka, uczestnicy zakończonego w ostatnich dniach protestu w Sejmie. To właśnie z powodu tego protestu władze Sejmu zadecydowały o odwołaniu tradycyjnych dziecięcych obrad, które przez 24 lata odbywały się w gmachu przy Wiejskiej. O tym, komu dzisiaj potrzebny jest Sejm Dzieci i Młodzieży, rozmawiali goście programu Tak Jest - Dominika Łabno i Jan Strzeżek.

Symetryzm w polskiej polityce

O tym, czy symetryzm, czyli takie samo traktowanie Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości, to przyszłość polskiej polityki, dyskutowali w programie "Tak Jest" dziennikarze Seweryn Blumsztajn i Rafał Woś.

Czy zawieszenie strajku niepełnosprawnych to zwycięstwo PiS-u?

„Protest niepełnosprawnych pokazał nieludzką twarz Prawa i Sprawiedliwości” - mówi Joanna Scheuring-Wielgus. Po czterdziestu dniach, osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zawiesili protest. Jeśli chodzi o ich główny postulat - czyli 500 złotych dodatku - odchodzą z niczym. O tym, czy zawieszenie strajku w Sejmie to zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, w programie Tak Jest dyskutowali niezrzeszona posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i Sylwester Chruszcz z koła poselskiego Wolni i Solidarni.

38 dni walki o godność

Centrum Informacyjne Sejmu ogłasza: interwencja straży marszałkowskiej w związku z próbą wywieszenia baneru przez protestujących w Sejmie, była zgodna z procedurami. Zdjęcia z szarpaniny na sejmowym korytarzu obiegły nie tylko Polskę. Pojawiły się także zagranicznych serwisach, które coraz więcej miejsca poświęcają protestowi osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Rządzący prezentują kolejne "systemowe rozwiązania" i apelują o zakończenie okupowania sejmu. Protestujący czują się porzuceni i bojkotowani, ale wysuwają kolejną propozycję kompromisu. O napiętej sytuacji w Sejmie rozmawiali w programie Tak jest Marek Sowa (Nowoczesna) i Waldemar Buda (PiS).

Sejmowy dramat niepełnosprawnych

Szarpanie za ręce, przepychanki - tak straż marszałkowska odpychała od okien matki niepełnosprawnych protestujące w Sejmie. Brutalna akcja miała zapewnić, według Kancelarii Sejmu, bezpieczeństwo matkom. Chodziło o to, by - jak tłumaczy kancelaria - nie wypadły z okna, gdy wywieszały anglojęzyczny transparent. Chciały, by ich protest został zauważony przez uczestników sesji zgromadzenia parlamentarnego NATO. Obrady zaczną się jutro. O trudnej sytuacji niepełnosprawnych i ewentualnych mediacjach mówiła w programie Tak Jest Janina Ochojska.

Polska na szarym końcu w rankingu krajów przyjaznych osobom LGBT

Polska zajęła przedostatnie miejsce wśród państw Unii Europejskiej w tęczowym rankingu ILGA Europe – najważniejszym europejskim rankingu dotyczącym poziomu równouprawnienia osób LGBT. Sygnały o dyskryminacji gejów czy lesbijek w szkołach - systematycznie docierają do Rzecznika Praw Dziecka. W porównaniu innymi krajami Unii, Polska zajmuje w tym względzie przedostatnie miejsce. O tym, jak wygląda dziś stosunek społeczeństwa do osób LGBT rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak jest.

Jak walczyć z chuliganami na stadionach?

Po przerwanym meczu o mistrzostwo Polski - są pierwsze zatrzymania, ale i pytania o to, czy to państwo a nie kluby piłkarskie powinno przejąc odpowiedzialność za bezpieczeństwo na meczach. Ile mają do zrobienia władze, by powstrzymać stadionowych chuliganów - o tym profesor Magdalena Środa i były piłkarz, Radosław Majdan.

Niepełnosprawność własnego dziecka oczami byłej polityk

Mija 34 dzień protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie. Po tym, jak nie udało się to Janinie Ochojskiej, odwiedził ich były prezydent - Lech Wałęsa. Deklarował, że postara się protestującym pomóc. Choć kolejne dni mijają, wciąż nie widać szans na rozwiązanie kryzysu. Zmienia się jedynie organizacja pracy Straży Marszałkowskiej, która teraz będzie miała dostęp do broni palnej. O tym, jak wygląda obecnie Sejm i co niesie za sobą wychowywanie niepełnosprawnego dziecka, mówiła w programie Tak jest była parlamentarzystka - Jagna Marczułajtis-Walczak.

"Tak się pisze historię"

Już miesiąc trwa protest osób z niepełnosprawnością w budynku sejmu. Wspiera je paraolimpijka Karolina Hamer. "Protest jest bardzo ważny, żeby walczyć z wykluczeniem społecznym, żeby osoby niepełnosprawne miały świadomość, że są częścią większej całości i żebyśmy mogli wspólnie stworzyć nowoczesne, tolerancyjne społeczeństwo obywatelskie. To historyczny moment" mówiła wielokrotna mistrzyni Polski w pływaniu.